Hisse Geri Alımı Yapan Şirketler 2023

Hisse Geri Alımı Yapan Şirketler 2023

Hisse geri alımı yapan şirketler 2022 son bir yıl içerisinde sayısında artış gerçekleştirdi. Firmalar borsa üzerinde yer alan halka açık hisse değerleri konusunda kimi zamanlarda değişikliklere gider.

Hisse geri alımı yapan şirketler 2023 son bir yıl içerisinde sayısında artış gerçekleştirdi. Firmalar borsa üzerinde yer alan halka açık hisse değerleri konusunda kimi zamanlarda değişikliklere gider. Bu durumun hisse değerlerine direkt etki yaptığı bilinir. Hisse geri alımı 2020 yılı içerisinde de bu yönde değişikliğe uğradı. Geçmiş zamandan bugüne gelen firmalar da aynı faaliyeti gösterdi.

Hisse geri alımı yapacak şirketler 2023 yılı içerisinde bu işlemi gerçekleştirerek salgın gibi birçok değişkeni kontrol altına almayı amaçladı. Her firmanın farklı amaçları olsa da temelde hisse geri alımının belirli bir mantığı bulunmaktadır. Hisse değerlerinde düşüş yaşamamak ve değer kaybı yaşamamak adına tercih edilen yöntemlerden sadece birisidir.

Hisse Geri Alımı Nedir?

Hisse geri alımı, şirketin halka arz ettiği hisse değerlerinin zamanı geldiğinde firma/ patron tarafından geri alınmasıdır. Hisselerin asıl sahibi tekrar firma olarak ortaya koyulur. Hisse değerlerinin piyasa içerisinde gezinmesine bu yönden engel olunur. Hisse senet değerlerinin farklı elde değil firmanın bünyesinde toparlanması sağlanarak bir ilerleme söz konusu olur.

Hisse geri alımı yapan şirketler bu noktada belirli amaçları bünyesinde taşımaktadır. Ekonomi piyasasının değişiklik gösterdiği düşünülürse bu durumun anlaşılabilir olması daha kolay olacaktır. Firmaların kendi geleceklerini de planlayarak bu faaliyeti gerçekleştirmeleri adına oldukça mantıklı sebepleri bulunur. Bu sayede kayıp yaşamaz aksine mevcut olan yatırım değerleri korunur.

Hisse geri alımı için belirli bir yöntem bulunur. Talep eden her firma tarafından kolaylıkla yapılabilir. Hisse değerleri çok yüksek olan firmaların bile zaman zaman bu yöntemi denediği görülür. Herhangi bir sektör bazında kısıtlaması bulunmaz. Patron ve firma tarafında dilenilen bir dönem içerisinde hisseler geri alınabilir. Tabi ki burada doğru zamanlamayı yapmak büyük önem taşır.

Hisse Geri Alımı Nasıl Yapılır?

Her firmanın halka açık arz edilen hisse değerleri bulunmak zorunda değildir. Ancak genel tercih edilen durum bu olmaktadır. Halkın alımına hazır bulunan hisse değerleri yatırımcılar tarafından değerlendirdiği görülür. Genel vadede bu durum istense de kimi durumlarda firmalar atağa geçerek mevcut hisselerini geri alma durumuna geçer.

Hisse geri alımı yapan şirketler belirli bir yöntemi izler. Açık olarak bulunan hisse değerlerini KAP üzerinden bildirerek geri alır. Kolay bir işlemdir ve kısa sürede gerçekleşir. Keza alınmış olan hisse değerlerine de fiyat vererek kişilerden satın alabilir. Bu sayede firma üzerinde yer alan hisse senet sayısı artar değer de aynı noktada artış gösterir.

Hisse Senedi Geri Alımı Yapan Şirketler Neyi Amaçlar?

Hisse geri alımı sırasında firmalar belirli amaçları güder. Firma adına faydası ve yararı olmayacak hiçbir adıma girişilmez. Bu açıdan bakıldığında geri hisse alımlarının firma ve ortaklarına sağlayacağı temel avantajlar olmak zorundadır. Borsa içerisinde yer alan firmaların da bu noktada elde ettiği kimin durumlar bulunur. Firmalar bu durumdan dolayı geri alım faaliyetini gerçekleştirir.

Hisse geri alımı sırasında şirketlerin amaçladığı durumlar arasında:

 • Değerleri düşen hisse senetlerini korumak,
 • Piyasa da yer alırken zarar görmeyi etkilemek,
 • Olumsuz yorum ve grafik yorumlarının önüne geçmek,
 • Daha fazla hisse düşüşü yaşamadan değerleri sabit tutmak,
 • Elde var olan hisseleri belirli bir süre bekleterek sonradan satışa sunup daha fazla kâr elde etmek bulunur.

Hisse Geri Alımı Hisseyi Nasıl Etkiler?

Piyasa üzerinde gerçekleştirilen bu hamle ile firmaların kazandığı avantaj sayısı arttırabilir. 2023 yılı içerisinde ortaya çıkan salgın konusunda borsada yer alan tüm firmaların neredeyse değer kaybettiği görülmektedir. Bu durum içerisinde geleceği tahmin eden firmalar hemen atakta bulunup hisseleri konusunda planlamaya gitti.

Hisse geri alımı yapan şirketler bu anlamda değerlerini sabit tutmaya çalıştı. Durum neticesi ile firmalar hisse değerlerini firma üzerine geçirdiği için değerlerinde artış gözüktü. Aynı zamanda sürekli düşüş yaşayan hisse değerlerini koruma altına almayı hedefledi. Borsada oluşturduğu etki de bu neticede daha fazla ön plana çıktı.

Borsada yer alan hisse değerlerinin daha fazla değer kaybetmesinin önüne geçilmesi mevcut firmanın grafik değerlerinde daha fazla düşüş yaşamasına engel olur. 2023 yılı içerisinde de köklü firmalar dahi bu yöntemi tercih ederek genel baz alındığında zararlarını kontrol etmeye çalıştı. Birçok uzman tarafından da bu hareketleri takdir edildi.

2020 yılını bitirmemiz ile birlikte bu yıl içerisinde yapılan hisse geri alımları merak edilmeye başlandı. Bu senede genellikle yapılan geri alımların sebebi salgın neticesi ile kaynaklandı. Her firma uzun vadede bu durumu kontrol etmek istedi. Çünkü ilerleyen vakit içerisinde hisse değerlerinin daha fazla düşmesi büyük zararı getirecek ve grafikte olumsuz durumlara sebep olacaktır.

Hisse geri alımı yapan şirketler 2023 incelendiğinde 2023 yılı içerisinde hisse değerlerini:

 • Aydem
 • INDES
 • Arçelik
 • Gedik
 • Sahol
 • NATUREL ENERJİ
 • Hedef girişim
 • Ulusoy un
 • Vbt Yazılım

Her sektör alanından firmalar bu işlemi gerçekleştirdi. Açıkta bulunan hisse değerlerinin miktarına göre her firmanın geri alım gücü farklılaşmıştır. Ancak bahsedilen bu firmalar en büyük geri alım faaliyetini gerçekleştirenler arasında yer alır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.