Faktöring Nedir Kısaca?

Faktöring Nedir Kısaca?

Ekonomik alanda faktöring nedir kısaca avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi sorular merak edilmektedir. Satıcı ve alıcı firmalar arasında gerçekleşen işlem neticesinde elde edilen nakit akışını direkt olarak iletimini sağlamaktadır. Farklı yöntem ve şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Bundan dolayı firmaların elde edeceği avantaj durumları da değişebilir.

Faktoring nedir Ekşi Sözlük gibi çeşitli forumlar üzerinde tartışılan bir konudur. Tartışma konusu olmasının temelinde ise özellikle satıcı firmalara sağlayabileceği faydalardan kaynaklanır. Firmalar faktöring işlemi gerçekleştiren kurumlar ile anlaşma sağladığı takdirde işlem yükünden kurtulmak, vadeli yatırımı direkt olarak sahip olmak mümkün olabilmektedir.

Faktöring Nedir Kısaca Temel Bilgiler

Faktöring nedir kısaca bilgi alabilmek amacıyla araştırma sağlanır. İnternet üzerinde bu konuya dair bilgiler bulunsa da gereksiz bilgiler ile kafa karıştırmadan temeli kavramak mümkündür. Faktöring nedir sorusuna verilebilecek temel cevap satıcının gerçekleştirdiği ürünün teminatı sonrası alıcı firma tarafından verilen vadeli ödemelerin direkt olarak ele geçmesi olmaktadır.

Alım satım işlemleri sırasında satıcı firmaya nakit ödemelerin geçmesi direkt olarak gerçekleşmez. Oluşturulan ödeme sistemi, kullanılan vadeli çek ve senet gibi konular satıcı firmayı normalde beklemeye sürükler. Ancak faktöring işlemi gerçekleştiren ‘factör’ firmaları sayesinde vadesi dolmadan ödemeleri alışveriş sonrası direkt temin etmek mümkündür.

Faktöring nedir kısaca öğrendikten sonra sektör içerisinde birçok faktoring örnekleri ile karşılaşılabilir. Factör firmaları, anlaşma sağlayacağı firmalar için farklı hizmet türlerini bünyesinde barındırır. Sağlayacağı koşullar neticesinde firmalar arası değişiklikler meydana gelir. Bundan dolayı avantaj ve dezavantajlar da şirket sahipleri adına değişebilir.

Faktöring Türleri Nelerdir?

Faktoring çeşitleri birden fazla olmaktadır. Firmalar tarafından tercih skalası bu anlamda değişecektir. Mevcut türleri arasında:

 • Yurt içi faktöring,
 • Yurt dışı faktöring,
 • İhbarlı faktöring,
 • Gizli faktöring,
 • Gerçek faktöring,
 • Gerçek olmayan faktöring,
 • İskontolu faktöring,
 • Vadeli faktöring bulunur.

Faktoring nedir özellikleri hakkında bilgi sahibi olan şirket ve sahipleri karar vermeleri doğrultusunda anlaşacağı factor firmaları sayesinde bu gibi farklı hizmet türlerinden yararlanabilir.

Faktoring Nedir Avantajları Nelerdir?

Faktöring nedir kısaca değindikten sonra avantajları konusunda bilgi sahibi olmak şirketlerin karar alma noktasında yardım sağlayabileceği durumlar arasındadır. Faktöring işlemini gerçekleştirecek şirketlerin sağlayabileceği avantajların sayısı dezavantajlarına nazaran daha çok bulunmaktadır. Özellikle güvenilir ve işini iyi yapan bir firma avantajların tamamını elde etmeyi sağlayacaktır.

Faktoring avantajları arasında bulunan maddeler:

 • Bekleme dilimini azaltarak nakit akışı sağlamak,
 • Elde edilecek nakit ile yeni bir alışveriş imkânı oluşturma,
 • Gerçekleştirilecek alışveriş esnasında kredi payları hesaplama,
 • Alışverişin yapılacağı alıcı firma hakkında bilgi sağlamak,
 • Kredili satış firmalarının kredi alımından uzak tutması bulunur.

Faktöring nedir kısaca akıllara ilk olarak her ne kadar vadesini beklemeden alıcı firma tarafının ödemesini hemen temin etmek gibi gelse de faydaları bununla sınırlı kalmaz. Özellikle satış öncesi ve satış sonrasında gerçekleşmesi gereken adımları takip etmek büyük bir vakit ve dikkat kaybına sebep olur. Gerekli emek ve eforun daha doğru alanlara mesela yeni satışlara yönlendirilmesini sağlar.

Faktöring Dezavantajları Nelerdir?

Sektörler içerisinde gerçekleştirilen her bir işlemin hem avantaj hem dezavantaj durumu bulunmaktadır. Ekonomi alanında gerçekleştirilen faktöring işleminin de az sayıda dezavantaja sahiptir. Mevcut sayılabilecek dezavantajlar arasında:

 • Factor firmasının gerçekleştireceği işlemlerin maliyetli olması,
 • Özellikle alıcı firmalar tarafından nakit teminatı sırasında tedirginlik yaşanması,
 • Ekonomi alanında yorumlamalar içerisinde şirkete dair olumsuz yorumlarda bulunabilmesi yer alır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.