Kabine toplantısı kararları açıklandı! Asgari ücret, Emekli ve Memur zamlı maaşları bayram tatili

Kabine toplantısı kararları açıklandı! Asgari ücret, Emekli ve Memur zamlı maaşları bayram tatili

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Haziran 2022 Pazartesi tarihli Kabine toplantısı ardından alınan kararları açıkladı. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren, Asgari ücret zammı, emekli ve memur zamlı maaşları ile birlikte bayram tatili konusunda detaylar ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan öncelikle çok tartışılan ek bütçeden yapılan Cumhurbaşkanı maaşına yüzde 40 oranında yapılan zamla ilgili açıklama yaparak meclisin en kısa sürede ilgili kanundan çıkarılmasını istedi.

Kurban Bayramı Tatili 9 Güne Çıktı

Kurban bayramı tatili kaç gün, 14-15 Haziran birleştirilerek bayram tatili 9 gün olacak mı soruları kabine toplantısında cevap buldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban bayramı tatilini takip eden 13-14 Temmuz günlerinin idari izin kapsamına alınacağını açıkladı. Böylece kurban bayramı tatili 9 güne çıktı fakat bu karardan sadece kamu personeli yararlanacak özel sektör çalışanlarına böyle bir uygulama çıkmadı. Çıkan karar turizmcileri memnun etti.

Zamlı Maaşlar Bayram Öncesi Hesaplara Yatacak

Kurban bayramı öncesi 4 Temmuz'da belli olacak enflasyon rakamları sonucu emekli ve memur vatandaşların alacağı temmuz zammı oranı belli olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu akşamki kabine toplantısında öncelikle Yaşlı ve engelli aylıkları da bayram öncesi ödenecektir. Zamlı Memur ve Emekli maaşları bayram öncesi 8 Temmuz 2022 Cuma günü ödenecek.

Asgari Ücrete Ek Zam Geliyor

Uzun zamandır yükselen enflasyon rakamları arasında eriyen asgari ücret maaşları konusunda çalışmalar yapan hükümet kanadın ilk aldığı rakamlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul görmedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan işverenle görüşerek asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedim. Departmanımız, belirli sayıda kişiyi istihdam eden işverenleri izlemek için bir yöntem geliştirecektir. Elde edilen artışın istihdamı olumsuz etkilemesine izin verilmeyecektir. Bu konudaki güzel haberleri en kısa zamanda çalışanlarımızla paylaşmayı umuyoruz.

Enflasyon farkını zaten kamu çalışanlarımıza ve emeklilerimize vereceğiz. 13,7 milyon emeklinin bu çalışmanın tamamını kapsadığını belirtmek isterim. Hiçbir çalışanımızın ve emeklimizin geçim sıkıntısı içinde ezilmesine izin vermeyiz.

Detayları daha sonra açıklanacak olan bu artışların çalışanlarımıza ve emeklilerimize şimdiden fayda sağlamasını temenni ediyorum. Çalışma Bakanım birazdan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile görüşecek ve çalışmalarını tamamlayacaklar ve sonrasında NATO görüşmelerinden döner dönmez bunu tüm çalışanlarımız ve emeklilerimiz ile paylaşma fırsatı bulacağız.

Yıl başında çalışanlarımızın ve emeklilerimizin envanterini çıkaracağız. Ne yapılması gerekiyorsa onu vereceğiz. Temmuz ayı memur maaşlarının 8 Temmuz'da Kurban Bayramı'ndan önce artırılarak ödeneceğini belirtmek isterim.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.