Faizsiz Finansman Şirketleri Yasallık Kazandılar

Faizsiz Finansman Şirketleri Yasallık Kazandılar

Kamuoyunda faizsiz konut ve taşıt edinme yöntemi olarak bilinen tasarruf finansman sistemine yönelik ilgili yasa tasarısı TBMM’de kabul edildi ve sistem yasal güvence altına alınmış oldu. Buna göre faizsiz finans imkanı sunmak için kurulacak olan şirketler de yasal altyapıya kavuşmuş oldular. Böylece sistemin birkaç yıl içerisinde özellikle önemli miktarlarda büyüme kaydetmesi bekleniyor. Halihazırda 300 bine yakın katılımcıya sahip olan sistem, yasal güvence ile bu durumu çok kısa sürelerde arttırabilecek.

Finansal Sistem İçerisindeki Payı Büyüyecek

1991 yılından itibaren tasarrufa dayalı faizsiz sistem uygulanıyor olsa da özellikle geniş kesimler tarafından herhangi bir yasal güvence verilmediği için belirsiz görülüyor. Faiz hassasiyeti olanların yanında yüksek kredilere maruz kalmak istemeyenlerin de tercih olan sistemdeki bu yasal dayanıksızlık sisteme giriş yapanlar için sorun oluşturuyordu. Ayrıca kolay bir şekilde kurulan şirket yapılanması sonrasında kötü niyetli davranışlar da meydana gelebiliyordu. Yeni alınan karar çerçevesinde ise artık faizsiz finansman sağlayan şirketlerin yasal dayanakları bulunuyor.

Dar ve orta gelir kesimine özellikle hitap eden sistem konut ve taşıt almak için bankalara alternatif bir sistem olarak öne çıkıyor. Sistemin yasal hale gelmesi nedeniyle bu alanda çok daha fazla katılımcı ve şirket sayısı bekleniyor. Konut ya da taşıt almak isteyip banka kredi faizlerini yüksek bulanlar tarafından tercih edilen sistem yasal yapıya kavuşması sonrasında mevcut şirketler için de bu şartlara uygunluk sağlamaları gerekecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.