Dolar 20 TL Mi Olacak! Yükseliş Daha Ne Kadar Sürecek? İşte Yapılan Açıklamalar!

Dolar 20 TL Mi Olacak! Yükseliş Daha Ne Kadar Sürecek? İşte Yapılan Açıklamalar!

FED'in sıkı para politikası ile basılan paraları kasasına geri çağırması dünyada yankı yaratmıştı. 2022 ylı dolar kuru tahminleri nasıl olacak?

Dolar kuru, Amerikan Merkez Bankası (FED)’nın yapmış olduğu faiz artışı kararı ve parasal sıkılaşma kararı ile kur hızlı bir şekilde yükselmeye başladı e bu yükselişine devam ediyor. Dolar kuru gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısın da gücüne güç kattı. Durum böyle olunca yabancı bankalarda dolar kuru ile ilgili tahminlerini hızla değiştirdi.  İşte Haberin detayları...

Türk Lirası Dolar Kuru Karşısında Değer Kaybetmeye Devam Edecek Mi?

Dolar kuru ile ilgili tahminlerini açıklayan bankalar arasına Finlandiyalı Danske Bank'ta katıldı. Bankanın analistlerinin hazırladığı yeni raporda Türkiye ve Türk Lirası için yeni tahminlerini açıkladılar. Hazırlanan raporda "kusursuz fırtına" tanımı dikkat çekti. Enflasyonun tüm dünyada yükselmesine dikkat çeken banka, hazırladığı raporda stagflasyon ile ilgili endişelerinin arttığına değindi.

Bankanın hazırlamış olduğu rapora Türk Lirası ile ilgili endişelerine yer vermeleri ve Türk Lirası ile ilgili son zamanlarda alınan politika kararlarının etkilerini kaybetmeye başladıklarına yer verdiler. Alınan kararlar etkisini kaybedince Türk lirası ile ilgili “risklerin daha da aşağı yönlü olduğu, kurun daha da yükselme riski bulunduğu” ifadelerine yer verilerek dolar kurunda ki yükseliş beklentisi dile getirildi.

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı ile ilgili yaptıkları değerlendirmede Türk Lirasının hızlı bir değer kaybı yaşaması halinde verilen hazine garantisi nedeni ile Türk ekonomisini mali bir krize doğru götürebileceği uyarısı yapıldı. Bankanın yaptığı değerlendirmede Kur korumalı mevduat hesabının bir sonraki dönemin vadesi Haziran'da dolacak ve Türk lirasının değerinin düşmesine ve nominal getirilerin yüzde 14 seviyesindeki politika faizinin üzerinde olması durumunda muhtemelen yatırımcılar çift haneli negatif reel getiriler nedeniyle üzüleceklerini dile getirdiler. Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda dolar kurunun yükseleceği ve 12 aylık süreç içerisinde 20 TL seviyesinin görülebileceği belirtildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.