En Çok İhracat Yapan Borsa Şirketleri

En Çok İhracat Yapan Borsa Şirketleri

En Çok İhracat Yapan Borsa Şirketleri, İhracat yapan borsa şirketleri hakkında borsa sektöründe genellikle bu şirketlere yatırım yapmanın daha mantıklı olacağı söylenmektedir. En çok ihracat yapan borsa şirketleri, yatırım söz konusu olduğunda kendisini daha fazla gösterir. Yatırımcılar, bu şirketlerin hisselerine yatırım yapmayı daha uygun ve garanti bir yol olarak görürler.

Şirketin çok fazla ihracat yapması, aynı zamanda elindeki hisselerin değerini belirler. Eğer çok fazla ihracat yapan bir şirket varsa, bu şirketin hisse değerleri de bir o kadar yüksektir. Yatırım yapacak kişiler önce şirketin hisse senetlerine ve ihracat durumuna bakar ve yatırımlarını buna göre yapar. İhracat oranı yüksek olan şirketin kâr sağlaması, analistler açısından da kesin gibi kabul edilmektedir. Tabi ki söz konusu borsa olduğu için, durumun tersine dönme olasılığı da vardır.

Türkiye’de En Çok İhracat Yapan Borsa Şirketleri Hangileri?

Türkiye’de en çok ihracat yapan borsa şirketleri, ülke sınırları içerisinde yatırım yapacak kişi tarafından mutlaka irdelenmesi gereken bir konudur. Yatırım yapmadan önce, ihracat oranına bakmanız, sizi kazanca biraz daha yaklaştıracaktır. 2019 yılında ortaya çıkan verilere bakıldığında, Türkiye’de en çok ihracat yapan şirket Türk Hava Yolları olmuştur ve listenin birinci sırasında yerini almıştır. Yine geçtiğimiz yılın verilerine göre, Türkiye’deki şirketler arasında borsada en çok ihracat yapan ikinci şirket Vestel olmuştur. Listeye, Arçelik, Enkai gibi isimler de girmiştir ve bu isimlere yatırım yapan borsacılar, kazançlı duruma geçmiştir.

İnceleyebilirsiniz: Hiç Düşmeyen Hisse Senetleri Nelerdir?

İhracat Borsa Şirketlerine Hangi Avantajları Sağlar?

Borsa şirketlerinin ihracat yapmasının sağladığı avantajlar vardır. Bu avantajlar, şirketi kârlı duruma sokmaktadır. Borsada işler döviz ve hisseler üzerinden yürümektedir. Buna bağlı olarak, şirketlerin elinde ne kadar çok döviz olursa, hisselerin değeri de o kadar artar ve şirket o kadar çok kâr elde etmiş olur.

Şirketlerin ihracat yapması demek, şirket içerisinde döviz dönüşünün artması demek oluyor. Bu da şirketin hisse değerlerinin yükselmesi anlamına geliyor. Yüksek hisse değeri, şirketin güçlü al veren hisseler arasına girmesini sağlar ve bu da şirkete yapılacak olan yatırımı arttırır. En çok ihracat yapan borsa şirketleri, aynı zamanda güçlü al veren şirketler arasında da yer alır.

Ülke içerisinde döviz kurunun yükselmesi ülke geneline olumlu anlamda nüfuz etmese de söz konusu borsa olduğun da bu durum avantaja döner. Döviz kurunun yükselmesi, döviz geliri olan ve ihracat yapan borsa şirketlerine avantaj sağlar.

Özel Haber: Borsada Açığa Satış Yasağı Hisseyi Nasıl Etkiler?

Borsada İhracat Yapan Şirkete mi Yatırım Yapılmalı?

Borsada yatırım yapılacak şirketler arasında ilk sırada yer alması gereken şirketler, ihracat yapan şirketlerdir. Bu şirketlerin kâr sağlama oranı, diğerlerine göre daha fazla olabilmektedir. Bunun dışında borsada yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken diğer noktalar;

  • Sadece bir hisse senedine bakarak yatırım yapılmamalı
  • Hisse senedinin borsaya düştüğü ülkendeki siyasi ve ekonomik durumlara bakılmalı
  • Hisse senedinin ait olduğu şirketin yönetim kurulu ve ortak olduğu isimler hakkında bilgi sahibi olunmalı.

Bunlara dikkat ederek yapılacak olan yatırımların sonucunda, kendinizi doğru bir yatırım yapmaya biraz daha yaklaştırmış olacaksınız.

Borsada Geleceğin Şirketleri

Borsada değer kazanacak şirketler, her an değişiklik gösterebileceği gibi, bu konuda birtakım öngörüler de vardır. En çok ihracat yapan borsa şirketleri, bu öngörü listesinde genellikle yer alır. Analistleri teknolojinin geldiği boyutu da göz önünde bulundurarak, bu konudaki araştırmaları sonucunda borsada geleceğin şirketleri arasında ASELSAN’ın olmasını bekliyor. Analistlere göre ASELSAN’a eşlik edebilecek isimler; Türk Telekom, Turkcell, Karel Elektronik, Alcatel ve Netaş. Borsanın doğasına da uygun olarak listeye her an yeni isimler eklenebileceği gibi,  listede var olan isimler çıkabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.