Enerji Depolama Projeleri Yapan Şirketler

Enerji Depolama Projeleri Yapan Şirketler

Bu yazımızda en iyi enerji depolama projeleri ile adından söz ettiren şirketlerden bahsettik.

Elektrik ve enerji depolama sistemleri dış ülkere daha az bağımlı enerji tüketimini kullanmak için oldukça önem arz ediyor. Son yıllarda enerji için ulusal şebekelerin olmazsa olmazı olan enerji depolama yapan şirketler ise bu sektörde öncü rol üstlenmeye başladı bile.

Bizler de bugün, çok merak edilen ve ilginin yatırıma dönüştüğü günümüzde, enerji depolama piyasasına yön veren ve destekleyici faaliyetlerde bulunan proje şirketlerini bir araya getirdik. İşte o şirketler…

Enerji Depolama Projeleri Yapan Şirketler

Enerji depolamaya yatırım yapan Türk firmalar birçok yatırımcının merak ettiği konular arasında yer alıyor. Türkiye’nin enerji depolama alanındaki faaliyetleri her geçen gün artıyor. Türkiye’de yer alan ilk eneerji depolama tesisi için, Progresiva Enerji Yatırımcıları Ticaret A.Ş şirketi, ilgili yönetmelik kapsamında Silivri’de kurulu olan tesise başvuruda bulunmuştu. Bilinenlere göre 250 megavat olan bu tesis için şirket ilk adımı atmış oldu.

Elde edilen bilgilere göre aşağıda yer alan şirketlerin de yakın gelecekte enerji depolama projeleri yürüteceği söylenmektedir. İşte şirketler…

Kontrolmatik (KONTR)

Enerji depolama lisansı alan Kontrolmatik, enerji depolama santrali projesi geliştirme çalışmalarına devam etmektedir. Bu haliyle listenin en başında yer alıyor.

Zorlu Enerji (ZOREN)

Enerji depolama lisansı için EPDK’ya başvuru yaptı. Söylenenlere göre 2 adet enerji depolama tesisi kuracak.

BioTrend (BIOEN)

Tıpkı Zorlu Enerji gibi enerji depolama lisansı için EPDK’ya başvuru yapan BioTrend, söylenenlere göre 6 adet enerji depolama tesisi kuracak.

Rafineri için ücretsiz fotoğraflar

Aksa Enerji (AKSEN)

Enerji depolama lisansı için EPDK’ya başvuru yaptı. Bildirilen verilere göre 13 adet enerji tesisi kurarak önemli bir projeyi başlatmış olacak.

Tüpraş (TUPRS)

Tüpraş da enerji depolama lisansı için EPDK’ya başvuru yapan şirketlerden biri oldu. Bildirilenlere göre diğer şirketlerden daha fazla enerji depolama tesisi açacağı konuşuluyor. Bu göre toplamda 15 adet enerji depolama tesisi kuracak.

Naturel Enerji (NATEN)

Naturel Enerji şirketi, enerji depolama lisansı alabilmek için EPDK’Ya başvuru yapan diğer bir şirket oldu. Bildirilenlere göre 4 adet enerji depolama tesisi kuracak.

“Temiz Enerji Kapasitesi Artacak”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, enerji depolama yönetmeliğinin etkin olarak işleyebilmesi için Elektrik Piyasasında Lisans Yönetmeliği başta olmak üzere diğer ilgili mevzuatlara da hükümler eklendiğini belirtmişti.

Mustafa Yılmaz ayrıca ülkemizdeki enerji depolama faaliyetlerine ilişkin şu sözleri kullanmıştı:

“Mevzuata uyarak lisans almak isteyen şirketler herhangi bir sorunla karşılaşmayacak. Depolama tesisleri hali hazırda Türkiye'nin elektrik kurulu gücünün yarısından fazlasını oluşturan temiz enerji kaynaklarının kapasitesinin daha da artırılmasını kolaylaştıracak. Böylece şebeke esnekliğinin sağlanmasında gelişmiş ülke uygulamalarıyla ülkemiz enerji sektörü de tanışmış olacak ve uygulama alanı bulacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.