Karı Sermayesinden Yüksek Şirketler (Güncel Liste)

Karı Sermayesinden Yüksek Şirketler (Güncel Liste)

Karı sermayesinden yüksek şirketler listesinde Koç Holding, Garanti Bankası, Sabancı Holding gibi başarılı şirketler yer alır.

Karı sermayesinden yüksek şirketler listesinde Koç Holding, Garanti Bankası, Sabancı Holding gibi başarılı şirketler yer alır. İlgili şirketlerin borsadaki hisseleri ise uzmanlarca orta ve uzun vadede kar sunabilecek hisseler olarak görülmeye devam ediyor. İçeriğimizin devamından karı sermayesinden yüksek olan şirketlerin borsa hisseleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Karı Sermayesinden Yüksek Şirketlerin Hisse Listesi

Karı sermayesinden yüksek şirketlerin hisselerine dair liste aşağıdaki şekildedir.

  • KCHOL,
  • GARAN,
  • ISKUR,
  • THYAO,
  • AKBNK,
  • ISCTR,
  • YKBNK,
  • SAHOL,
  • TUPRS,
  • EREGL,

Sıralanan hisseler karı sermayesinden yüksek şirketler tarafından borsada işleme koyulan, yatırımcılarca satın alınabilen hisselerdir.

Koç Holding Hisse Senedi (KCHOL)

Borsa yatırım uzmanlarına göre, Koç Holding net aktif değerlerini sektör ve coğrafya iştirakleri bazında çeşitlendirmiş olan başarılı şirketlerin başında geliyor. Analistlere göre Koç Holding hisseleri, şirketin solo nakit pozisyonu, dolar bazlı gelirleri ve temettüden elde ettiği gelirlerdeki artışa bağlı olarak önemli bir kur riski taşımıyor.

Borsa uzmanları KCHOL hisselerini uzun vadede değerlendirebilecek hisseler arasında görüyorlar. Şirketin Kalamış Özel Yat Limanı özelleştirme ihalesini kazanmış olması, üretim ve araç kiralamada satın alım giderlerinin şirketin iştahına yönelik pozitif imajı sergilemesi, hisselerinin de uzun vadedeki artışını destekleyebilecek faktörler.

koc-holding-hisse-senedi-kchol.jpg

Garanti Bankası Hisse Senedi (GARAN)

Borsa yatırım uzmanlarına göre Garanti Bankası, kredi kartları, tüketici kredileri, yüksek pazar payı ile sektöründeki en yüksek net faiz marjına sahip bankaların arasında yer alıyor. Başarılı banka aynı zamanda, fonlama maliyetlerinin çeşitli ve düşük olmasına bağlı olarak avantaja sahip konumda.

Uzmanlar 2022’de Garanti’nin net faiz marjının 100baz puanlık yükselişle %5 üzerine çıkabileceğini tahmin ediyorlar. Bankanın güçlü ücret ve komisyon gelirine bağlı olarak borsa hisselerinin de yatırımcılarca tercih edilebileceği ve kar sunmaya devam edebileceği aktarılıyor.

garanti-bankasi-hisse-senedi-garan.jpg

Sabancı Holding Hisse Senedi (SAHOL)

Borsa yatırım uzmanları SAHOL hisselerinin yatırımcılara orta ve uzun vadede cazip bir kar sunabileceğini düşünüyorlar. Çünkü Sabancı Holding’in yüksek katma değerli ürünlere yöneldiğini, Teknosa ve Carrefoursa’daki yeni çalışmalarının ise karlılığı iyileştirmeye devam ettiğini ifade ediyorlar. Şirketin, solo nakit akışını güçlendiren pozisyonlar oluşturduğunu ve iştiraklerinden temettü gelir potansiyelini artırdığını işaret ediyorlar. Uzmanlara göre SAHOL hisseleri orta vadeli yatırımcılarına kar sunmaya devam edebilir.

sabanci-holding-hisse-senedi-sahol-001.jpg

Türk Hava Yolları Hisse Senedi (THYAO)

Uzmanlar, Türk Hava Yollarının 203 milyon dolar konsodile net zarara kıyasla 737 milyon dolar konsodile net karı kaydettiğini ifade ediyorlar. Şirketin, kargo ve yolcu birimi gelirlerinde artış, ciroya yönelik yükselen payı ve sıkı maliyet yönetimi başarıyı yakalamasında etkili faktörler olarak görülüyorlar. İş Yatırım borsa analistleri, THYAO için hisse başına hedef fiyatlarının daha önce 74.20 TL’de olduğunu ancak makro analizlerdeki verilerin iyileşmesi ardından tahminlerinin 126.25 TL’ye yükseldiğini belirtiyorlar.

turk-hava-yollari-hisse-senedi-thyao.jpg

Ereğli Demir Çelik Hisse Senedi (EREGL)

Ereğli Demir Çelik, demir cevheri ve kök kömürü fiyatlarına bağlı olarak yıllık bazdaki ciro büyümesini artıran bir şirkettir. Ancak, borsa yatırım uzmanlarına göre 2022 sene sonunda EREGL hisselerinin değeri düşük oranda da olsa aşağı çekilebilir. Şirketin karı sermayesinden yüksek olsa da İş yatırım analistlerine göre şirket toplam satış hacmi bazında sorunlar yaşayabilir ve 2022 sonunda EREGL hissesi 30.50 lira seviyesine gerileyebilir.

eregli-demir-celik-hisse-senedi-eregl.jpg

Şirketlerin Karı Nasıl Hesaplanır?

Karı sermayesinden yüksek şirketler, brüt, faaliyet, öz kaynak, net, aktif karlılık oranlarında iyi değerlere sahip olan şirketlerdir. Peki işletme karlılığı hesaplanırken kriterler nelerdir? Şirketlerin karlılıkları hesaplanırken, brüt kar marjları, faaliyet karı oranları, net kar oranları, özkaynak karlılık oranları ve aktif kar oranı göz önüne alınır.

Bu sınıflarda hesaplama yapıldıktan sonra şirketin kar düzeyi hakkında bir tespit yapılır. Faaliyet kar oranının bulunması için Faaliyet Karı/Net Satışlar işlemi uygulanır. Öte yandan net karlılık oranı, net kar/net satışlar, Brüt kar marjı= Brüt satış karı/Net satışlar işlemleri kapsamında tespit edilir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.