Ekonomik Kriz Dönemlerinde Tasarruf Etme Yolları

Ekonomik Kriz Dönemlerinde Tasarruf Etme Yolları

Ekonomik kriz dönemi, gelirin sınırlı olduğu ve giderlerin daha çok olmaya başladığı zorlu bir süreç olarak tanımlanabilir. Uzmanların tavsiyeler neler?

Ekonomik kriz dönemi, gelirin sınırlı olduğu ve giderlerin daha çok olmaya başladığı zorlu bir süreç olarak tanımlanabilir. Hayatın pahalılığı artarken kazanç sağlamak zorlaştığında krizin derecesi epey yükselecektir. Bu dönemle baş edebilmek için sürecin geçici mi kalıcı mı olduğunu tespit ederek uzun vadede önlemler alınabilir.

Gereksiz Harcamaları Belirleyin

Genellikle önem vermediğimiz harcamalar sandığımızdan daha fazla bütçemizi zorlayabilir. Her zaman dışarıda yenen yemekler, sık eğlence mekanlarına gitmek, ihtiyacımız olmadığı halde sürekli alışveriş yapmak gibi sıralama yapılabilir. Temel ihtiyaçlarınıza odaklanarak ve sınırsız lüks yerine sınırlandırılmış ve önceliği belirlenmiş bir harcama tasarruf yapma esnasında size avantaj sağlar. Her gün kazancınızın önemli bölümünü keyfi harcamak yerine haftada bir, ayda bir veya kriz derecesine göre daha uzun aralıklar konabilir. Bunu kontrol edebilmek için harcamalarınızı düzenli olarak bir yere not edebilirsiniz.

En İyi Uygun Alternatifleri Bulun

Gereksiz harcamalarınızı belirlediğinizde bazılarının önemi sizin için büyükse, alternatif arayışına girebilirsiniz. Benzer etkiyi alabileceğiniz ve bütçenizi daha az zorlayan seçimler rahatlatıcı olacaktır.

Geliri Nasıl Artıracağınıza Odaklanın

Ekonomik krizle baş etmek için gelirinizi farklı yollardan artırmaya çalışabilirsiniz. Yapabileceğiniz farklı işleri değerlendirebilir, hali hazırdaki işin kapasitesini geliştirme yollarına bakabilirsiniz.

Ulaşım Giderlerinizi Kontrol Edin

Özel araç kullanımı aylık düzeyde size zarar veriyor olabilir. İşe gidip gelirken ekstra yapılan ödemeler farkında olmadan bütçenizi zorlayabilir. Toplu taşıma veya yakın mesafede yürümeyi tercih edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.