Coinbase Hisselerinin %21 Düşmesinin 3 Nedeni

Coinbase Hisselerinin %21 Düşmesinin 3 Nedeni

Nisan 2021'den bu yana Amerikan kripto borsası Coinbase'in payında borsalarda işlem yapmak mümkün. Dün yatırımcılar için zor bir gündü, COIN Salı günü o günün başlangıç ​​fiyatından %21 daha düşük kapattı. Ne oluyor?

%21'lik düşüş

Hisse dün 61.74 dolardan başladı, ancak gün içinde %21 düşüşle 52.93 dolara düştü. COIN bir yıl öncesine göre %75 düştü ve hatta tüm zamanların en yüksek seviyesinden %84 daha düşük.

Ayı piyasası ve 3 neden

Coinbase'in fiyatı, şirketin sağlığı için bir vekildir, ancak her şeyden önce borsayı çevreleyen duygu için. Kripto piyasasıyla başlayalım. Bitcoin ve tüm küçük kardeşleri 2021'in sonundan bu yana çok sert düştü.

Kripto fiyatları düştüğünde , genel halktan kriptoya daha az ilgi ve dolayısıyla daha az ticaret olur. Bu kendi içinde özel değil, bu bir ayı piyasasının parçası ve dünyadaki her saygın kripto şirketi bunu hesaba katıyor.

Ancak Coinbase'de daha fazlası oluyor:

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Coinbase'e karşı yeni bir soruşturma başlattı.

Coinbase, eski çalışanları içeriden öğrenenlerin ticaretiyle suçlandığı için kötü haberler aldı.

Coinbase, Haziran ayında personelinin %18'ini işten çıkardı.

1. Yeni SEC 9 Kripto Para Birimi Soruşturması

Bloomberg, en son haberlerin aslında suçlanan eski çalışanlara yönelik soruşturmadan (2. madde) önce geldiğini, ancak bunun yalnızca içeriden öğrenenlerin ticareti suçlama belgelerinde ortaya çıktığını yazıyor.

Bu iddianame, SEC'in Coinbase ile ENS, GALA, POWR ve ALCX dahil olmak üzere 9 token üzerinde çatıştığını belirtiyor. Mali gözlemciye göre, bu tokenler, kendilerinin doğal olarak uyguladıkları menkul kıymet yasalarına tabi olmalıdır.

Coinbase hukuk şefi Paul Grewal, ekibin yaptırımı dört gözle beklediğini söyledi.

"SEC'in daha önce gözden geçirdiği titiz durum tespiti sürecimizin menkul kıymetleri platformumuzdan uzak tutacağından eminiz." Coinbase daha önce SEC'den dijital varlıkların menkul kıymetleri için bir çerçeve geliştirmesini istemişti.

SEC bir adada bulunuyor, ancak Amerikan yargısı ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) gibi diğer devlet kurumları eleştirilerini dile getirdi.

CFTC Komiseri Caroline D. Pham, davada menkul kıymetler olarak listelenen 9 jetonu inceleme hareketinin potansiyel olarak "gelecekteki yasal anlaşmazlıklar ve tüketiciler için geniş kapsamlı etkileri" olabileceğini söyledi.

Ayı piyasasıyla başa çıkmak için Coinbase, son aylarda tekliflerini genişletti. 150'den fazla kripto para birimi / jeton ticareti sunarlar. SEC, bu 9 tokeni menkul kıymetler olarak sınıflandırmayı başarırsa, borsa düzenleyici gözlemcilere kaydolmak zorunda kalacak.

Bu bağlamda, SEC'in soruşturmasını, bu 9 jetona değil, Coinbase'e yönelik bir saldırı olarak düşünebilirsiniz.

Bir adım kenara: Aralık 2020'de SEC , XRP'nin bir menkul kıymet (güvenlik) olduğuna inandıkları için kripto firması Ripple'a dava açtı . Birçok ABD borsası acele etti ve XRP'yi alım satımdan çekti, aksi takdirde SEC düzenlemelerine de girmek zorunda kalacaklardı.

2. Eski çalışan içeriden bilgilerle ticaret yapıyor

21 Temmuz'da eski Coinbase yöneticisi Ishan Wahi, erkek kardeşi ve üçüncü bir kişiyle birlikte tutuklandı.

Adalete göre, bu kripto endüstrisindeki ilk içeriden öğrenenlerin ticareti vakası . Sanıklar, Coinbase'de çalışırken imtiyazlı bilgilerini başkalarına bilgi satmak için kullandılar. Ayrıca, yakında Coinbase'de listeleneceğini bildikleri paraları satın aldılar.

Bu onların sözde Coinbase etkisinden faydalanmalarını sağladı: borsada her yeni bir coin listelendiğinde fiyat yükselir. Bu nedenle, ürün yelpazesine hangi madeni paraların eklendiği bir sır olarak kalmalıdır.

Wahi, yüksek rütbeli Coinbase çalışanları için özel grup konuşmalarına erişti. Bu nedenle, bazı kripto para birimlerinin platformda listeleneceği kesin tarih hakkında bilgi aldı ve diğer insanlardan önce büyük miktarda para yatırmasına izin verdi.

Bir aylık araştırmadan sonra Coinbase, Wahi'nin izini sürdü ve 16 Mayıs'ta buluşmak istediler, ancak toplantıdan önceki gece Wahi, Hindistan'a tek yönlü bir uçuş satın aldı. Havaalanında tutuklandığı için kaçamadı. Tutuklanmadan önce, Wahi kardeşine ve iş ortağına soruşturma hakkında bilgi veren birkaç mesaj gönderdi. 20 yıla kadar uzayabilirler.

3. Coinbase'de toplu işten çıkarmalar

Bir şirketin imajı, büyük ölçüde (eski ve gelecekteki) çalışanların ne kadar memnun olduklarına göre belirlenir. Haziran ayının ortalarında , CEO Brian Armstrong, şirketinde çok fazla ölü odunun çalıştığına ve daha fazla personelin verimliliğe ters etki yapacağına karar verdi. Sonuç olarak, işgücünün %18'inin başka bir iş aramasına izin verildi.

Sadece personel işten çıkarılmakla kalmadı, iş teklifleri de geri çekildi. Birçoğu Coinbase'de başlamak için işini çoktan bırakmıştı, ancak bunun olmayacağını söyleyen bir mektup aldılar. Bu durum sosyal medyada büyük bir şaşkınlığa neden oldu.

CEO, "Yeni çalışanlar eklemek bizi daha az verimli yaptı, daha fazla değil" dedi. "Koordinasyon rüzgarları ve yeni ekip üyelerini tam olarak entegre etmedeki zorluklar nedeniyle kendimizi önemli ölçüde yavaşladık."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.