Hangi Altını Almak Karlı? 2024Tavsiyeleri

Hangi Altını Almak Karlı? 2024Tavsiyeleri

Hangi altını almak karlı, hangi altınlar karlı? Gibi sorular hepimizin zaman zaman merak ettiği konular arasında yer alıyor. Gram Altın olsun, çeyrek, yarım, tam olsun hiç fark etmez, altın alan bireyler eninde sonunda kar elde edebiliyor.

Hangi altını almak karlı, hangi altınlar karlı? Gibi sorular hepimizin zaman zaman merak ettiği konular arasında yer alıyor. Gram Altın olsun, çeyrek, yarım, tam olsun hiç fark etmez, altın alan bireyler eninde sonunda kar elde edebiliyor.

Altının diğer yatırım araçlarına göre her zaman daha güvenilir bir liman olduğu herkesçe bilinir. Altın alan bireyler, bu değerli madenleri ister yatırım yaparak isterse tasarruf amaçlı ya da başka nedenlerle satın alabilir. Bu durumda hangi altını ne amaçla aldığınız, aslında yazının en başında merak edilen sorunun yanıtını verebilir.

Pandemi döneminde duraklatılan düğün organizasyonları, kuyumculuk sektöründe ciddi gerilemelere neden oldu. Fakat bu dönemde altın yatırımcıları nakit para için altınlarını bozdurabildi. Bu durumda piyasa da dengelenmiş oldu. İçinde bulunduğumuz günlerde bir nebze olsun normalleşme adımları atılması bile, altın ve kuyumculuk sektörünün canlanmasına yetti.

Hangi altını almak daha karlı sorusunun yanıtını yukarıda da dediğimiz gibi, altını ne amaçla aldığınızdan yola çıkarak verebilmek mümkün. Aldığımız altınları ne amaçla alıyoruz? Yatırım amaçlı mı, tasarruf için mi yoksa birikim için mi? Şimdi gelin, yatırım için hangi altın alınmalı 2024? Birlikte inceleyelim.

Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Gram mı Çeyrek mi?

İçinde bulunduğumuz ekonomik durum ve tüm 2024 yılında yatırım için; hangi altını almak karlı sorusunun yanıtı şüphesiz Gram Altın oldu. Gram altın tam olarak “1 gram” altına denk gelen altın türü. Gram altın sadece 1 değil 2, 3, 4, 5…10 grama kadar kuyumcularda bulunuyor. 2022 yılında daha da popüler olan Gram altının, diğer altınlara göre pek çok avantajı bulunuyor.

 • Diğer altınlara göre daha ucuz olması,
 • Alındığı fiyattan satılabilir olması,
 • İşçilik maliyeti olmaması,

Gibi etkenler, 2024 yılı için yatırım amaçlı en ideal altınlardan olduğunun bir göstergesi.

Tasarruf İçin Hangi Altın Alınmalı?

Tasarruf amaçlı altın alan bireylerin ilk tercihi Çeyrek ve Cumhuriyet altını olabilir. Bu altınları alamayacak bireyler tasarruf amaçlı; işçilik maliyeti bulunmayan altınları tercih edilebilir.

Gram Altın mı Çeyrek Altın mı Daha Karlı 2024

Bu sorunun yanıtı yukarıda da belirttiğimiz gibi; altının ne amaçla tercih edildiğine göre değişir. Eğer siz sadece takı amaçlı bir altın istiyorsanız herhangi birini, akrabalık düzeyinize ve bütçenize göre seçebilirsiniz.

Gram ve çeyrek altın farklı çeşitlerde olabilirler. 1 gram altın 22-24 ayar arasında ve hemen hemen her gram formunda üretilebilir. Çeyrek altın ise genellikle 22 ayar saflıkta ve ortalama 1,75 gram ağırlığa denk gelir. Yine de piyasa da en çok bulunabilen gram altındır. Çünkü gram altının çeşitlendirilebilmesi çeyrek altına göre daha kolaydır.

2024 yılında altından kar elde etmek isteyen bireyler, altınlar arasındaki önemli farkları ve hangi altını almak karlı sorusunun yanıtını, aşağıdaki bilgileri inceleyerek daha iyi anlayabilir.

Çeyrek Altın Avantaj - Dezavantajları

 • Çeyrek altın almak mantıklı mı sorusu için; Çeyrek altın alırken ve satarken kuyumcular 5 ila 15 TL arasında bir komisyon ücreti alabiliyorlar.
 • Üretim tarihi eski olan çeyrek altınları, kuyumcular kesinti yaparak satın alır. Fazlaca çeyrek altın satın alırsanız da, kesinti ücreti fazla ödemiş olursunuz.
 • Çok miktarda sahip olduğunuz çeyrek altınları muhafaza etmek zorlaşabiliyor. Güvenlik sorunu yaşanabiliyor.
 • Yüksek kar getirebiliyor.

Gram Altın Avantaj - Dezavantaj

 • Gram altın alırken güncel satış fiyatından alıyor, herhangi bir komisyon ya da kesinti ücreti ödemiyorsunuz.
 • Hangi altın değer kaybetmez sorusunun yanıtı olarak; Gram altını banka hesabınızdan bozdurabilmek mümkün. Bu sayede fiyatlarda yaşanan durumları en güncel şekliyle görerek kar elde edebilirsiniz.
 • İşçilik maliyeti olmadığından dolayı, gram altın bozdurma ve gram altın alış işlemlerinizde zarar etmezsiniz.
 • Yastık altında biriktirmeyecek bireylere; çeyrek altın için kasa benzeri saklama alanları kiralamak gerekirken, gram altın banka hesabında tutulabiliyor.

Yukarıdaki avantaj ve dezavantajlar doğrultusunda gram altın mı çeyrek mi sorusunun yanıtını “Gram Altın” şeklinde cevaplayabilmek mümkün. Çünkü çeyrek altının pek çok dezavantajı varken, gram altın daha fazla avantajı yatırımcılarına sunmakta.

Hangi Altını Almak Karlı: Gram Altın mı Cumhuriyet Altını mı Karlı?

Yatırım için şüphesiz Gram Altın daha karlı bir maden türü. Gram altın tasarım amaçlı kolye, bileklik, bilezik, küpe gibi takılarda kullanılabiliyor. Fakat bu takıların işlenmesi, işçilik maliyeti gibi dezavantajları bulunuyor. Bu durumda yatırım amaçlı gram altın alacaksanız işçiliği olmayan saf gram altın almanız gerekir.

Neden Gram Altın?

Orta ve uzun vadede en iyi yatırım türlerinden olan altın alırken; işçilik maliyeti, saklama koşulları, komisyon ücretleri ve benzeri pek çok ayrıntıya dikkat etmek gerek. Cumhuriyet altını gram altına göre daha fiyatlı olduğu için, kolayca satın alınamayabilir. Üstelik yastık altı için de gerçekten büyük bir altındır.

Fakat gram altın hemen hemen her formda ve ayarda basılabildiği için, tercih edilebilir alternatif yatırım araçlarından biridir. Hem düşük fiyatlı oluşu, hem de eski yeni tarihli fark etmeksizin alınıp satılabilmesi gibi durumlarından dolayı yatırımcılar gram altını tercih edebilirler.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.