Dolar/TL Artışı Hız Kazandı! Dünya Bankası ve OECD Uyardı!

Dolar/TL Artışı Hız Kazandı! Dünya Bankası ve OECD Uyardı!

08.06.2022’de Dolar/TL kuru 17.20 lira seviyesini görerek, 2022 senesinin zirvesini tabloya aldı. Euro ise benzer bir şekilde artışa gitti. Dünya Bankası ve OECD küresel yatırımcılara ve ülkelere “derin durgunluk” uyarısında bulundu. İşte gelişmeler…

Dolar/TL Kuru Hareketleri Ne Yönde?

Dolar/TL kuru dün, %2.5 oranının üzerinde değerlenerek, 17.20 lira seviyesine tutundu. Uzmanlar ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz artırmama olasılığının piyasalarda yeni fiyatlanmalara neden olduğunu ifade ediyorlar. 08.06.2022’de açıklana ve 5 senelik risk primini ortaya koyan CDS, 770 baz puana yükselerek zirveyi gördü.

Tüm gelişmelerin ardından Dolar/TL kuru yeni güne 17.19 lira seviyesinden giriş gerçekleştirdi. Euro/Dolar kuru ise açılışta 18.58 lira seviyesinde bulunuyordu. Ekonomistler, gelişmiş ülkelerin neredeyse tamamının sıkı para politikası ile enflasyondan kaçınmaya çalıştıklarını belirttiler. Ekonomistler, TCMB’nin ise son 20 senenin en yüksek enflasyon oranı, artan üretici fiyatları karşısında faiz dışı önlemler alarak olumsuz bir hava yarattığını düşünüyorlar.

Kur Korumalı Vadeli Mevduat, Dolar/TL Artışında Nasıl Etkilenecek?

Dolar/TL kuruna yönelik artışın en sert şekilde Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanabileceğini düşünen analistler, bir uyarı gerçekleştiriyorlar. Kur artışı halinde ilk olarak KKM hesaplarının bundan olumsuz etkilenebilecekleri açıklandı.

Verilerden edinilen bilgilere göre KKM’ye 3 ay önce giriş yapan kişilerin bugün elde ettikleri kazanç %18’i aştı. Tüzel kişilere yönelik kurumlar vergisi muafiyeti sayesinde, KKM haftalık artışı %35’e ulaşmış ve büyüklük 500 milyon liraya çıkmıştı.

OECD, Durgunluk ve Stagflasyon Uyarısı Yaptı!

OECD ve Dünya Bankası yayınladıkları son raporda benzer noktalara dikkat çektiler. Savaşın bedeli başlıklı raporda, dünya genelinin Ukrayna-Rusya savaşına bağlı olarak belirli ekonomik bedeller ödediğini vurguladılar. Gıda, enerji, üretim gibi pek çok alanda ekonomik sıkıntıların gelecekte kayda geçebileceği düşünülüyor. Raporda global anlamda büyük ekonomik durgunluk ve stagflasyon riskinin bulunduğu ifade edildi.

OECD açıklamaları ardından 09.06.2022’de Dolar/TL kuru 17.20 liradan işlem gördü. TL karşısında %0.51 oranında değerlenen Doları, artış yaparak Euro takip etti. %0.68 oranında yükselen Euro/TL kuru 18.49 liradan işlem gördü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.