Kemer Sıkma Dönemi Başladı: Hatice Kolçak’tan Kredi Uyarısı!

Kemer Sıkma Dönemi Başladı: Hatice Kolçak’tan Kredi Uyarısı!

Faizler Yükseliyor: Kredi ve Kredi Kartı Dönemi Bitiyor mu?

Hatice Kolçak, Youtube'da ekonomi hakkında değerlendirmelerde bulunan bir uzmandır. Son zamanlarda bankaların kredi ve kredi kartı vermeme durumunu ve faizlerin yükselişini ele alarak, ekonomide kemer sıkma dönemine girildiğini duyurmuştur.

Hatice Kolçak, Merkez Bankası'nın seçim öncesinden itibaren kredi kullanımı üzerinde kısıtlamalar getirmesi ve bu durumun hala devam etmesini hatırlatıyor. Ayrıca, ticari kredilerin tıkanma noktasına geldiğine dikkat çekiyor ve esnafın kredisiz iş yapamayacağını belirtiyor. Aynı zamanda bankaların yüksek faize rağmen kredi vermekten kaçındıklarını ve en fazla bir aylık süre tanıdıklarını söylüyor. Bu durumun, ticari kredilerin tamamen tıkanmasına yol açtığını ifade ediyor.

Ayrıca Kolçak, kredi kartlarının da artık verilmeyeceğini belirtiyor. Kredi kartlarının nakit avans çekimlerinin büyük oranda kapalı olduğunu ve sadece birkaç bankanın bu çekimleri kısmen açtığını belirtiyor. Bu durumun herkese yansımadığını ve nakit avansların çoğunlukla hala kapalı olduğunu söylüyor.

Alışverişlerde genellikle 6-8 taksitlerin yapılmadığını, en fazla 2 veya 3 taksit yapıldığını da vurguluyor. Ayrıca, krediler gibi kredi kartlarında da bir tıkanma olduğunu ve bugünden itibaren bu durumun daha da arttığını belirtiyor. Ayrıca, birçok kredi kartı başvurularının bile değerlendirmeye alınmadan reddedildiği bilgisini paylaşıyor.

Kolçak, ihtiyaç kredilerinin özel bankalarda aylık %7'lere kadar çıktığını ve burada da bankaların kredi vermek istemediğini ifade ediyor. Ancak ısrarla kredi almak isteyenlerin, bankaların 70 bin TL'ye kadar aylık %7 faiz oranı ile kredi verdiğini belirtiyor.

Daha önce bankaların seçim öncesinde K.K.M'lerde ve döviz yatıranlara önden prim vererek müşteri çekmeye çalıştıklarını hatırlatıyor. Ancak bugünden itibaren bu durumun değiştiğini ve artık önden prim verilmediğini belirtiyor.

Konut kredisi hakkında da konuşan Kolçak, şu anda konut kredisi veren bir bankanın olmadığını ve en fazla 250.000 TL veren bankaların olduğunu söylüyor. Konut kredilerindeki faizlerin aylık %4'lere çıktığını da belirtiyor.

Hatice Kolçak, ekonomide nakit paranın olmadığı bir noktaya gelindiğini ifade ediyor. Daha önce her bankadan kredi alabiliyorken, artık bu durumun geçerli olmadığını, kredi ve kredi kartının tükendiğini belirtiyor. Ayrıca, faizlerin çok yüksek olduğunu ve "bu faizlere razıyım, ver" deseniz bile, reel sektör dahil istediğiniz gibi kredi alamayacağınızı vurguluyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.