Dolar Kuru 2023’te Düşer mi? 5 Farklı Kurumdan Dolar Tahmini!

Dolar Kuru 2023’te Düşer mi? 5 Farklı Kurumdan Dolar Tahmini!

Dolar 2023’te düşer mi? yükselir mi? sorusu popüler finans kuruluşlarının gündeminde. Uncredıt, Socıete Generale, CITI, HSBC gibi finans dünyası şirketleri doların 2023 ikinci yarısında ne konumda olabileceğini tartıştılar.

Dolar 2023’te düşer mi? yükselir mi? sorusu popüler finans kuruluşlarının gündeminde. Uncredıt, Socıete Generale, CITI, HSBC gibi finans dünyası şirketleri doların 2023 ikinci yarısında ne konumda olabileceğini tartıştılar. Öte yandan TCMB’nın makro ekonomik hedeflerini hesaplarken dolar kurunu hangi düzeyden esas aldığı gündeme yansıyor. İşte haberin detayları…

Socıete Generale Dolar Tahmini

Socıete Generale, 2008 krizinden günümüze ABD ekonomisinin Avrupa’da güçlü seyretmesi sonucu doların güçlendiğini ifade etti. Aslında para piyasasındaki gelişmeler ve büyüme diğer birçok unsurla bağlantılı olsa da 2023 senesinde ABD’de resesyon yaşanması halinde doların düşebileceği açıklandı. Socıete Generale 2023’te FED’in ECB’den daha hızlı bir şekilde fikir değiştirebileceğini, şartların Euro ve dolar için ralli sonu anlamına gelebileceğini işaret ediyor. Kısacası Avrupa’nın ana finans şirketlerinden biri olan bu önemli kuruluşa göre dolar 2023 yılının ilerleyen aylarında değer kaybına uğrama potansiyeli taşıyor. Peki finans dünyasının diğer elemanlarının dolar konusunda beklentileri neler? İşte yanıtı…

Unıcredıt Euro/Dolar Parite Tahmini

20 Şubat 2023 yılında yazının kaleme alındığı dakikalarda, Euro/Dolar paritesi 1.0688 TL düzeyinden işlem gördü. Unıcredıt ise 2023 senesinde doların güçlü seyrini koruyamayacağını tahminleri bazında ifade etti. Unıccredıt tahminine göre, Euro/Dolar paritesi 2023 sonunda 1.10-1.12 seviyesine çıkış sağlayabilir.

CITI, Dolar Tahmini

20 Şubat 2023’te yazının kaleme alındığı dakikalarda Dolar kuru 18.87 TL olarak grafiğe yansıdı. Dolar için tahmin sunan CITI ve Morgan Stanley ise 2023 yılının ikinci yarısı için dolar hakkında olumlu görüşlere sahip değiller. CITI, doların 2023 senesi ilk yarısında yükseliş ivmesiyle gündeme geleceğini ancak şartların ikinci yarıda değişeceğini işaret ediyor. CITI’ye göre ABD doları yılın ikinci yarısında düşüşe sahne olabilir.

HSBC Dolar Tahmini

HSBC, ekonomiler arası faiz farklarının 2023 yılında daha fazla artmasını beklemiyor. Bu kapsamda bazı ekonomilerde ise faiz farklarının azalabileceğini vurguladı. ABD ekonomisinin ne olursa olsun risk iştahını desteklediğini belirten HSBC, 2023’de dolarda yüksek direnç yerine nötr görünümün devam edebileceğini tahmin etti. Kurum rekor bir fiyattan söz etmezken doların kayıplara karşı direneceğini, ikinci yarıda devasa bir artışın oluşmayacağını savundu.

Merkez Bankası’nın Dolar Kuru Beklentisi Ne Yönde?

Pek çok finans kuruluşu küresel piyasaları ilgilendiren bir bakış açısıyla doların geleceğini yorumlarken 2023 yılı ikinci yarısı için değer kaybı veya nötr durum beklentisi içerisindeler. TCMB ise Türkiye piyasasına ilişkin detaylar içerisinde aynı dönem için bir düşüşten söz etmiyor.

Merkez Bankası, bir döviz kuru hedeflerinin bulunmadığını aktardı. Öte yandan bir taahhüdün de olmadığı açıklandı. Ancak, ekonomi yönetimi bazında küresel resesyon beklentisi içerisinde olunduğunu ifade eden TCMB, Türkiye’nin seçim yılı olan 2023’e yönelik makro hedeflerinin hesabını 21.52 TL’lik ortalama dolar kuru üzerinden gerçekleştiriyor. Kısacası Türkiye açısından beklentiler doların 2023 ikinci yarısında 21.52 TL’den işlem görebileceği yönünde.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.