Covid-19 Aşıları İçin İngiltere Blockhain Teknolojisi Kullanacak!

Covid-19 Aşıları İçin İngiltere Blockhain Teknolojisi Kullanacak!

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi (NHS), Covid-19 aşıları için blockhain teknolojisi kullanacaklarını duyurdu. NHS tarafından yapılan duyuruya göre, aşıların soğuk depolardaki takibi için Hedera Hashgraph ile anlaşma yapıldı. Yapılan anlaşma doğrultusunda, Hedera’nın dağıtık defter teknolojisi (DLT) ile düzenli ve verimli bir şekilde aşı takibinin yapılacağı aktarıldı.

Coindesk tarafından yapılan habere göre, İngiltere’deki mevcut aşıların sıcaklık takibi için de Everyware adındaki yazılım şirketi ile anlaşma yapıldı. Everyware şirketinin sunacağı yazılım sayesinde, aşıların sıcaklık takibinin saat başı yapılacağı belirtildi. Hedera ise aşıların sıcaklık ölçümlerini herhangi bir sorun olmadan kayıt altında tutulmasını sağlayacak.

Aşılar İçin Güçlü Takip Yapılmalı

Covid-19 aşılarının, belirli bir sıcaklıkta saklanması gerekiyor. Hassas bir ürün olan aşılar, sıcaklık ile birlikte bozulmaya uğrayabiliyor. Bu nedenle aşıların düzenli olarak sıcaklık takibinin yapılması gerekiyor. Aşı bozulmalarına karşı önlem almak isteyen İngiltere, bu takibi blockhain teknolojisi ile yapacak.

Güney Warwickshire NHS mühendisi olan Steve Clarke, aşıların sıcaklık kontrollerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Clarke, bu kontrolün yeni teknolojiler ile birlikte kolayca takip edilebileceğini de bildirdi. Bu ve çeşitli konularda yeni teknolojilerin kullanılmasının önlemli olduğunu anlamaya başladıklarını iletti.

Giderek Yayılacak

Blockhain teknoloji ile aşıların takibinin yapılacağı ilk hastaneler; İngiltere’nin Güney Warwickshire, Stratford Upon Avon ve Warwick bölgelerinde bulunan hastaneler olarak yer alıyor. Aşıların dağıtım alanı genişledikçe yeni teknolojinin kullanım alanı da aynı oranda genişleyecek ve her hastanede bu teknolojinin kullanılması sağlanacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum