Ereğli (EREGL) Hisse Hedef Fiyat 2023, EREGL Hisse Yorum - EREGL Temettü 2023

Ereğli (EREGL) Hisse Hedef Fiyat 2023, EREGL Hisse Yorum - EREGL Temettü 2023

Ereğli hisse hedef fiyat 2022-2023, EREGL Hisse Yorum, Ereğli hisse uzun vade, Ereğli 10 yıllık getiri, Ereğli Hisse alınır mi, Ereğli Demir Çelik Hisse senetleri son Dakika Haberleri, Ereğli temettü 2022 bilgileri yer almaktadır.

EREGL hisse hedef fiyat 2023 verisinde borsa analistlerinin tahminlerini güncellemeleri ardından ortaya çıkan yeni rakamlar yer alıyor. Analistler, EREGL hissesinin değer kaybıyla gündeme gelebileceğini belirttiler. İçeriğimizden EREGL hisse yorumlarına, 2023 hedef fiyat tahminine, şirketin yatırımlarına ilişkin detaylara ulaşabilirsiniz.

Ereğli Demir Çelik Şirket Bilgileri

Ereğli Demir Çelik, çeliği daha kaliteli ve verimli üretmek amacıyla faaliyet sergileyen bir şirkettir. OYAK Maden Matalürji’nin ana şirketi olan Erdemir, 1960 yılında Türkiye’de ihtiyaç duyulan yassı çeliği üretmek amacıyla kurulmuştur. Şirket, gemi inşa, boru profil, makine, otomotiv, beyaz eşya, savunma, ambalaj sektörlerine uluslararası kalite standartlarına uyan girdi sağlar.

1965 yılından beri kaliteli yerli çelik üretimi yapan şirket, ürün çeşitliliğini yükseltmeye devam etmiş ve bu yönde yatırımlar yapmıştır. 2006’da OYAK bünyesine katılan şirket, nihai mamul kapasitesini aynı dönemde 5 milyon ton üzerine çıkararak başarı yakalamıştır. 2014 senesinde Türkiye’ye ilk AR-GE merkezini kazandıran Erdemir, modern teknolojisi ve bilgi birikimine sahip kadrosuyla öne çıkar.

eregli-demir-celik-sirket-bilgileri.png

Ereğli Demir Çelik Yatırımları

Ereğli Demir Çelik yatırımları hakkında detaylar aşağıda yer almaktadır.

  • Erdemir, kuruluşundaki 0.5 milyon ton olan ham çelik kapasitesini 4 milyon ton seviyesine çıkarmak için yatırım gerçekleştirmiştir.
  • Bunun ardından 4 milyon ton ham çelik kapasitesini ikinci yatırımla 5 milyon ton üzerine çıkarmıştır.
  • Şirket, çalışanlara yönelik eğitim, AR-GE merkezlerinin kurulması, yeni teknolojik ekipmanların üretim sürecine dahil edilmesi için yatırım yapmıştır.
  • Sürdürülebilirlik hedeflerine yönelik yatırımlar gerçekleştirmiştir.
  • 7. Çelik Yaşam ve Heykel yarışması gibi sosyal ve sanatsal alanlarda yatırımlar gerçekleştirip, kültürel faaliyetleri destekler.
  • 2021 ve 2022 yılına yönelik entegre faaliyet raporunda yer alan planlar için ilgili yatırımları gerçekleştirmişti.

Erdemir’in üretim ve hizmet sürecine değer katmak için yaptığı yatırımlar EREGL hissesi hedef fiyat 2023 kategorisinde yorum yapan analistlerin de önemsediği faktörlerdir. Fiyat tahminlerinde hisse sahibi şirketin operasyonel çalışmalarının ve yatırımlarının başarıları da dikkate alınmaktadır.

eregli-demir-ve-celik-fabrikalari-t-a-s-bagli-ortakliklar-ve-istirakleri.png

EREGL Hissesini Gelecekte Ne Bekliyor?

Anonim borsa analistlerine göre, EREGL hissesi 2023 yılında artış yapabilir. Ancak hissenin 2022 içerisinde değer kaybına konu olabileceği tahmin ediliyor. İş Yatırım tarafından hisseye yönelik yapılan son yorumda 2022 senesi için değer kaybı olasılığı konu alınmıştır.

Anonim borsa analistleri, Erdemir’in net karının 2022 senesinde artış sergilediğini ve bunun 2023 için artış zemini oluşturabileceğini belirttiler. Öte yandan 2022 Aralık ayında hissede gündeme gelen değer kaybının bu sene için dengeleri bozduğu düşünülüyor. Erdemir’in net kar rakamını, yüksek çelik fiyatlarına ve fiyatların yıl içinde 2 katına çıkışına bağlı olarak 12.3 milyar çıkardığını açıkladılar. Ancak hissenin 2023 öncesi artış senaryosundan önce aşırı satıma uğraması gereken süreçte yer aldığı düşünülüyor. Bazı borsa analistlerine ve İŞ Yatırım’a göre EREGL 2022 sonunda %-4 değişim oranı kapsamında 38 TL seviyesinde yer alabilir.

eregl-hisse-analizi-is-yatirim.png

EREGL Hisse Yorum

ERGL hisse yorumlarına bakıldığında analistlerin 2022 sonuna kadar bu hisseye temkinli yaklaşmaya çalıştıkları görülüyor. İş Yatırım, 2022 senesi sonundan şirketin satış hacminde %4 düşüş olabileceğini ve satış hacminin 7.34 ton’a düşebileceğini aktarıyorlar. Bu kapsamda hisselerinde negatif bir etkiyle, arz fazlası oluşturabilecekleri ve değer kaybedebilecekleri ifade edildi.

Öte yandan İş Yatırım, küresel durgunluk endişelerinden kaynaklanan negatif koşulların, Erdemir hissesinin 2023’de değer kaybetmesine neden olabileceğini işaret etti. Anonim analistler ise 2022 sonunda değer kaybı, 2023 ilk yarısında ise değer kazanımı beklentisi içerisindeler. Kısacası bu hisse için gündemde 2 farklı senaryo ön plana çıkıyor.

Ancak İş Yatırım analistlerinin yeni güncellemelerine göre EREGL hissesi 2023’de 30.50 TL seviyesine gerileyebilir. Tahmini sunan analistler yatırımcıları şu konuda da uyarıyorlar. EREGL 2023’te bir nebze değer kaybedecek olsa da temettü dağıtım olasılığı en yüksek şirketler arasında yer aldığı için hisseler “TUT” pozisyonunda değerlendirilmek üzere takip edilebilir.

Ereğli Demir Çelik Hisse senetleri son Dakika Haberleri

Şirketlerin güncel teknik analiz ve haberlere kointimes.net üzerinden ulaşabilirsiniz.

EREGL Hisse Teknik Analizi

Aşağıdaki grafikten eregl teknik analiz verilerine ulaşabilirsiniz.

 

 

EREGL Hisse Hedef Fiyat

EREGL hissesi hedef fiyat 2023 kategorisinde iki farklı tahmin ön planda. İş Yatırım 2023’te hissesinin 30.50 TL’ye gerileyeceğini, anonim analistlerin çoğunluğu ise hissenin 45 TL’ye çıkış yapabileceğini aktarıyorlar.

eregl-hisse-fiyat-tahmini.png

Diğer yandan 45 TL’lik olası hedef fiyat hissesinin 7 Aralık 2022’de tabloya aldığı 41 TL’lik fiyattan sadece 4 TL daha fazla. Bu kapsamda güncellenen son tahminler EREGL hissesi için yüksek bir değer kazanımını işaret etmiyorlar.

EREGL Hisse Temettü 2023

EREGL temettü 2023,  hisse yatırımcıları tarafından merak ediliyor. EREGL temettü 2022 yılında nisan ayında hisse başına 4,45 TL kar payı verdi.  EREGL temettü 2023 yılı için tarih netleşmedi. Ancak son iki yılda nisan ayının son haftasında temettü verdiği  görülüyor.

eregl-hisse-temettu.png

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
26 Yorum