Kredi Erken Kapama Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi Erken Kapama Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi erken kapama hesaplama işlemi, kredi borcu bulunan yatırımcının borcunu tamamıyla ödemesi ve borcun faiz oranının bir miktar düşürülmesi amacıyla yapılabilmektedir. Kredi normal şartlarda, belirli bir vade süresi ve faiz miktarı üzerinden oluşturulan plan dahilinde ödenebilmektedir. Bu doğrultuda borçlu kişinin her ayın belirli bir gününde, belirlenen miktar kadar borcunu ödemesi gerekiyor. Ancak borçlunun talebi doğrultusunda borcun vade süresi bitmeden tamamen ödenebilmesi de mümkün olabiliyor.

Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı Mı?

Borçlu kişilerin sorguladığı konuların başında Krediyi erken kapatmak avantajlı mı sorusu geliyor. Bu soruya cevap olarak evet denilebilmesi mümkündür. Çünkü özellikle uzun vadede çekilecek kredi miktarına yüksek faiz oranlarının ekleneceği bilinen bir gerçektir. Dolayısı ile ana kredi miktarının çok üzerinde bir kredi tutarı çekilmiş kabul edilir.

Buda aylık ödeme miktarının daha fazla olmasına neden olabilir. Krediyi vadesinden daha önce bir zaman diliminde kapatmak, faiz olarak belirlenen miktarın büyük bir kısmının silinmesine neden olabilecektir. Daha az bir mebla ödemesine neden olabilecektir. Tüm bu nedenlerden dolayı krediyi erken kapatmanın avantaj olacağı söylenebilecektir.

Özel İçerik: Kazandıran Dolar Yorumları

Kredi Erken Kapama Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi erken kapama hesaplama işlemi bazı kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Kredi hesaplamasında bazı algoritmalar kullanılmaktadır. Bu algoritmalarda önemli olan kriterler çekilmiş olan kredi miktarı, belirlenen faiz oranı, vade süresi ve ödenmiş olan aylık taksit miktarıdır. Total borçtan ödenmiş olan aylık taksit tutarları düşürülerek ve diğer kriterler algoritmaya dahil edilerek, borç toplamı belirlenecektir.

Ancak tüm bunların dışında bazı bankalar erken kapama hizmeti kapsamında hesaplanan tutara bazı eklemelerde yapabilmektedir. Kredi erken kapama miktarını ödeyemeyecek borçluların, ara ödeme yapabilmesi ya da tüm borçları tek bir çatı altında toplama hizmetleri alabilmesi de mümkündür. Her iki işlem içinde farklı algoritmalar kullanılarak, vatandaşların beklentisini karşılayacak hizmeti alabilmesi mümkün olabilecektir.

Kredi Erken Kapama Cezası

Öncelikle kredi erken kapama cezası durumunun yalnızca konut kredisi için geçerli olduğu bilinmelidir. İhtiyaç kredisi, ipotekli ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisinin erken ödeme cezası bulunmamaktadır. Normal şartlarda eline belirli bir miktar geçmiş borçlu, kredi borcunu hemen kapatabilecektir.

Ancak, konut kredisi çekmiş olan bir kişinin öncesinde kredi erken kapama cezası ödemesi gereklidir. Erken ödeme cezası, Konut Finansmanı Sözleşmesinin Yönetmeliğine göre belirlenmektedir. Buna göre erken ödeme yapılacak borcun vade miktarı 36 ayın altında ise %1, vade miktarı 36 ayın üzerinde ise %2 oranında cezası bulunmaktadır. Ayrıca kredi erken kapama cezası faizli miktarı üzerinden değil, ana para miktarı üzerinden hesaplanmaktadır.

Kısacası 100 bin TL’lik ana para borcu bulunan bir vatandaşın kredi vadesi 36 aydan az ise 1000 TL, kredi vadesi 36 aydan fazla ise 2000 TL kapama cezası vermesi gerekecektir. Buna göre belirlenen ceza miktarı, kredi erken kapama hesaplama sonrasında elde edilen tutara eklenerek total ödeme tablosu oluşturulacaktır.

Özel İçerik: Hareketli Ortalama (MA) Nedir?

Konut Kredisi Erken Kapatma Cezası Kalktımı?

Gayrimenkul alımı sonrasında borçlu durumda olan vatandaşların merak ettiği konulardan biri de Konut kredisi erken kapatma cezası kalktımı sorusudur. Uzun bir süredir var olan erken kapatma cezası kaldırılmamış olup, günümüzde her banka tarafından uygulanmaktadır. Bankaların gelir planının bozulduğu gerekçesi ile yapılan erken kapama cezasının yasal bir dayanağı bulunmaktadır.

Tüketici Koruma kapsamının 37. Maddesinde yer alan bu uygulamada belirlenen miktar bir üst sınırdır. Bankaların sistemine göre belirlenen miktarın altında bir ceza miktarının belirlenebilmesi de söz konusudur. Ceza miktarı tamamen bankanın insiyatifine göre kredi erken kapama hesaplama sırasında belirlenecektir.

Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notunu Ekler Mi?

Krediyi erken kapatmak kredi notunu elbette ki olumlu yönde etkileyecektir. Normal standartlarda kredi borcunu belirlenen günden birkaç gün önce ödemenin hiçbir getirisi bulunmayacaktır. Ancak ayın belirli gününde ödenmesi gereken kredi borcunun geç ödenmesi kredi notu açısından olumlu sonuçlar doğurmayacaktır.

Kredi notunu etkileyen en önemli unsurlar arasında kredinin düzenli ödenmesi, mevcut olan borç miktarı, varlık miktarı, kredi limiti, kredi miktarı, ödeme sırasında yaşanan olumsuz durumlar ve gecikmeler yer alacaktır. Kredi erken kapama hesaplama sonrasında kredi borcunu kapatan yatırımcı borcunu düzenli ödemiş sayılacaktır. Ayrıca bir kredinin bitirilmiş olması ve borç miktarının azalması da kredi notunu olumlu yönde etkileyecektir. Bu nedenle krediyi erken kapatmanın, kredi notunu yükselteceğini söyleyebilmek mümkündür.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.