Dünya Bankası’ndan Rapor: Ekonomik Durgunluk Yaşanabilir!

Dünya Bankası’ndan Rapor: Ekonomik Durgunluk Yaşanabilir!

Haziran ayı küresel ekonomik beklentiler raporu, Dünya Bankası tarafından açıklandı. Rapora göre pek çok farklı ülkede ekonomik durgunluk oluşabileceği bekleniyor. Global ekonominin ise stagflasyon riskiyle karşılaşabileceği düşünülüyor. İşte haberin ayrıntıları…

Küresel Ekonomik Büyüme Oranı Tahmini Aşağı Çekildi!

Dünya Bankası’nın dün yayınladığı küresel ekonomik beklentiler raporu çarpıcı detayları içerdi. Raporda, küresel ekonominin daha kötü bir duruma doğru ilerleyebileceği konu alındı. Özellikle Ukrayna-Rusya savaşının, global anlamda devam eden enflasyon yükselişinin, uzun süreli zayıf büyüme sürecine neden olabileceği ifade edildi.

Farklı pek çok ülkenin ekonomisini resesyon tehlikesine karşı uyaran rapor, 2022’ye yönelik ekonomik büyüme tahminlerinin de aşağı çekildiğini konu aldı. Rapora göre, daha önce yapılan küresel ekonomik büyüme tahmini %1 oranında düşürülerek, %2.9’a çekildi.

Stagflasyon Tehlikesi Konu Alındı!

Dünya Bankası tarafından yayınlanan raporun önsöz bölümünde, stagflasyon risklerine dikkat çekildi. Raporda 1970’li senelerde stagflasyona ilişkin sorunlar yaşanırken merkez bankalarının faizi fazla yükseltmek zorunda kaldıkları aktarıldı. Günümüzde benzer kararların gündemde olduğuna dikkat çekildi.

Ekonomistler, normal ekonomik koşullarda, enflasyon ve işsizlik oranlarının sıklıkla aynı anda yükselişe geçmediklerini ifade ediyorlar. Ancak stagflasyon altındaki ekonomilerde hem işsizlik hem de fiyatlar aynı anda yükselişe girebiliyor. Benzer sahnelerin şuanda pek çok dünya ülkesinde yaşandığı raporda aktarıldı.

Stagflasyon Tehlikesi Konu Alındı!

Euro Bölgesi İçin Büyüme Tahmini Geldi!

Dünya Bankası raporunda ABD ekonomisi için yapılan büyüme tahmini %2.5 oranına çekildi. 2022 için %2.5 büyüme tahmini gelirken, 2021 tahmininde oran %5.7 olarak sunulmuştu. Rapora göre, Euro bölgesinin ise 2022’de %2.5 oranında büyüyebileceği öngörülüyor. Gelişmiş ekonomilere yönelik büyüme oranlarının %2.6’dan %2.2’ye kadar 2023 senesi içerisinde gerileyebileceği tahmin ediliyor.

Dünya Bankası raporunda, 2022 yılı Türkiye ekonomik büyüme tahmini ise %2.3 olarak yer aldı. 2023’de Türkiye’nin ekonomik büyüme oranının %3.2’ye yükselebileceği tahmin ediliyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.