Hangi Bankalar Kredi Borçlarını Erteledi, Kredi Borçları Kaç Ay Ertelendi ?

Hangi Bankalar Kredi Borçlarını Erteledi, Kredi Borçları Kaç Ay Ertelendi ?

Hangi Bankalar Kredi Borçlarını Erteledi, Kredi Borçları Kaç Ay Ertelendi ?

Koronavirüs salgınından sonra kamu bankalarının dışında özel bankalarda destek paketi açıkladı. Özel bankalardan biri olan İş Bankası, mevcut müşterilerinin 30 Nisan'a kadar anapara, faiz ve taksit ödemelerini 30 Haziran'a kadar ötelenmesine imkan sağlayacak.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank'ın koronavirüs salgınından kaynaklı işleme aldığı destek paketinni açıklamasından sonra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın özel bankalara karşı yapmış olduğu çağrı karşılık buldu ve bu karşılığı veren ilk banka iş bankası oldu.

İş Bankası tarafından yapılan açıklamada banka, Türkiye'de de yayılım gösteren ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmesinden sonra ekonomi destek paketini duyurdu. Buna göre;

  • Müşterilerin 30 Nisan'a kadar ihtiyaç duyması halinde anapara/faiz/taksit ödemelerinin ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran'a kadar ötelenmesine imkan verilecek.
  • Salgın sebebiyle mali bünyesi olumsuz etkilenen başta turizm, lojistik, AVM, perakende sektörleri olmak üzere sektör ayrımı olmaksızın her bir ihtiyaç, vaka bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verilecek.

'Hiçbir banka müşterisinden ücret alınmayacak'

  • KOBİ'lerin ve mikro işletmelerin, tabana yaygın yararlanmasını teminen, salgın öncesi girdiği ticari yükümlülüklerinin yerine getirilebilmesi amacıyla mevcut limitlerle desteklenmesi ve gerekirse ilave limit için de azami çaba gösterilecek.
  • Maaş anlaşmalı olsun olmasın banka müşterilerinin gelecek 3 aya ait maaş ödemelerini herhangi bir istihdam azaltımı yapmamaları kaydıyla gerekirse ilave limit tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlanacak.
  • Dijital kanallar üzerinden yapılacak EFT/havale işlemlerinden 30 Nisan’a kadar (karttan karta havale dahil) hiçbir banka müşterisinden ücret alınmayacak.

'Kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek'

  • Sağlık ve gıda başta olmak üzere, müşterilerin alışveriş anında ihtiyaç duyması halinde kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek. POS ve Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) ücretleri 3 ay boyunca ötelenecek.
  • Bireysel müşterilere, tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme imkanı getirilecek.
  • İş Bankası, bu tedbirler manzumesi ile sınırlı olmamak ve başta işini kaybeden vatandaşlara sağlanacak kolaylıklar olmak üzere, 'Türkiye’nin Bankası' olarak ülkenin içine girdiği zorlukları aşmak için yapıcı ve çözümcü anlayışını bugüne kadar olduğu gibi sürdürerek her türlü ilave tedbiri alacak.

Kaynak: Sputnik

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.