Koronovirüsünün ekonomiye etkisi nedir, yeni dünya düzeni mi geliyor ?

Koronovirüsünün ekonomiye etkisi nedir, yeni dünya düzeni mi geliyor ?

Tüm dünyayı etkisine altına alan korona virüs salgını ekonomiyi  derinden etkiliyor. Salgının pandemi edilmesinden sonra ülkelerin de sokağa çıkma yasakları ve diğer ülkelerle uçuşları durması vs. gibi aldıkları önlemler ekonomiyi çıkmaza soktu. Bu durum ülkelerin kendi iç ekonomilerinde iktisadi döngünün yavaşlamasına ve ülkeler arası ihracat ile ithalatın yavaşlamasına , markaların birçok ülkede iş durdurmasına sebep oldu. Bu yaşanan olaylar da Avrupa'nın resesyona girmesine neden oldu. IMF'nin  yardım paketi açıklaması da bu durumu kısa vadede götürebilir. Ancak bu salgının ekonomideki etkisini uzun dönemde toparlamak zor olacak gibi gözüküyor.  Euro'nun yükseliş göstermesi , petrolün fiyatının düşmesi , altının değerinin düşmesi tüketicileri yine güvenli liman olan dolara itti. Doların talep görmesi bir süre daha bu şekilde devam edecek.

Koronanın ekonomiye etkileri nelerdir?

Her kriz dönemi sonrasında yeni bir ekonomik  sistemi de beraberinde getirir.Bu durumun  tarihte birçok örneğini gördük. Örneğin Büyük Buhran'dan sonra gelen Üç para Bloğu'dur. Nedir bu 3'lü para bloğu ; Büyük Buhran dünya ekonomisini zorlayan altın standardının yıkılmasına olanak sağladı. Evrensel altın standardı yıkıldı ve onun yerine birbirinden ilgisiz üç para bloğu oluşturuldu.Bunlar ;

  1. Kambiyo kontrolü uygulayan blok
  2. Altın bloğu
  3. Sterlin bloğu

Korono virüs salgını  içinde bulunduğumuz kapitalist ekonomik sisteminin temellerini derinden sarstı. Zaten sallanmakta olan dünya ekonomik sistemi de bu salgından sonra likidite sıkıntısı, Dış denge sorunu, spekülasyon , iç ekonomilerde duraklama gibi sorunlarla karşılaşmak üzere. Peki nasıl bir sistem bizleri bekliyor olabilir ? Salgın dönemi ve sonrasında dolar güvenli liman olarak kalacak. Euro'da değerini kaybedecek , altındaki düşüş ise bir süre daha devam edecek. Bu kriz döneminde yaşanan tüm bu ekonomik olumsuzlardan sonra ülkelerin ekonomi politikalarını bir kez daha gözden geçirmeleri gerektiği anlaşılıyor.

Bu kriz ve sarsılan sistem gösteriyor ki yeni bir para birimi üzerinde durulacak ya da dünyada işlenen sistemin bütünüyle değiştirilmesi üzerinde çalışılacak. Dolara karşı yeni bir para birimi ne kadar kuvvetli olur , insanlar ne kadar güven duyar ve ayakta kalır bilinmez ama sistemin değişmesi ihtimali daha muhtemel. Ekonomi ve kripto para haberlerinden anlık bildirim almak için url satırının yanında ki Yeşil asma anahtarından bildirimlere izin ver diyebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.