FED Önemli Duyuru Yayımladı: Dijital Dolar mı Geliyor?

FED Önemli Duyuru Yayımladı: Dijital Dolar mı Geliyor?

FED Önemli Duyuru Yayımladı: Dijital Dolar mı Geliyor?

ABD’de bankacılık ve finansal sisteminin güvenliğini sağlamakla yükümlü olan FED, önemli bir duyuru ile karşımıza çıktı. Kamuoyunun genel fikrini alabilmek adına bir geribildirim sistemi başlatıldı. Bu sistem sayesinde CBDC’nin sağlayacağı avantajlar hakkında görüşler toplanabilecek. Yani artık bireyler FED’in internet sitesi üzerinden görüşlerini paylaşabilecek. Detaylar haberimizde…

Dijital Dolar ve CBDC Tanımı

CBDC; halka açık olan merkez bankasının dijital yükümlülüğü ile ilgilenmektedir. Bugün ABD’de fiziksel para birimi halka çık olan tek merkez bankası parası türüdür. Dolayısıyla mevcut para birimleri gibi CBDC sistemi de halkın dijital ödemelerde yer almasını sağlar. Geleneksel paralar gibi alış veriş imkanı sunar.

FED

Bunlara ek olarak Federal Rezerv’in yükümlülüğü olarak bir CBDC herhangi ilişkili kredi ya da likidite riski olmadan, halka sunulan en güvenli dijital varlık olarak tanımlanmaktadır. Federal Rezerv, mevcut nakit güvenliğini ve mevcudiyetinin sürekliliğini sağlamaya kararlıdır. Ayrıca bir CBDC’yi ödeme seçeneklerini artırmada bir araç olarak görmektedir. Bu nedenle Doların ya da diğer geleneksel birimlerin ortadan kalkması beklenemez ancak CBDC ile ödeme araçlarını genişletmek ve dijital sistemi artık hayata geçirmek planlanıyor.

CBDC Neler Sunar ve Avantajları Nelerdir?

CBDC pek çok yönden fayda sağlayacağa benziyor. Örneğin hane halklarına ve işletmelere ödemelerde alternatif sunabilir. Ayrıca getireceği güvenlik ve likidite ile birlikte uygun bir elektronik merkez bankası parası modelini sunabilir. Girişimcilere yeni finansal ürünler ve hizmetler yaratabilecekleri alanlar oluşturabilir.

Daha hızlı ve daha ucuz ödemeleri destekleyebilir. Üstelik ülkeler arası ödemelerde de hem hız hem güvenlik açısından avantajları olduğu konuşulmaktadır. Finansal sisteme tüketici erişimini genişletmek de nihai amaçları arasında sayılmaktadır. Uzmanlara göre; CBDC tüketicilerin haklarını korumak ve suç faaliyetlerini caydırmak amacıyla gerekli şeffaflığı sağlamalıdır. Bu da finansal sistemde uygun bir denge kurulması açısından önemli olarak aktarılıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.