Ichimoku İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ichimoku İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ichimoku İndikatörü, Japon tüccar ve gazeteci Goichi Hosoda tarafından geliştirilmiş olan popüler bir teknik analiz aracıdır. I

Ichimoku İndikatörü, Japon tüccar ve gazeteci Goichi Hosoda tarafından geliştirilmiş olan popüler bir teknik analiz aracıdır. Ichimoku bulutu olarak da adlandırılan bu indikatör, piyasa trendlerini ve potansiyel destek-direnç seviyelerini belirlemeye yardımcı olmak için kullanılır. Japonca'da "bir gözünle görebilmek" anlamına gelen "Ichimoku Kinko Hyo" olarak da bilinir.

Ichimoku İndikatörü, beş farklı hattın bir kombinasyonuyla oluşturulur ve aşağıdaki bileşenleri içerir:

  1. Tenkan-sen (Dönüş Çizgisi): (En yüksek değer + En düşük değer) / 2 periyotlu hareketli ortalamadır ve kısa vadeli trendleri gösterir.

  2. Kijun-sen (Temel Çizgi): (En yüksek değer + En düşük değer) / 2 periyotlu hareketli ortalamadır ve orta vadeli trendleri gösterir.

  3. Senkou Span A (1. Bulut Kenarı): (Tenkan-sen + Kijun-sen) / 2 değeridir ve gelecekteki potansiyel destek ve direnç seviyelerini gösterir.

  4. Senkou Span B (2. Bulut Kenarı): (En yüksek değer + En düşük değer) / 2 periyotlu hareketli ortalamadır ve uzun vadeli trendleri gösterir.

  5. Chikou Span (Geriye Dönük Çizgi): Güncel fiyatın belirli bir periyottaki geriye doğru kaydırılmasıdır ve geçmiş fiyat hareketlerinin grafik üzerinde gösterilmesine yardımcı olur.

Ichimoku İndikatörü'nün en dikkat çekici özelliği, bir bulut veya kumo adı verilen iki dönemli bölgenin oluşturulmasıdır. Bulut, Senkou Span A ve Senkou Span B arasındaki renkli bir alanı ifade eder. Piyasa trendinin yönünü belirlemeye yardımcı olur ve gelecekteki destek-direnç seviyelerini tahmin etmek için kullanılır.

Ichimoku İndikatörü Kullanımı

Ichimoku indikatörü ile birlikte elbette başka indikatörler de kullanılabilir. Bu tamamen size kalmış. Ancak tek başına bu indikatörü kullanarak da piyasa hareketini doğru tahmin etmek mümkün olabiliyor. Bu indikatör 1960'ların ortalarında Japonlar tarafından bulunmuş ve 1990'lardan itibaren de finans üzerine analizler yapmak için kullanılmaya başlanmıştır. İndikatör üzerinde 5 adet öğe bulunmakta. Bulut adı verilen ve iki göstergenin arasındaki kısım, piyasanın nasıl bir trendde olduğunu göstermekte. Eğer bir yükseliş trendi varsa bulut pembe, düşüş trendi varsa bulut yeşil olmakta. Bu renkler indikatörü kullandığınız analiz sayfası üzerinden değiştirilebiliyor.

Ichimoku İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır? Ichimoku İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tenksansen ve Kijunsen olarak adlandırılan iki çizgi ise alım ya da satım noktalarını göstermekte. Bu çizgilerden bir tanesi diğerini yukarı doğru keserse o noktada bir alım trendine girilme ihtimalini, eğer aşağıya doğru keserse satış trendine girilme ihtimalini göstermektedir. Doğru alım trendi kesişimin mumların üzerinde olması, doğru satış trendi ise kesişimin mumların altında olmasıyla daha da netlik kazanır.

İleriye Dönük 26 Birim Trend Hakkında Bilgi Veriyor

Ichimoku indikatörü aynı zamanda ileriye dönük trend hakkında da bilgi vermekte. En son mumdan ileriye doğru 26 birim sayıldığında (saatlik, günlük, aylık fark etmeksizin) burada trendin nasıl bir hareket eğilimi içine gireceği de kolaylıkla tahmin edilebilmekte. Elbette indikatör her zaman için doğru bilgiler vermiyor. Ancak diğer indikatörlerle karşılaştırıldığında doğru bilgi verme oranı oldukça yüksek. Alıştığınız ve vazgeçmekte zorlanacağınız başka indikatörler varsa birlikte kullanarak doğru tahmin şansınızı yükseltebilirsiniz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.