EFT Kaç Dakikada Karşı Banka Hesabına Geçer?

EFT Kaç Dakikada Karşı Banka Hesabına Geçer?

Bankalar arası para gönderimi yapacak yatırımcılar, EFT kaç dakikada karşı banka hesabına geçer konusunu sorgulayabileceklerdir. EFT’nin kaç dakikada karşı bankaya ulaşabileceğine yanıt vermeden önce EFT sisteminin ne olduğu konusunda bilgi verilmesi gereklidir.

EFT; Elektrikli fon sisteminin kısaltması olup, bir bankadan diğerine para transferi yapılması işlemine verilen isimdir. EFT işlemi sonrasında transferi yapılan para,  karşı bankaya belirli bir süre sonra geçecektir. Bunun yanı sıra bazı bankalar bu işlem için, işlem ücreti talep edebilecektir.

EFT Kaç Dakika Sürer?

EFT kaç dakikada karşı banka hesabına geçer konusunda net bir yanıt verilemeyecektir. EFT işlemi işin para transferinin iki farklı banka arasında yapılması gereklidir. Aynı banka üzerinden yapılan para transferine ise, havale ismi verilir. EFT iki farklı banka arasında gerçekleştirildiğinden, ancak belirlenen saat aralığı içerisinde yapılabilecektir. Bu zaman aralıkları bankalar tarafından belirlenecektir.

Bu aralığın dışında bir zaman dilimi içerisinde işlem yapılmışsa, EFT işlemi bekletilecektir. EFT kaç dakika sürer bunu ancak bankanın yoğunluğu belirleyecektir. Normal standartlarda bir EFT’nin 10-15 dakika içerisinde karşı bankaya ulaşması beklenir. Ancak sistemlerin özellikle yoğun olduğu saatlerde yapılan işlemler, bu sürenin uzamasına neden olabilir.

Mesai başı ya da mesai bitimine yakın, yoğun zaman dilimlerinde ise bu süre 30 dakikaya kadar çıkabilmektedir. Son zamanlarda yaşanan teknolojik gelişmeler, dijital bankacılık hizmetlerini oldukça hızlı bir hale getirmiştir. Bu nedenle EFT’nin 30 dakikadan daha uzun bir sürede gerçekleşmesi neredeyse olanaksız olacaktır.

EFT Saatleri

EFT saatleri her bankanın çalışma sistemi ve saatine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle net bir zaman diliminin belirtilmesi doğru olmayacaktır. Genellikle bankaların büyük bir kısmı EFT’yi 08:30- 17:15 saatleri içerisinde gerçekleştirilmektedir. Buna göre 08:30’dan önce ve 17:15’ten sonra EFT’nin yapılabilmesi mümkün olmayacaktır.

Gece Yapılan EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

EFT kaç dakikada karşı banka hesabına geçer konusundan sonra merak edilen bir diğer konu gece yapılan EFT’nin ne zaman aktarılacağıdır. Normal şartlarda gece yapılan EFT’nin gece hesaba geçmesi söz konusu olamayacaktır. Gece para aktarımı, yalnızca aynı bankaya ait iki farklı hesap arasında yapılan havale ile gerçekleşebilecektir.

Bankanın özel olarak belirlediği EFT saatinin dışına çıkılması sonrasında, yapılan para transferi işlemi bir sonraki gün EFT saatinin başlaması ile gerçekleştirilecektir. Kısacası gece yapılan EFT hesaba ne zaman geçer denildiğinde, bir sonraki gün EFT saati başlangıcında yanıtı verilebilecektir.

EFT Hesaba Geçmedi Ne Yapılabilir?

Bir bankadan diğer bankaya yapılan EFT hesaba geçmedi ise, bu durumda yapılması gereken belirli başlı işlemler vardır. Bunun için ilk olarak Alıcının IBAN ya da hesap numarası yeniden kontrol edilmelidir. Bu işlemde herhangi bir sorun yoksa, EFT sorgu numarası ile şu anki durumunu da kontrol edilebilecektir.

Ayrıca EFT’nin yapıldığı saatin kontrol edilmesi oldukça önemlidir. EFT saati içerisinde olmadan yapılan tüm transferler bir sonraki güne kadar bekletilecektir. Tüm bu kontroller sonrasında herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemişse, banka ile görüşerek EFT iptali talebinde bulunulabilecektir.

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT kaç dakikada banka hesabına geçer konusuna araştırmak yerine, EFT işleminin sorgulanması ile de işlem hakkında detaylı bilgi alınabilecektir. Gönderilen para transferin durumunun sorgulanabilmesi için, EFT numarasının bilinmesi gerekecektir.

Banka üzerinden EFT numarası ile işlem yapılarak, para transferinin durumu hakkında bilgi alınabilecektir. Aktif internet bankacılığı kullanan vatandaşlar ise daha kolay bir şekilde EFT sorgulaması yapabileceklerdir. İnternet bankacılığı üzerinden yapılan işlem dökümünün üzerine tıklanması ile EFT’ye dair tüm bilgiler öğrenilebilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.