DLT İle Finansal Riskleri Denetleme Yolları ?

DLT İle Finansal Riskleri Denetleme Yolları ?

DLT İle Finansal Riskleri Denetleme Yolları

Bank for İnternational Settlements ekonomisti, dağınık defter teknolojisinin (DLT) piyasada pek çok şeyi değiştireceğini düşünüyor.

Cointelegraph’ın haberine göre, ekonomiste göre DLT yoluyla finansal riskleri denetlemenin yeni yolları olabilir.

İktisatçı Raphael Auer ise geçenlerde bir çalışmasını yayınladı ve ödemeler için bir denetleme mekanizması önerdi. Buna göre tokenize piyasalar otomatik olarak izlenebilecek. Böylece şirketlerden ilgili verilerin toplanması, doğrulanması ve teslim edilmesi gibi ihtiyaçların ortadan kalkması sağlanacak.

 DLT İle Finansal Riskleri Denetleme Yolları ? DLT İle Finansal Riskleri Denetleme Yolları ?

Auer’in çalışmasına göre, DLT teknolojisi ve akıllı sözleşmeler sayesinde şeffaflık sağlanır ve veri güvenliği biçimleriyle finansal piyasaların gelişmesini kolaylaştırır. Sonuç olarak üçüncü kişinin onaylaması gereken veri sürecini ortadan kaldırabilir.

Bu hedeflere ulaşmak için yapılması gereken ise düzenleyici amaçlarla merkezi olmayan piyasaların güven oluşturma mekanizmasına dayanarak makine öğrenmesi ve yapay zekanın kullanılmasını tavsiye ediyor.

Çalışmada bu durum şöyle açıklanıyor: DLT tabanlı piyasalar gelişirse bu durumda varlıkların alım satım şeklini değiştirir.Aynı zamanda karmaşık finansal ürünlerin nasıl kullanıma hazır hale geleceği konusunu değiştirir. Blockchainde bulunan bilgiler merkezi olmayan ekonomik uzlaşmayla doğrulandığından, veri teslimi ve doğrulama için uygulanan mevcut süreçlerin yerine geçebilir.

Düzenleyiciler ve milletvekilleri için ise Auer dağıtık piyasaların ve bunların altyapılarını yöneten yardımcı çerçevelerin oluşturulması gerektiğini söylüyor. DLT teknolojisinin bu konuda daha düşük maliyetle daha yüksek kalitede uyum sağlayabileceğini söylüyor. Aynı zamanda ekonomistin yanı sıra JPMorgan Chase fintech firmalarına DLT teknolojisini kullanmalarıyla ilgili çağrı yapmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.