FED Baş Ekonomisti Dolar Konusunda Yaptığı Açıklamalarla Dikkatleri Kendine Çekti: BDDK’ın Eyleme Geçmesi Altın ve Dövizi Düşürdü, Son Gelişmeler Neler?

FED Baş Ekonomisti Dolar Konusunda Yaptığı Açıklamalarla Dikkatleri Kendine Çekti: BDDK’ın Eyleme Geçmesi Altın ve Dövizi Düşürdü, Son Gelişmeler Neler?

BDDK’ın en son harekete geçmesiyle birlikte dolar kuru son zamanların en düşük fiyatını gördü. Geçtiğimiz Cuma günü yaşanan gelişmeler altın ve döviz piyasasını resmen hayrete düşürdü. Altına ve dövize yatırım yapanlar, ticareti bunlarla olanlar ve alıcılar bu karardan oldukça etkilendi. Bu durum sonrasında ünlü analistler yeni yorumlar yapmaya başladı. Eski Fed Baş ekonomisti Şahinöz de doların gelebileceği son noktayı ve piyasa durumu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte haberin detayları...

Şahinöz’ün Yaptığı Analizler

BDDK’dan alınan son verilere göre liralaşmaya önem verilerek finansal istikrarın güçlenmesine ilişkin adım atıldığı kaydedildi. Alınan yeni kararlara göre bağımsız denetime tabi şirketler için döviz kredisinde yeni düzenleme yapıldı.

Yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığı olarak 15 milyon üzerinde seyreden firmaların yabancı para nakdi varlıklarının şu anki finansal tablo verilerine göre son 1 yıllık net satış rakamından ya da aktif toplamından büyük olan kısmının yüzde 10’unu geçmesi durumunda bahsi geçen TL değerinden yeni bir nakdi ticari kullandırılmayacak.

Cuma akşamı açıklanan yeni kararda saat 20.00 itibariyle dolar kuru yaklaşık yüzde 5’e kadar düştü. Uzun bir zaman zarfından sonra 16,50 seviyelerinin diplerini görebilecek dolar kurunun ardından ekonomistler görüş tazeledi.

Eski Fed Baş ekonomisti Şahinöz de kendi görüşlerini belirtti. Şahinöz yaptığı açıklamada doların düşebileceği seviyeyi gösterdi. Şahinöz’ün açıklamasına göre BDDK’ın verdiği karar enflasyonun baskısını azaltacak. Bununla birlikte döviz yavaşlama gösterse de döviz kurları geride kalacak.

Firmalar TL kredi ihtiyaçlarını azaltmak için ticari alacak tahsil sürelerini kısaltma yoluna gidecek. Böylelikle piyasalar sıkışıp üretim yavaşlayacak ve enflasyonist baskı da en az inecek.

Şirketlerin döviz bilançolarının sağ kısmı çok fazla dikkate alınmadığı için fuzuli olarak döviz alış ve satışları artacak ve brüt karlılıklar azalacak.

Dolar 15 TL Olabilir

Alınan önlemlerin tüzel kısımda önemli bir döviz satışı getirmesi olası. Kurlarda aşağıya doğru bir baskı olabileceği endişesi de az da olsa döviz satışını etkileyebilir.

16.66-17.30 aralığında seyrediyoruz.16.66 şayet aşağı yönlü olursa öncelikle 15.25 söz konusu olabilir.17.30 yukarı yöne fırlamadığı sürece trendin devam edeceği pek mümkün değil.

Ayrıca Şahinöz söyledikleri için yatırım tavsiyesi olmadığı yönünde uyarılarda bulundu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.