En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 2023

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 2023

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 2023, Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu yazı dizimizde konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlar için rehber niteliğinde bilgileri bir araya getirdik.

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 2023, Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu yazı dizimizde konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlar için rehber niteliğinde bilgileri bir araya getirdik. Ülkemizde son yıllarda yaşanan gelişmelerle bağlantılı olarak sürekli değişen konut kredisi faiz oranları birçok kişiyi ev almadan önce ikinci kez düşünmeye itti. Özellikle politik anlamda Suriye ile yaşadığımız durum ve Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinin ardından hızlı bir şekilde yükselen faizler kaçınılmaz olarak konut kredilerini de etkiledi. Geçtiğimiz yıl 0.95 seviyelerinden başlayan kredi faizleri bu yıl 1.10 seviyelerinden başlamakta. Bu da aradaki 0.15’lik farkın yaşanan politik krizlerden kaynaklandığını açıkça ortaya koyuyor. Ülkemizde en uygun konut kredisi veren bankalar 2022 tek tek incelendiğinde aralarında ufak fakat belirleyici farklılıkların olduğunu görmekteyiz.

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 2020En uygun kredi veren banka görseli

Uzmanlar Ne Öngörüyor?

Uzmanların öngörüsü konut kredisi ve diğer kredilerde faiz oranlarının yılın ilk 6 ayında yükselme göstereceği ve 1.15 – 1.25 seviyelerine kadar çıkabileceği görüşünde. Özellikle ev ve araba alacak olanlar için oldukça kötü bir haber olan bu haberin yanında uzmanlar Mortgage kredilerinde bir yapılandırmaya gidilirse yaz aylarının son dönemlerinde ya da sonbahar aylarının içerisinde en azından konut kredilerinde 0.99’lık seviyelere düşüşün mümkün olabileceği görüşünde birleşiyor. Önümüzdeki aylarda yaşayacağımız politik gelişmelere de bağlı olarak değişebilecek olan en uygun kredi faizi ev almak isteyenlerin planlarını ertelemesine yol açıyor.

Bankalarda Durum Ne?

Sabit bir miktar olarak 100.000 TL ve 120 ay vade olarak en uygun konut kredisi sunan bankalar şu şekildedir: İncelediğimiz tüm bankalar arasında TEB kredi uygunluğu açısından ilk sırada yer alıyor. TEB 100 Bin TL parayı 10 sene faizli vererek 1,10 vade seviyesi ile bireylerin hizmetine sunuyor. Bu oran tüm bankalar arasında sunulan en uygun kredi faiz oranı olarak dikkat çekiyor. TEB’in ardından gelen ilk banka ise Finansbank. Finansbank aynı şartlardaki kredi için müşterilerine 1.13’lük bir faiz oranı sunuyor. Biraz daha yüksek olan kredi vade seviyesini sunan 1.15 oran Halkbank ve Vakıfbank birlikte sunuyor. Her iki bankanın da 1.15’lik faiz oranı ile kredi vermesi aralarındaki rekabeti bir nebze daha artırıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.