KOZAL Hedef Fiyat 2023, KOZAL Yorum - KOZAL Fiyat Tahmini

KOZAL Hedef Fiyat 2023, KOZAL Yorum - KOZAL Fiyat Tahmini

KOZAL Hisse Tahmini, KOZAL son dakika, Kozal satılacak mi, KOZAL hisse Haberleri, KOZAL hedef Fiyat 2022, KOZAL hisse forum, Kozal alınır mı, Kozal yükselecek mi, KOZAL Bilanço Tarihi 2022 bilgileri yer almaktadır.

KOZAL  hedef fiyat 2023 başlığı altında olumlu ifadelere rastlamak zorlaştı. Hisse 2022 sonuna yaklaşılırken artış yaşasa da gelecek için bir takım risk faktörleri gündemde. İş Yatırım uzmanları şirketin gelecekte yaşayabileceği operasyonel ve üretimsel sıkıntılara değinerek, KOZAL yorum kategorisinde değer kaybı yönünde tahmin sundular. İçeriğimizde sizleri KOZAL hisse hedef fiyat 2023 tahminiyle, analistlerin hisseye yönelik yorumlarıyla buluşturuyoruz.

Koza Altın Hakkında

Koza Altın, Türkiye’de faaliyet gösteren ve Cumhuriyet tarihi süresince Türkiye’de altın çıkaran, işleyen ilk madencilik şirketidir. Şirket 2010 senesinde halka arz edilmiştir. Halka arzında piyasa değeri 2.2 milyar lira olan Koza Altın, 2012 Mayıs’ında piyasa değerini 5 milyar liraya çıkarmıştır.

Koza Altın, altın madenciliği sektöründeki mevcut en gelişmiş teknolojileri kullanarak, en üstte çevresel performansı sergileyerek, sürdürülebilir altın madenciliğini gerçekleştirir. Ülke ekonomisine katkı sunma amacında olduğunu açıklayan şirket, cevher işleme tesislerine sahiptir.

koza-altin-hakkinda.png

Koza Altın Yatırımları

Koza altın şirketinin yatırımları aşağıdaki şekildedir:

  • Cevher işleme tesislerini iyileştirme yatırımları,
  • Altın çıkarma faaliyetlerine ilişkin teknolojik ekipmanlara yatırım,
  • Sürdürülebilir altın madenciliğini mümkün kılacak projelere yatırım,
  • Liç tanklarının artırılmasına yönelik yatırımlar,
  • Yeraltı ocaklarındaki şartların iyileştirilmesi, iş güvenliğinin sağlanmasına yönelik yatırım,
  • Kes-doldur üretim yöntemine dair yatırımlar,
  • Tahkimat ve püskürtme yöntemlerinde kullanılan ekipmanlara yatırım,

Koza altın burada sıralaması mümkün olmayacak adette pek çok farklı alanda yatırım yapmaktadır. Analistler özellikle KOZAL hissesi hedef fiyat 2023 tahminlerinde, şirketin gelecekte pozitif etki yaratabilecek yatırımlarını da göz önüne alarak bir fiyat beklentisini gündeme getirirler.

koza-altin-isletmeleri-a-s-kozal-sirket-bilgileri.png

KOZAL Hissesini Gelecekte Ne Bekliyor?

KOZAL hissesini gelecekte bir değer kaybının bekleyebileceği finansal kuruluşlar tarafından gündeme sunuldu. KOZAL hissesi 2022 senesinin 9 Aralık tarihine baktığımızda %1.61 değişim oranını artış yönünde yaparak 402,90 TL’den fiyatlandı. Ancak finansal kuruluşların borsa analistleri KOZAL hissesinin 2023’de bu fiyatın daha altında işlem görebileceğini öngörüyorlar. Peki neden?

Borsa analistlerine göre KOZAL hisselerin için gelecekte katalizör görevi görebilecek faktörler kadar risk faktörleri de gündemde. Örneğin şirketin net borcu 2022 sonuna yaklaştığımızda -9.849 mn TL seviyesinde. Diğer bir risk faktörü ise altın fiyatlarıyla ilgili. İş Yatırım analistleri temel risk faktörü beklentilerinde düşük gerçekleşebilecek altın fiyatlarının ve üretimde yaşanabilecek sıkıntıların KOZAL hisselerini olumsuz etkileyebileceğini ifade ediyorlar. Peki hedef fiyat ne kadar açıklandı? Bu sorunun yanıtını alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

KOZAL Bedelsiz Sermaye Artırımı Yapıldı mı?

KOZAL gündeme yansıyan bilgilere göre, bedelsiz sermaye artırımını 16.06.2022 tarihinde gerçekleştirdi. Öte yandan yeni bir bedelsiz sermaye artırımına yönelik başvuru yaptığı veya yeni bir tarihi açıkladığı hakkında bir bilgi gündemde yer almıyor.

kozal-bedelsiz-sermaye-artirimi.png

KOZAL Temettü Dağıtımı Yapılacak mı?

KOZAL hissesi temettü dağıtımı 14.07.2022 tarihinde tamamlandı. Şirketin hisseler üzerinden temettü dağıtımı sağlayacağı yeni bir tarih hakkında güncel açıklama bulunmuyor. Ancak daha önce 05.09.2022’de, 16.052013’de, 03.04.2015’de temettü dağıtması açısından gelecekte temettü dağıtma olasılığı bulunan şirketler listesinde yer almayı devam ettiriyor.

kozal-hisse-temettu.png

KOZAL Hisse Yorum

KOZAL hissesi yorum kategorisi altında İş Yatırım tarafından gündeme sunulan tahminler ve beklentiler ön planda yer alıyor. İş Yatırım, Koza altın için madenlerde yatırımın yükselmesinin, uzun vadede yukarı yönlü potansiyeli destekler nitelikte olduğunu düşünüyorlar. Ancak 2022 sonu ve 2023 yılı ilk yarısı için bu faktörlerin itici bir etki yapması beklenmiyor.

kozal-hisse-yorum.png

Öte yandan borsa analistleri Koza altının, Ovacık, Çukuralan, Kaymaz ve Himmetdede maden bölgelerinde rezervlerinin 2031’de tükeneceğini belirttiler. Mastra madeninde ise rezervlerin 2024 yılında tükenmesi bekleniyor. Bahsi geçen madenlerdeki rezerv ömrünün azalması, şirketin üretim miktarını olumsuz etkileyecek. Borsa analistlerine göre şirket uluslararası rakiplerine karşı çarpan bakımından geride kalacak. Tabi ki bu durumların hisse değerlerine de yansıması ve 2023’de hisse başı %29 oranında değer kaybının sahnede olması bekleniyor.

Koza Hisse Teknik Analizi

Aşağıdaki grafikten koza teknik analizine ulaşabilirsiniz.

 

 

KOZAL Hedef Fiyat 2023

KOZAL hedef fiyat 2023 kategorisinde İş Yatırım’ın fiyat tahmini yer alıyor. İş Yatırı KOZAL hissesinin 2023’de %29 değer kaybederek 280 TL’ye kadar düşeceğini öngörüyor. KOZAL hissesi 2022 senesi 9 Aralık tarihinde ise 402 TL’den fiyatlandı.

kozal-hedef-tahmini.png

İş Yatırım uzmanları, KOZAL hissesinin henüz proje halinde olan madenlerinin faaliyeti geçmesi halinde etkili bir hisse değeri artışının 2024 yılı ardından olabileceğini belirtiyorlar. Eğer rezervi tükenecek olan madenlerin yanında yeni maden alanları faaliyete geçerse, TL değer kaybı, yeni üretim yöntemleri, yüksek tenörlü sahalar, KOZAL hisselerinin değerlenmesine ön ayak olabilir. Bu senaryo 2023 için değil uzun vadede değerlendirilen bir senaryodur.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.