İşte Gelirinize, Kredi Puanınıza Göre Çekebileceğiniz En Yüksek Konut Kredisi Limiti!

İşte Gelirinize, Kredi Puanınıza Göre Çekebileceğiniz En Yüksek Konut Kredisi Limiti!

Ev alacakların aklındaki tek soru bankalardan en fazla ne kadar konut kredisi çekilebilir? İşte Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank ile İş Bankası, Akbank, QNB, İNG Bank, Garanti TEB ev kredisi limit hesaplama yöntemleri.

Konut kredisi başvurularında kredi limitinizde önemlidir. Alınacak evin fiyatının yüksek olması durumunda müşteriler istedikleri oranda kredi alamayabilirler. Bu durumda müşteriler yüksek peşinat ödemek zorunda kalacaklar. Yüksek peşinat ödenmemesi için müşteriler bankaya ek teminat sunabilirler. Bankaların uyguladıkları limitler şöyledir.

Yüzde 10 veya Yüzde 20 ile Kredi Hesaplaması

Kredi ile ev alınacak ise iki ayrı limit hesabı vardır. Bunlardan ilki evin değeri üzerinden verilen banka limit hesabıdır. Bu hesaplamada yüzde 10 ve yüzde 20 peşinat rakamları uygulanmaktadır. İkinci hesaplama yöntemi ise kişinin kullanabileceği maksimum kredi limit tutarıdır.

Yüzde 10'luk Hesaplama

Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank gibi kamu bankalarının konut kredisi ile indirimli konut kredisi avantajlarında yüzde 10 peşinat ile kredi çekme imkanı bulunuyor. Örneğin 600.000 TL'lik ev alacak olan bir müşteri 60.000 TL peşinat ödeyip 540.000 TL kredi çekebilirler.

Yüzde 20'lik Hesaplama

İş Bankası, Akbank, QNB, İNG Bank, Garanti TEB gibi özel bankaların tamamında peşinat tutarı yüzde 20'dir. Müşteriler 600.000 TL'lik ev almak istediklerinde tüm koşulların uygun olması şartıyla 120.000 peşinat ödeyebilir 480.000 TL kredi çekebilirler.

Kişinin Maaşına Göre Kredi Hesaplaması

Kişinin kullanabileceği kredi hesaplamasında maaş üzerinden ikinci bir hesaplama yapılır. Bu hesaplama yönteminde kişinin maaşı esas alınır. Müşterilerin maaşlarının yüzde 70'lik kısmı konut kredisi için taksit olur. Müşteriler maaşlarının yüzde 70'lik kısmını bir taksit olarak alacaklar ve güncel faiz oranlarıyla, 120 ay vade ile ne kadar kredi çekebileceklerini hesaplayacaklar.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.