Vergilerde Artış Yaşanacak mı, Ek Vergi Hazırlıkları Yapılıyor

Vergilerde Artış Yaşanacak mı, Ek Vergi Hazırlıkları Yapılıyor

Bütçe açığı kapsamında ek kaynak arayışında bulunan Maliye’nin Merkez Bankası tarafından mücadele edilen enflasyona karşılık KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergilerde herhangi bir artışı ön görmediği ifade ediliyor. Kulislere göre kurumlar vergisi ya da gelir vergisi artışı da düşünülmüyor. Maliye’nin ek kaynak sağlamasını ise salgın döneminde kazanç elde etmiş şirketler üzerinden sağlayacağı tahmin ediliyor.

Fakat bazı şirketler vergi ödememek için kar payı dağıtmadığı göz önünde tutulduğunda bu durumda şirketler kar payı dağıtsınlar ya da dağıtmasınlar kârından stopaj vergi alınması şirketleri bu durumda kâr payı dağıtarak yüzde 15 vergi ödemeye ya da kârlarını sermayeye dahil ederek yatırıma iteceği için önemli bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Ek Vergi Üzerinden Taslak Dolaşımda

Piyasalarda dolaşıma giren bir tebliğ taslağına göre Gelir Vergisi Kanunu kapsamına alınması planlanan geçici 92’nci madde dahilinde kanun uyarınca yıllık ya da özel beyanname vermekte olan kurumların indirim oranları düşülmeden önceki kurum kazançlarından hesaplanacak olan kurumlar vergisi düşüldükten sonra kalan kazanç tutarı kapsamında 2021 yılı vergilendirme dönemlerine ait olan kazançlar için yüzde 10, 2022 yılı için ise vergilendirme dönemine ait kazançları kapsamında da yüzde 5 oranında ek vergi gündeme getirilmiş olacak.

Bu durumda tevkifata tutulacak olan kazancın da sermayeye eklenmesiyle sermayeye eklenen tutara denk gelen vergi, kuruma kâr payı olarak dağıtılarak sermaye artırımında bulunan kuruma iade edilmiş olacak ve kazancın doğrudan sermayeye eklenmesi ile tevkifat yapılmamış olacak.

Görsel kaynak: Demokrat.tv

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.