GES ne demek, ne anlama gelir? GES doları düşürür mü? Gelire endeksli senet nedir?

GES ne demek, ne anlama gelir? GES doları düşürür mü? Gelire endeksli senet nedir?

Dün gece piyasalara ve ekonomiye dair yeni adımlar atılmaya başlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşların Türk Lirası cinsi varlıklara yönelimini teşvik etmek hedefiyle gelire endeksli senet ihracını gündemine aldı. Gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi toplama işlemi ise 15 Haziran’da yapılmaya başlanacak. İşte ayrıntılar…

GES Senetlerinin Getiri Oranı Nasıl Belirlenecek?

GES senetlerinin her 3 aylık periyotta bir kupon getirisi sağlayacakları açıklandı. Ek olarak senetler için asgari getiri garantisi sözü verildi. İşlemlere ilişkin getiri yüzdeleri ise ihraç duyuruları kapsamında ilan edilecek. GES senetlerinin yatırımcılar için sunacağı getiri oranı, düzenleme kapsamında belirlenen bir hesaplama sistemi üzerinden bulunacak. GES nihai getiri oranı, ihraçta bakanlık tarafından açıklanan getiri oranıyla, hasılatlar ardından ortaya çıkan getiri oranı endeksinin çarpılması yoluyla hesaplanacak.

Gelire Endeksli Senet İhracı Nasıl Yapılacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşları TL cinsi varlıklara yatırım yapmaya teşvik etmek için GES ihraç edecek. Gelire endeksli senetler sadece gerçek kişilere verilecek. İlk olarak Türkiye genelinde bir duyuru yapılacak ve ardından talepleri toplama yoluyla ihraç gerçekleştirilecek. Talep toplamaya yönelik işlemler 15 Haziran’da gerçekleşecek.

GES Senetleri ve KİT Bağlantısı

Gelire endeksli devlet iç borçlanma senetlerinin yani GES’lerin getirileri, gelir performansı yüksek KİT gelirlerine endeksli olacak. Kamu iktisadi teşebbüslerinin gelirine endeksli GES getirileri sayesinde gerçek kişilerin TL bazlı yatırıma teşvik edilebileceği planlanıyor.

Yeni uygulama çerçevesinde, GES için 3 ayda bir ödenecek olan kuponlar için asgari getiri garantisi uygulanacak. Bu garanti sayesinde gerçek kişilerin, gelir paylarındaki negatif değişimlerden daha az oranda etkilenmeleri amaçlanıyor. Eğer GES’lere ilişkin KİT’lerden bütçeye transfer edilen hasılat beklenenin üstünde çıkarsa, yatırımcılar ilave getiri elde edebilecekler

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.