Heikin Ashi Mumları Nedir?

Heikin Ashi Mumları Nedir?

Kripto paraların durumlarını grafik üzerinde takip ederken pek çok gösterge ve hesaplama aracı kullanılır. Pek çok kişi ise grafik üzerinde geleneksel mumları gözlemleyerek işlem yapar. Ancak bir de Heikin Ashi mumları mevcut. Bu mumların geleneksel mumlara göre daha farklı bir yöntemle çalışması bazı insanlar tarafından daha başarılı çalıştığı şeklinde yorumlanıyor.

Heikin Ashi Mumları Nasıl Çalışıyor?

Heikin Ashi mumlarının çalışma prensibi kendinden bir önceki mumun hareketlerini baz alarak yeni mumun üretilmesi prensibine dayanıyor. Buradaki matematiksel hesap sonucunda geleneksel mumların ufak hareketleri görmezden geliniyor. Bu da Heikin Ashi grafiğine bakıldığında trendin daha net bir şekilde görülmesi demek. Sürekli al sat yapanlar için geleneksel mumların küçük hareketleri bazen yanıltıcı olabiliyor ve kişi hemen alış ve satış yapabiliyor. Oysaki Heikin Ashi mumları bu ufak hareketleri yok saydığı için gereksiz paniğe de girmiyorsunuz.

Heikin Ashi Mumları Nedir? Heikin Ashi Mumları

Heikin Ashi mumlarına bakarak trendin yönünü de önceden tahmin etmek mümkün oluyor. Üstelik bunun için başka bir gösterge kullanmanıza gerek yok. Mumlar yukarı ve aşağı hareketler gösterirken zaman zaman ilerledikleri yönün tersine kısa kuyruklar bırakabiliyorlar. İşte bu kısa kuyruklar 2 ila 5 dakika arasında ters yöne doğru bir hareketlenme olacağını söylüyor. Ancak elbette bu hareketlenmenin ne kadar süreceği konusunda bir şey söylemesi zor. Ancak gözlem yaparak işleme girmek ya da işlemden çıkmak mümkün oluyor.

Zaman dilimi ne olursa olun Heikin Ashi mumları aynı bilgileri vermeye devam ediyor. Büyük zaman dilimlerindeki hareketleri gözlemleyerek daha kısa zaman dilimlerinde Heikin Ashi'nin daha stabil bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz. Ancak elbette hiç bir göstergenin sürekli olarak ve tek başına kazandırdığını söylemek mümkün değil. Bu yüzden bu mumları kullanıp kullanmak tamamen sizin sorumluluğunuzda.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.