Bugün Gözler Merkez Bankasında, İşte Uzmanların Son Yorumları

Bugün Gözler Merkez Bankasında, İşte Uzmanların Son Yorumları

Piyasalar haftanın en önemli gündem maddesi olan Merkez Bankası faiz toplantısı için bekleyişe geçti. 

Kur krizini tetikleyen faiz indirimlerinin ve enflasyonun 19 yılın zirvesine çıkarak yüzde 50'yi aşmasının ardından gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısı kararına çevrildi.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI BEKLENTİSİ

PPK toplantısına yönelik piyasa faiz kararı beklenti anketi, 24 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Merkez Bankası PPK toplantısına ilişkin beklenti anketine katılan ekonomist ve analistlerin tamamı, politika faizinin yüzde 14'te sabit bırakılacağını tahmin etti.

TCMB, geçen yıl politika faizini eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında toplam 500 baz puan indirerek yüzde 19 seviyesinden yüzde 14 seviyesine çekmişti. Faiz indirimleri ile birlikte Türk lirasında sert değer kayıplarının yaşanmasının ardından enflasyonda artış devam etmişti.

Bu gelişmelerle birlikte ekonomistlerin faizlere ilişkin genel tahmini TCMB’nin şubat ayında politika faizlerini sabit bırakacağı yönünde.

İşte ekonomistlerin faiz toplantısına ilişkin tahminleri:

BLOOMBERG ANKETİ

Bloomberg’in şubat ayı TCMB faiz kararına ilişkin anketine göre, piyasa uzmanları TCMB’nin bu toplantıda politika faizini değiştirmesini beklemiyor.

Bloomberg'in 20 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette politika faizinin değişmeyerek yüzde 14’te bırakılması yönünde. Ankete göre yıl sonu faiz beklentisi de yüzde 14 seviyesinde.

FOREKS ANKETİ

Foreks anketinde de bu ayki faiz toplantısına ilişkin beklenti, haftalık repo faizinin yüzde 14 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde oluştu. ForeksHaber anketine katılan 19 ekonomistin tamamı faizin değiştirilmeyeceğini öngördü.

GOLDMAN SACHS FAİZ TAHMİNİ

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs bir araştırma notunda enflasyonun mevcut seviyesine rağmen yetkililerin faiz artışı olmayacağını vurgulaması ve yapılacak herhangi bir faiz indiriminin lirayı dengesizleştirme riski taşıması sebebiyle politika faizinin sabit tutulmasını beklediklerini belirtti.

YATIRIM ŞİRKETLERİ

Tera Yatırım Baş Ekonomisti Enver Erkan, kaleme aldığı araştırma notunda beklentilerinin TCMB’nin politika faizini sabit tutacağına yönünde olduğunu belirtti.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Enflasyonda gerçekleşmekte olan yükselişi izlemekle ve önümüzdeki aylarda da yüksek fiyat artışı baskısını beklemekle beraber, oluşturulan yeni ekonomi perspektifi çerçevesinde Merkez bankasından buna karşı herhangi bir aksiyon alınmasını beklemeyiz. Bugün gerçekleşecek olan Merkez bankası toplantısında da faiz oranlarının sabit tutulmasını öngörüyoruz.”

İnfo yatırım tarafından açıklanan yorumda, “Yurt içinde bu hafta en önemli bir TCMB faiz kararı olacak. Bizim ve piyasa beklentisi politika faizinin yüzde 14’de kalacağı yönünde” ifadelerine yer verildi.

Gedik Yatırım tarafından açıklanan yorumda ise, “ Faizlerde bir değişikliğe gidilmesini beklemiyoruz” kelimlerine yer verildi.

2022 MERKEZ BANKASI FAİZ TOPLANTI TAKVİMİ

Merkez Bankası yılın geri kalanında 11 faiz kararı daha verecek. İşte faiz toplantı tarihleri:

17 Şubat 2022

17 Mart 2022

14 Nisan 2022

26 Mayıs 2022

23 Haziran 2022

21 Temmuz 2022

18 Ağustos 2022

22 Eylül 2022

20 Ekim 2022

24 Kasım 2022

22 Aralık 2022

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.