İslam Memiş Uyardı! Altında büyük atak geliyor! Dolar yükselecek mi

İslam Memiş Uyardı! Altında büyük atak geliyor! Dolar yükselecek mi

Fed'in faiz artırımı ile dolar yükselmeye devam ederken, ons üzerindeki baskı devam ediyor. Gram altın ise kur farkı nedeniyle 940 TL'ye yükseldi. Finansal analist İslam Memiş, resesyon riski nedeniyle seri faiz artırımının kesintiye uğrayacağını belirterek, "Altın yükselir mi düşer mi? Şimdi dolar alınır mı?" sorularını yanıtladı. Para ve Piyasa uzmanı İslam Memiş, "Fırsatlar çok çabuk geçiyor. Her geri dönüşü değerlendirin" dedi.

Dolar yükselmeye devam ederken, altın fiyatı da yükseliyor. Ons altının baskılanmasına rağmen, dolardaki artışa bağlı olarak gram altının yukarı yönlü hareketi devam ediyor. Dolar 15.90 civarında seyrederken altın fiyatı 939 TL'yi test etti. Kapalıçarşı'da gram altın 950 TL bandındaydı.

Ünlü ekonomist İslam Memiş, yatırımcıya altın ve dolar fiyatları için 'bekle ve gör' tavsiyesinde bulundu. Dolar/TL kuruna bağlı olarak yükselen gram altın için yukarı yönlü saldırıların devam edeceğini ifade eden İslam Memiş, küresel altın fiyatlarının bir sonraki Fed toplantısına kadar söylemlerle baskı altına alınacağını, ancak bugün 25 baz puanlık bir yükseliş olacağına işaret etti. sonraki toplantı. Mali analist, "Güçlü dolar ve düşük emtia onlar için de çalışmıyor" dedi.

ALTIN KAZANDIRACAK, HER GERİ ÇEKİLME FIRSAT

İslam Memiş dolar ve altın fiyatının seyri ile ilgili şu yorumu yaptı:

Dolar/TL kurundaki direnç seviyesi 15,80 oldu. Buranın kalıcı olduğunu görüyoruz. Bir sonraki seviye 16.40 bandıdır. Ancak bu seviyenin görülüp görülmeyeceği, Merkez Bankası'nın 26 Mayıs'ta vereceği faiz kararına bağlı olacak. TCMB müdahale veya gözlem yapabilir. Tahminim yine 16'nın üzerine çıkar ve Haziran'da yeni hamlelerle kısa vadeli bir baskı bekliyorum. Dolar, başta gram altın olmak üzere diğer yabancı para birimlerini destekliyor.

“Gram altın fiyatında ekran ile serbest piyasa arasında 20 TL fark var. Gram altın ekranlarda 925 lira görülürken Kapalıçarşı pazarından 936 lira seviyesinde bulunuyor. 900 TL altını görebilmesi için 850-870 TL seviyelerine gerilemesi gerekiyor. Bunun olacağını sanmıyorum. Gram altın yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor. Gram altın 940 TL seviyesini kırdı, sonraki hedef 960 lira. Temmuz ayında 1000 liranın üzerinde göreceğiz. Benim tahminim her geri çekilmeyi bir satın alma fırsatı olarak kullanmak olacak.”

DOLAR KURUNDA 15 TL ALTI ARTIK ZOR

“Haziran ayında zirve noktaları göreceğiz. Dolar 16,40 TL bandına gelirse iç piyasalarda yeni bir senaryoya ihtiyaç duyulacak. Şu anda yukarı hareketler devam ediyor. Önemli soru şu: Dolardaki geri çekilme ne kadar olacak? Direnç seviyeleri ne kadar yüksek olursa, destek seviyeleri de o kadar yüksek olur. 15 TL altı rakamlar bana zor geliyor artık.''

GÜMÜŞ FİYATINDA 11 LİRA ALTI HAYAL DEĞİL

''11 TL altı gümüş için artık sürpriz değil. Gram gümüşte 10.60 destek seviyesi olarak görülmeye devam ediyor. Bu numaralardan alabilirlerse. Çünkü önemli olan ekranlarda yazılanları değil, fiziksel olarak alabilmektir. Merkez Bankaları emtia fiyatlarını kontrollü bir şekilde kontrol etmeye devam ediyor.

FIRSAT ÖYLE HIZLI KAÇAR Kİ...

“Ons altın, dolar fiyatı ve diğer varlıklarda belirli bir makas aralığı görüyoruz. Bir ons altının bu seviyelerde olması hiç mantıklı değil, hele böylesine yüksek bir enflasyon yükselirken, resesyon riski var ve jeopolitik kaygılar devam ediyor. Teknik olarak ons ​​altın 1.780 seviyelerini gördü. Bence bu en alt seviye. Baskılama devam etse de 1.780-1.880 seviyesi bant boşluğumuz olacak. Bana göre yukarı yönlü hareketler gelecek. Dünyada bu kadar yüksek enflasyon ve önümüzdeki günleri puslu ve riskli olarak nitelendiren merkez bankası başkanları ile altının düşük seviyelerde kalmasını beklemiyorum.

“Yatırımcılar kısa vadede beklemesin, en az iki ay beklemeliler. Tüm enstrümanlar dolar karşısında düşük. Dolar güçlü olduğunda her şey düşer. Bunların hepsi satın almak için fırsatlar. Fırsatlar çok hızlı gelişiyor. Otomobil sektöründeki Chip krizi bilerek ve isteyerek devam ediyor. ABD ve Çin gibi güçlü ekonomiler şu anda gümüş stokluyor. Gümüş kullanımının yaygınlaştığı yerde bu kadar yüksek enflasyon ve düşük fiyatlar olması mantıklı değil. Ama kasten ve isteyerek bastırıyorlar. Düşük emtia fiyatlarının yatırımcıya değil alıcıya fayda sağladığını asla unutmayın. Şu anda düşük emtiaları güçlü bir dolar ile stoklayan küresel bir ekonomi var. Haziran ve Temmuz aylarında yeni rakamların geleceğini düşünüyorum.''

MERKEZ BANKASI DOLAR/TL KURUNA MÜDAHALE EDECEK Mİ?

"Dolar/TL kuru Nisan ayı boyunca 14.70 seviyelerinde kaldı. Bu yatay seyrin normal olmadığını belirtmiştim. Döviz satışlarıyla sabitlenen döviz kuru Mayıs'ta patladı. Önemli olan ne kadar etki edeceği. 16.40 seviyesinden döviz satarak müdahale etti mi? Maksimum 15, "80 yani bugün gördüğümüz seviyeye ulaşacak. Önlemler önceden alınmalıydı. Bugün yaşadığımız yükselişler, geçen ay yapılan baskının sonucudur."

FAİZ ARTTIRIMI NEDEN SÜRDÜRÜLEMEZ?

ABD Merkez Bankası'nın faiz oranlarını 50 baz puan artırma kararının ardından dolar hızla yükseldi. Ons altının baskılanmasına rağmen, dolar kurundaki artış nedeniyle iç piyasada gram altının yukarı yönlü atakları dikkat çekiyor. ABD Merkez Bankası Başkanı Powell ve AB Merkez Bankası Başkanı Lagarde'ın geçtiğimiz günlerde Brüksel'de yaptığı açıklamalar da bu süreci tetikleyici etki yaptı. Powell'ın enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını artırma sinyali dolarda ikinci yükseliş dalgasını başlattı. Fed Başkanı'nın "Enflasyonun düzelmediğine dair ikna edici kanıtlar görene kadar devam edeceğiz" mesajı dolar/TL kurunun 15,80 direnç seviyesini aşmasına neden oldu. Buna bağlı olarak gram altın fiyatı 890 TL'den 930 bandına yükseldi.

Analistler, ABD ve AB merkez bankalarının başkanlarının yüksek enflasyonla mücadele için faiz kartını uzun süre elinde tutamayacakları görüşündeydi. Yüksek faiz ve yüksek enflasyon sarmalının stangflasyona ve durgunluğa, yani yüksek enflasyona, yüksek faiz oranlarına ve küçülen bir ekonomiye neden olma riski vardır. Bu durumda seri faiz artırımlarının çözüm olmayacağı belirtiliyor. İslam Memiş'in dolar ve altın fiyatlarına ilişkin 'bekle gör' yorumu da buna işaret ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.