Froto Hisse Hedef Fiyat 2023, 2025, 2030 | Froto Hisse Yorum

Froto Hisse Hedef Fiyat 2023, 2025, 2030 | Froto Hisse Yorum

Froto fiyat tahmini, FROTO hisse forum, Froto hisse Twitter, FROTO Hedef Fiyat, FROTO Hisse Yorum, FORD Temettü Tarihleri, FROTO hisse temettü 2022 bilgileri yer alır.

Otomotiv sanayisinde öncü şirketlerden biri olan Ford Otosan birçok konuda yatırımcıların ilgi odağı halinde. FROTO Hisse Yorum, froto hisse, froto temettü, froto hedef fiyat, froto hisse hedef fiyat 2022 ve froto hisse teknik analiz verilerini içermektedir.

Froto hisse hedef fiyat 2023 tahminlerini içeren analizler uzman analistler ve aracı kurumların yorumları derlenerek oluşturuldu. Uzmanların genel yorumlarına göre FROTO 2023 yılında değer kazanımı yaşayabilir. Şirketin hisse yorumlarına göre şirketin başarılı faaliyetlerine devam etmesi durumunda hisse fiyatlarının da beklendiği gibi artış yaşamadı bekleniyor. Yazım sırasında (5 Aralık) Froto hisse fiyatı 431 liradan işlem görüyor. Yazımızın devamında da konuya ilişkin tahminleri aktardık. İşte detaylar…

Ford Otosan Şirketi Hakkında

Ford Otosan şirketi 1959 yılında kurulmuştur. Kurucusu Vehbi Koç olup, Acıbadem, Üsküdar mevkiinde kurulmuş Türk otomotiv şirketi olarak faaliyetini sürdürmektedir. Ford Motor Company (%41) ve Koç Holding’in (%41) eşit oranda hisse sahibi oldukları, halka açık (%18) şirketleridir. Şirket, 2004 yılından itibaren Türkiye’nin en fazla ihracat yapan şirketleri arasındaki yerini korumuştur. Özellikle son 10 yıldır otomotiv alanında ihracat şampiyonu ve son 6 yıldır da Türkiye ihracat şampiyonu olmuştur.

ford-otosan-sirketi.jpg

Kocaeli’de yer alan fabrikaları Gölcük ve Yeniköy, Eskişehir’de yer alan fabrikaları Eskişehir Fabrikası, İstanbul’dakiler ise Sancaktepe Ar-Ge Merkezi ve Yedek Parça Deposu ile birlikte 3 ana merkezde yer almaktadırlar. Ford Otosan, 12.500’ü aşkın kişiyi bünyesinde barındırmakta olup istihdam sağlamaktadır. Ford Otosan, Borsa İstanbul’ daki en değerli otomotiv şirketlerinden biridir.

Şirketin hisse kodu FROTO’dur. FROTO, %20,31 oranında Diğer %41,04 oranında FORD DEUTSCHLAND HOLDING GMBH %38,65 oranında Koç Holding Anonim Şirketi iştiraklerine aittir. FROTO genel müdürlük görevini ise Haydar Yenigün üstlenmektedir.

Ford Otosan Şirketi Yatırımları

Ford Otosan’ın birkaç yatırımı aşağıdaki gibidir:

  • 14 Mart 2022’de Ford Otosan ve Ford Motor Company arasında Ford Romanya SA hisselerinin tamamının satın alınması konusunda bir Hisse Satın Alma Sözleşmesi imzalanmıştır.
  • 1 Tonluk Yeni Nesil Ticari Araç Yatırımlarının Finansmanına Yönelik 45 EBRD ile Kredi Anlaşması Yapılması,
  • AR-GE odaklı büyüme stratejilerini koruma ve devam ettirme,
  • Tesis alanlarının genişletilmesi ve kârlılık oranını yükseltecek faaliyetlere girişmek,
  • Ford Otosan, bu süreçte yatırım harcaması yapmadan dijital üretim ve gelişmiş otomasyon araçlarını kullanarak kapasitesini arttırmakta ve çalışan bağlılığını yükseltmektedir.
  • Elektrikli araçların üretimi ile sürdürülebilir enerji kullanımı,
  • Otomotiv sanayisinde elektrikli dönüşüme liderlik etme,
  • Yeni nesil elektrikli araç projelerini hayata geçirme,
  • 2026’ya kadar 20,5 milyar TL’lik yeni yatırımlarının faaliyetlerini sürdürme…

Ford Otosan şirketi, otomotiv sektöründe öncü olmak için yatırım sahasını geniş tutmakla beraber bu olumlu yatırımlar ışığında FROTO hisse fiyatını da uzmanlara göre yukarı seviyelere taşıyabilir.

ford-otosan-sirketi-yatirimlari.png

Froto Hisseyi Gelecekte Ne Bekliyor?

FROTO Hisse 2022 yılında toplam satış hacmindeki %13 artış, maliyet artışlarının araç fiyatlarına yansıtılması ve TL’deki değer kaybının ihracat gelirlerine olumlu etkisi sayesinde yıllık bazda %131 oranında artış kaydetti. Bunlara ek olarak 6.5 milyar TL ne kâr ve yıllık bazda %132 artışla 7.1 milyar TL FAVÖK elde etti. Şirket 2022’de yıllık bazda yüzde 9 düşüş ile yurt içi toptan pazarında 34 bin kadar araç satışı gerçekleştirdi. Yıllık bazda ise yüzde 19 artış ile 151 bin adet aracı ihraç etti.

Analistlerin bu veriler ışığında Froto hisse tahmini 2023 yorumları da şekillendi. Analistlerin yorumlarına göre Ford Otosan mevcut 450 bin adetlik üretim kapasitesinin Ford-VW işbirliği kapsamında kapasite artışıyla 2023-2024’te 650 bin adete ve Ford Romanya ayağı katkısından ötürü de 900 bin adete artması ile dünyanın en büyük 5. Otomotiv üreticisi olabilecektir. Bu da hisse fiyatlarındaki artışa olumlu etki yapabilir.

froto-hisse-tahmini.png

Froto Hisse Yorum

Froto hisse yorum ve görüşleri genel olarak olumludur. Uzmanların birçoğu dünyada meydana gelen ekonomik krizin yanı sıra otomotiv sektörünün de büyümeye gitme politikasının hala sürdüğün aktarıyor. Bununla beraber analistlerde hakim olan genel düşünce ise otomotiv sektörünün önümüzdeki yıllarda inovatif faaliyetler sebebiyle daha da değer kazanacağıdır. Buna göre Froto hissenin de yükselişe geçmesi ve borsada değer kazanması beklenmektedir.

Froto Hisse Teknik Analizi

Aşağıdaki grafikten froto hisse teknik analizine ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Froto Hisse Hedef Fiyat 2023

Froto hisse hedef fiyat 2023 yorumlarını aktaran uzmanlara göre, şirket önümüzdeki yıllarda büyüme politikası neticesinde yatırımlarını artırabilir. Buna göre Ford Otosan’ın 2021 ile 2026 yılları arasında yeni jenerasyon Transit ailesi modelleri, Ford – Volkswagen işbirliği kapasite artışı ile elektrikli araç ve batarya yatırımlarını kapsayan yaklaşık 2.3 milyar Euro'luk ağır yatırım döngüsüne girdiğini göz önüne almak gerekir.

froto-hedef-fiyat.png

Uzmanlara göre bu durumda hisse senedi fiyatlarında yapılan yatırımlar ve getirileri ışığında bir artışa vurgu yapılmaktadır. Analistlerde hakim olan görüşe göre FROTO için hisse başına hedef fiyat 581.70 TL olarak öngörülüyor. 2023 yılına sayılı günler kala hisse senedi fiyatının pozitif yönlü seyrine şahit olabiliriz.

TradingView üzerinde başarılı analizleri ile bilinen 12 analist de Froto hisseyi yorumladı. Analistlere göre yakın gelecekte hisse senedi fiyat hedefi 466.9 lira olarak belirtildi. 12 analiste göre FORD Otomotiv Sanayi A.Ş için yıllık fiyat tahmini maksimum 581 lira ile sınırlı. Uzun vadeli tahmine göre ise 581 lira ve üstü öngörülüyor. Buna göre mevcut fiyatından yüzde 35 oranında artış kaydetmesi beklenmektedir.

Froto Hisse Temettü 2022

Froto temettü bilgilerini birçok yatırımcı araştırmaya koyulmuştur. Bilindiği üzere şirketler kârlarının bir kısmını temettü olarak yatırımcılarına sunmaktadır.

froto-temettu-2023.png

Elde edilen verilere göre FROTO’nun güncel temettü verileri şöyledir: 3 aylık temettü tutarı 2,55 TL ve yıllık temettü geliri %2,38’dir.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.