FAVÖK (EBİTDA) Nedir, Nasıl Yorumlanır

FAVÖK (EBİTDA) Nedir, Nasıl Yorumlanır

Şirketlerin mevcut değerini hesaplama aşamasında FAVÖK EBİTDA nedir nasıl yorumlanır araştırması yapılmaktadır. FAVÖK ve EBİTDA şirketlerin ham kazançlarını ve değerlerini belirlemek de etkili olmaktadır. Kişilerce belirli bir EBİTDA formülü ile elde edilebilmektedir. Uzun süreli yatırım ve planlamayı doğru bir şekilde ortaya koymak adına hesaplanması yapılmalıdır.

Kişi ya da firmalar belirli dönemler dahilinde ortaklık ya da şirket satın alma işlemi gerçekleştirmektedir. İşlem sırasında şirket değerini bilmek önem kazanır. Doğru bir yatırım elde edebilmek için saf değerlere ulaşmak gerekir. Bu işlemler ise FAVÖK ve EBİTDA sayesinde karşılanmaktadır. İşlem kişilerce farklı hesap ve sonuçları doğurabilir.

FAVÖK (EBİTDA) Nedir? FAVÖK (EBİTDA) Nedir?

FAVÖK, EBİTDA Nedir? Ortalık ve Firma Alımında Önemi Nedir?

Ortalık ve firma devri gerçekleşmeden önce FAVÖK EBİTDA nedir nasıl yorumlanır araştırması yapmak planlama yapan insanlara belirli noktada değer kazandırır. Firmanın sektör içerisindeki kâr ve değerleri doğrudan elde edilebilmektedir.

EBİTDA Nedir?

EBİTDA, İngilizce kelimenin kısaltılmış halidir. Türkçe anlamı şirketin faiz ve amortisman öncesi sağladığı kâr anlamındadır. Uluslararası alanda firma ile anlaşma yapacak ya da satın alacak bireylerin doğrudan incelemesi gereken bir kavramdır. Amortisman, şirketin nakit gider sağlamadığı ancak çıkışı var olarak gösteren bir durumu ifade eder.

Firma değerlerini doğru ölçebilmek adına farklı ülkelerde uygulanan faiz oranları ve amortisman değerlerini çıkarmak gerekir. Yüklenen değer ve sektörde bulunan diğer firmalara göre yeri kolaylıkla elde edilir. Hesaplanması belirli bir formül doğrultusunda gerçekleşse de hesaplamayı yapan kişilere göre bazı değişik yorumlamalar getirildiği de bilinir.

FAVÖK Nedir?

FAVÖK EBİTDA nedir sorusunda aslında iki farklı kavram bulunmamaktadır. FAVÖK, EBİTDA kavramının ülkemiz içerisinde yansımasını ifade eder. Hatta finansal konularda FVAÖK, VAFÖK olarak da adlandırıldığına denk gelinmesi muhtemeldir. FAVÖK açıklaması da bu doğrultuda ‘Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr’ olarak adlandırılmaktadır.

Ülkemiz sınırları içerisinde uygulanan faiz ve vergi yansımaları şirket değerinden çıkarılarak elde ettiği ham değer ortaya koyulur. Vergi ve faiz etkisi bu sayede yok sayılır. Ancak bu hesaplama nakit girişi hakkında bilgi vermemektedir. Sadece sektör içerisinde firmanın yerini saptama konusunda aktif olarak rol oynamaktadır.

EBİTDA FAVÖK Nasıl Hesaplanır?

FAVÖK EBİTDA nedir nasıl yorumlanır sorusunda temel açıklamalar sonrası yorumlamaya geçmeden nasıl hesaplanacağı konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Hesaplama yapılması adına belirli bir FAVÖK formülü kullanılır. Formül sayesinde plan yapılan firmanın değerleri hesaplanabilir. Aynı zamanda belirli sektörde yer alan diğer firmalar da araştırılarak en uygun fiyatlı firmayı bulabilmek mümkündür.

FAVÖK ve EBİTDA hesabı yaparken kullanılabilecek temel formül şu şekilde ifade edilmektedir:

  • Saf Kâr + Belirtilen Vergi Değeri + Faiz Miktarı + Amortisman payı
  • FAVÖK bir diğer şekli ile Brüt Kar – Genel Yönetim Giderleri – Pazarlama Çıkış Payı + Amortismanlar olarak bulunabilir.

FAVÖK marjı nasıl hesaplanır diye soracak olursanız toplam kâr miktarını FAVÖK miktarına bölerek elde etmek mümkündür.

EBİTDA FAVÖK Nasıl Yorumlanır

EBİTDA FAVÖK nedir nasıl yorumlanır sorusunda hesaplamadan çok yapılacak yorumlama önem taşımaktadır. FAVÖK nasıl yorumlanır diyecek olursanız, ilk olarak gelirli veriler elde edilmelidir. Sonrasında yorumlama daha basit bir hal alacaktır. FAVÖK kaç olmalı gibi bir net sayı verilemez. Sektör içerisinde bulunan firma değerleri değişiklik gösterecektir.

FAVÖK nasıl yorumlanır sorusunda bulunan cevap şu şekildedir: Elde edilen değer negatif olmamalıdır. Negatif değer gösteren firmanın kâr elde etmediği mevcut yorumlar arasında bulunur. Ortaklık ya da firma alımı sırasında doğru bir karar olmayacaktır. Firmamın faiz ve vergi öncesinde zarar elde ettiği yorumu çıkacaktır.

Aynı zamanda FAVÖK marjı ile FAVÖK değerlerini çarpıldığında şirketin sektör içerisinde sahip olduğu değer elde edilir. Şirket için oluşan değer payı bu şekilde elde edilir. Ancak yorumlama sırasında doğru kişiler tarafından bu işlemin gerçekleştirilmesi beklenir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşılabilir.

FAVÖK, EBİTDA Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

EBİTDA FAVÖK nedir nasıl yorumlanır sorusunun yanı sıra bu işlem esnasında dikkat edilmesi gereken bazı bilgiler bulunur. Hesaplama öncesi ve sonrasında göz önünde bulundurulması zorunlu olan durumlar:

  • Hesaplama sırasında doğru değerler kullanılmaması yanlış sonucu doğuracaktır,
  • Güvenilir olmayan kişilerin yorumları yanlış yatırımlara sebep olur,
  • Firma değerini daha çok arttırmak isteyen kişiler değerlerinde şişirme yapabilir,
  • Genel kâr ve şirket değeri hakkında bilgi verir ancak nakit para akışını belirtmez.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.