İslam Memiş'in dediği çıktı! Piyasalarda Fiziki Altın Tükeniyor

İslam Memiş'in dediği çıktı! Piyasalarda Fiziki Altın Tükeniyor

Tahminleriyle adından sıkça söz ettiren ünlü piyasa analisti İslam Memiş, geçtiğimiz günlerde Altın yatırımcılarını küresel riskler konusunda dikkatli olmaları konusunda uyarmıştı. En iyi yatırım aracının Altın olduğunun altını çizen İslam Memiş, fiziki altın bulmanın çok zor hale geleceğini duyurmuştu. Gelen son veriler İslam Memiş'i doğrularken Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte ülkelerin merkez bankaları fiziki altın stoklarını arttırmak için kasalarına şimdiye kadar 84 ton altını piyasadan topladı bile.

Fiziki Altın Bulmak Zorlaşacak

Türkiye 2022'nin ilk çeyreğinde 13. sırada yer aldı. Türkiye'nin altın rezervleri 431,1 ton olarak açıklanırken, sıralamada bir basamak yükseldiği belirtildi.

ABD 8.133,5 ton rezerv ile ilk sırada yer alırken, Almanya 3.358,5 tonla ikinci sırada ve IMF 2.814,0 tonla üçüncü sırada yer alıyor. İlk üç sırada bir önceki döneme göre bir değişiklik olmadı.

İlk onu tamamlayan ülkeler İtalya, Fransa, Rusya, Çin, İsviçre, Japonya ve Hindistan oldu. Türkiye Tayvan'ı geçerek 13. sırada yer aldı.

Merkez bankaları ilk çeyrekte altın rezervlerine toplam 84 ton ekledi. Net satın alma, bir önceki çeyreğe göre iki katından fazla artarken, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 29 daha düşük oldu.

ONS Altın fiyatı ne olacak?

Uzun vadeli grafiğe baktığınızda, 1880 dolar seviyesi birçok kez desteklenen ve dirençli bir alandır, bu yüzden alıcıların gelmesi muhtemelen sadece bir zaman meselesi. bu seviyenin altına düşerse, altının şu anda 1857 dolar seviyesinde olan 200 günlük EMA'ya düşmesi muhtemeldir. 200 günlük EMA teknik destek sunacak ve eğer bu seviyenin altına inerse, kesinlikle büyük miktarda satış baskısı yaratacak.

Öte yandan, en yüksek seviyeleri görmesi durumda, şu anda 1924 dolar seviyesinde olan 50 günlük EMA'ya ulaşmaya çalışabilir. Altın Piyasası çökmeye çalıştı, ancak 1880 dolar seviyesi ile 1970 dolar seviyesi arasında olan daha büyük bir konsolidasyon alanının dibinde. ABD doları aynı zamanda toparlanıyor, ancak Amerika'da enflasyon nedeniyle faiz oranlarının yükseldiği düşünüldüğünde bu bir sorun değil. Başka bir deyişle, her ikisi de bu noktada servetin korunması için kullanılıyor.

Ons Altın, 1880 dolar seviyesinin altına düşerse, bu yeni bir satış patlamasına neden olur ve bu piyasayı çok daha aşağı gönderebilir. Bunun nasıl sonuçlanacağını görmek ilginç olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.