Kısa Çalışma Sonrasında Normalleşme Desteği Verilecek mi?

Kısa Çalışma Sonrasında Normalleşme Desteği Verilecek mi?

Kısa çalışma uygulaması son olarak Mart ayının sonuna kadar uzatılması sonrasında ödenek sonrasında normalleşme desteğinin alınıp alınmayacağı merak ediliyor. Alınan kararlar kapsamında işyerlerine normalleşme desteği sunulacak ve işveren aylık 1341 TL’ye kadar normalleşme desteğinden yararlanabilecek.

1 Mart’tan itibaren kademeli olarak tekrar normalleşme sürecine girilmesi ile birlikte Mart ayının sonunda kısa çalışma ödeneği son buluyor. Bu kapsamda ödenek sonrasında normalleşme kapsamında destek verilip verilmeyeceği de merak ediliyor. Bu kapsamda kısa çalışma ya da ücretsiz izinde olan çalışanların normal çalışmaya dönmesi halinde işverenlere 3 ay süresince prim desteği sunulacak. İşçi başına aylık prim desteği böylece asgari ücretle çalışan çalışanlar için ödenen prim tutarının yarısına kadar ulaşabiliyor.

Günlük 44 TL Destek Sağlanacak

Çalışanlar için işsizlik sigortası da dahil olmak üzere yüzde 37,5 oranında prim ödemesi yapılıyor. Bu durumda normal çalışmaya geçen işyerleri tekrar bu primleri aynı şekilde ödemeye devam edecekler ama 3 aya varan sürelerde işçi başına günlük 44 TL destekten yararlanabilecekler. Aylık ise bu tutar 1341 TL’yi buluyor. Destek ödemeleri ise en fazla 30 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek. Daha önceden normalleşme desteği alan işyerleri de bu destekten yine yararlanabilecekler ve böylece toplamda 6 ayı bulan sürelerde destekten faydalanmış olacaklar. Normalleşme desteğinden ise sadece özel sektördeki işyerleri yararlanabilecek ve kamuya bağlı iş yapan özel sektör kuruluşları destekten yararlanamayacaklar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.