Gram Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır | Gram Altın Ne Kadar | Gram Altın Hesaplama

Gram Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır | Gram Altın Ne Kadar | Gram Altın Hesaplama

Gram altın fiyatı nasıl hesaplanır, gram altın hesaplama nasıl yapılır gibi soruların yanıtı oldukça merak ediliyor. İşte gram altın hesaplama hakkında merak edilenler…

Gram altın fiyatı nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı oldukça merak ediliyor. Her geçen gün artış gösteren altın fiyatı nedeniyle insanlar bu hesaplamanın nasıl yapıldığına dair bilgiye ulaşmaya çalışıyor. Gram altın hesaplama işleminin yapılabilmesi için ilk olarak 1 ons altın gramı fiyatı hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor. Çünkü dünya genelinde tüm piyasalarda altın, ons bazında değişiyor ve hesaplamalar da ons bazında gerçekleştiriliyor.

Gram Altın Hesaplama İşlemi

Gram altın fiyatı nasıl hesaplanır sorusuna cevap bulabilmek için öncelikle kullanılan ons fiyatı ve ons gramı hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Dünya çapında genel olarak 31,1034768 gram, 1 troya onsuna tekabül ediyor. Dolayısı ile 1 gram altın hesaplama yapılabilmesi için Altın ons fiyatının, altın ons gramına bölünmesi gerekiyor. Basit bir formül ile belirtmek gerekirse; Altın ons fiyatı / 31,1034768 = 1 gram altın fiyatını veriyor. Ancak işlem sonunda elde edilen 1 gram altın fiyatı, dolar cinsinden sonuçlanıyor

Gram Altın Kuyumcu Hesaplamaları

Bir örnek ile gram altın fiyatı nasıl hesaplanır diye açıklayacak olursak; 1 troya onsunun 2.000 dolar olması durumunda; 2.000/31,1034768 yapılması gerekiyor. Elde edilen sonuç olan 64,30 bizlere dolar cinsinden 1 gram altın fiyatı veriyor. Gram altın hesaplama işlemi sonucunda TL cinsinden belirleme yapmak için ise altının ons fiyatının, ons gramına bölünmesinden elde edilen sonucun dolar/tl kuru ile çarpılması gerekiyor. Yani örnekte olduğu gibi 64,60 x 14,59 yapıldığında; elde edilen 942 sonucu, 1 gram altının TL olarak karşılığını vermiş oluyor.

Kısacası; gram altın fiyatı nasıl hesaplanır diye merak edenlerin, altının ons fiyatını takip etmesi gerekiyor. Sabit olarak kullanılan altının ons gramı ile 1 gram altının dolar karşılığı bulunduktan sonra TL’ye dönüştürme gerçekleştiriliyor. Bunun basit formülü ise; Altının ons fiyatı / altının ons gramı x USD/TL= 1 gram altın fiyatı olarak karşımıza çıkıyor.

Gram Altın Nedir? Gram Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır

Gram altın, 24 ayar altının söz konusu olması durumunda; has altın olarak da adlandırılmaktadır ve has altının 1 gramına verilen isimdir. İstanbul Altın Rafinerisi (İAR)’nin tescilli markası olan gram altın, standart saflıkta ve ağırlıkta üretilmektedir. Gram altın hesaplama yapmak için de 1 ons altın fiyatı bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Gram altın, 1 gr olabildiği gibi; 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr ve 100 gr da olabilmektedir.

Günümüzde Gram Altın Ne Kadar?

Gram altın fiyatı nasıl hesaplanır araştırması yapan kişiler günümüz gram altın fiyatını da merak ediyor. Güncel altın ons fiyatı bu yazının hazırlandığı tarihte 1987.29 dolardır. Güncel dolar kuru ise 14.59 TL’dir. Dolayısı ile 1 gram altın; 1987.29/31,103768=63.884 dolar olmaktadır.  63,884x 14,59 yapıldığında ise 932 TL olarak gram altın hesaplama gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Gram Altın Kaç Ayar?

Altına yatırım yapmak isteyen kişiler gram altın kaç ayar diye merak etmektedir. Temelde 2 farklı ayarda gram altın bulunmaktadır. İAR tarafından üretilen gram altınlar 22 ve 24 ayar olmak üzere kategoriye ayrılmaktadır. Gram altın hesaplama işleminde, altının 22 ayar mı yoksa 24 ayar mı olduğu fark yaratmaktadır. Çünkü 24 ayar altının saflığı 0.995 22 ayar altının saflığı ise 0.916’dır. Ancak ikisinin de ortak yanı; has altın olmasıdır

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.