Bozdurunca Değer Kaybetmeyen Altınlar Hangileri?

Bozdurunca Değer Kaybetmeyen Altınlar Hangileri?

Bozdurunca değer kaybetmeyen altınlar yatırımcılar için önemli bir gelir kaynağı olabiliyor. Fakat bazı altınların sahip oldukları özelliklere göre, her altın aynı oranda bozdururken kazandırmıyor. Kazandıran altınlar ile alakalı hazırladığımız bu yazımızda, değer kaybetmeyen altınların hangileri olduğunu ve daha fazlasını sizler için derledik.

Kimi bireyler yatırım amaçlı kimileri düğün dernek için altın alırken, aldığımız altınları iş bozdurmaya gelince değer kaybetmeleri oldukça kötü bir durumdur. Aslında buradaki asıl amaç, değerini de kaybetmesi dışında, altın değerini arttırması ve biriktirilen paranın değerini koruması bulunuyor. Altınlarda gözlemlenen bu değer kaybetme durumu, özellikle işçilik maliyeti yüksek altınlar da sıkça gözlemlenen bir durum.

Yüksek işçilik maliyetine sahip bir altını aldığınızda, bir müddet sonra bozdurmak isterseniz, o altının aldığınız fiyattan geri satmak neredeyse imkansız olur. Çünkü bazı altınlar kuyumcular tarafından yüksek fiyatlarda satılırken, bazılarında ise alırken düşük fiyatlara alınabiliyor. Bu durumun asıl nedenini altına eklenen işçilik maliyetinin bir sonucu olarak açıklayabiliriz.

Bu durumda işçiliği olmayan altınları tercih ederseniz satma esnasında zarar etmezsiniz. İşçiliği olmayan altınlar; gram altın, çeyrek altın, Cumhuriyet altını, tam altın vb. altın çeşitlerinin işçiliği olmadığı için bozdururken de zarar etmezsiniz. Bu durumda değer kaybetmeyen altınlar hangileri sorusunun yanıtını daha iyi anlayabilmiş olduk.

Bozdururken Zarar Etmeyen Bilezik Çeşitleri

Bozdurunca değer kaybetmeyen altınlar nasıl anlaşılır kısaca bahsettik. Benzer durum bilezikler için de geçerlidir. Yukarıda da dediğimiz gibi, işçiliği olan bazı altınları satarken zarar etme ihtimalimiz oldukça yüksektir. Bu zararı genellikle, takı setleri, kolyeler, küpeler, bilezikler, altın saatler ve altın bilekliklerde görebilmemiz mümkün.

Fakat düğün dernek için illaki bilezik alınabiliyor. Bu durumda en çok merak edilen sorulardan biri de satarken zarar ettirmeyen bilezikler hangileri konusu oluyor. Maalesef siz bilezik alırken kuyumcular işçilik maliyetini de fiyata eklerler ama iş bilezikleri satmaya gelince işçilik maliyetini fiyattan düşerler. Hal böyle olunca aldığınız bilezikleri tekrar aynı fiyata satamayabilirsiniz.

Bu durumda işçilik maliyeti en az olan bilezik modellerini seçmek, size satış esnasında büyük bir kar sağlayabilir. Kuyumcular bu bilezik modellerini alırken, işçilik maliyetine göre fiyatını düşüremez. Bu özelliklere en uygun bilezik modelleri 22 ayar olanlardır. 22 ayar bilezik modelleri genellikle 22 ayar Trabzon bileziklerinde görülür. Bu modeller işçiliği az olan fakat şıklığından bir şey kaybetmemiş sade modeller olarak karşımıza çıkar.

En Çok Kazandıran Altın Çeşidi

 

Bozdurunca değer kaybetmeyen altınlar kadar, altının ne denli kazandırıp kazandırmayacağı, aldığınız modele ve alış amacınıza göre değişebilir. Yatırım için alınan bir altınla, araba parası çıkarmak için alınan altınlar aynı kar oranlarını getirmeyebilir. Yani altın alırken aslında ne için aldığınız ve hangi altını tercih ettiğiniz çok önemlidir. Altınlara dair bu küçük nüansları bilmek bile, size büyük oranda kar sağlayabilir.

Yatırım için işçiliği az olan altınları tercih edebilirsiniz. Bu altınlar gram, çeyrek, cumhuriyet, tam altın vb. altın çeşitleridir. Bu altınları satarken işçilik maliyetleri az olduğundan dolayı maksimum kara yakın satabilmek mümkünüdür. Ayrıca altın satımında en ideal altın çeşitleri de bu altınlardır. Yatırım için hangi altın alınmalı sorusunun yanıtını bu şekilde daha iyi verebilmek mümkün.

Cumhuriyet Altını Satarken Zarar Eder mi?

Cumhuriyet altını işçiliği az olan altın türlerinden biridir. Bozdurunca değer kaybetmeyen altınlar listemizde yer alan Cumhuriyet altını, kuyumcularda satarken işçilik maliyeti çok az olduğu için fiyatını da o oranda az miktarda etkiler. Aynı şekilde satış esnasında işçilik maliyeti fiyatı düşürülürken, maliyetinin az olması göz önünde bulundurularak fiyatı düşürülür.

Bu durumda bir yatırımcı cumhuriyet altını alırken ve satarken (altın fiyatında değişiklik olmadıysa) yakın fiyatlarda ticaretini yapabilir. Cumhuriyet altını alırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de hangi ayarda ve gramda olduğudur. Bu özelliklerinin iyi tespit edilmesi, satış esnasında daha sağlıklı bir ticaret süreci yaşamanızı sağlayabilir. Böylelikle satarken “acaba zarar ettim mi?” diye bir şüphe aklınızda kalmamış olur.

Bozdurunca Değer Kaybetmeyen Altınlar: Çeyrek Altın Kazandırır mı?

 

Hangi altın daha çok kazandırır, hangi altın alınmalı gibi sorular her dönem yatırımcıların merak ettiği konulardan biri olmuştur. Yatırım amaçlı altın alan bireyler için en ideal 2. Altın olan Çeyrek türleri, alırken ve satarken kar etmenizde Gram altın kadar etkili olur. Bilindiği gibi yatırım amaçlı alınan altınlardan 2020 yılı için önerileni Gram altın oldu.

Gram altından sonra tercih edilmesi gereken ikinci altın türü de çeyrek altın olarak yorumlandı. Hem gram altın hem de çeyrek altın diğer altın türlerine göre fiyatlarının düşük oluşu ve daha uygun şartlarda saklanabiliyor oluşu nedeni ile tercih edilebilir yatırım araçları arasında yer alıyor. Fakat alacağınız çeyrek altınların avantajı kadar dezavantajı da bulunabiliyor. Eğer siz uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız bu durumda çeyrek altın elverişsiz bir yatırım aracı haline gelebilir.

Bir başka yazımızda bahsettiğimiz gibi, çeyrek altınlarda üretim tarihi yer alır. Bu üretim tarihi bozdurma işlemi yapılırken aldığınız tarihe göre eskiyse, değeri biraz düşürülerek satın alınır. Bu yüzden uzun vadede çeyrek altın elde bulundurmak dezavantajdır. Fakat yine de kısa vadede al sat yapmayı düşünen bireylere, kısa zamanda büyük karlar getirebilir.

Burma Bilezik mi Düz Bilezik mi?

Burma ve Düz bilezik modelleri aynı kalıplarda olsa da yapı itibariyle farklılıklara sahip olabilir. Bu önemsenmeyen yapı farkı, aslında önemli hususlardan biridir. Burma bilezik yatırım amaçlı tercih ediliyorsa oldukça yanlış bir tercih olur. Burma bilezik düz bilezik modellerine göre daha cafcaflı diye tabir ettiğimiz işçilik tipine sahiptir. İşçiliği fazla olan altınlardan satış esnasında kar etmek zorlaşır. Bu durumda düz bilezikler daha az maliyete sahip olduğu için tercih edilebilir.

Bozdurunca Değer Kaybetmeyen Altınlar: Yatırım İçin Altın Çeşitleri

Altın fiyatları yeni haftaya nasıl başladı? Altın fiyatlarında son durum Yatırım için altın

Yatırım için en ideal altınlar işçiliği olmayan altın çeşitleridir. Ayrıca bazı altınlarda üretim tarihi bulunduğu için uzun vadede saklama amacı ile alınan bu altınlar, satarken fiyatının düşürülmesine neden olabilir.

Bu durumda yatırım için, işçiliği az olan ve üretim tarihi bulunmayan altınları tercih edebilirsiniz. İsçiliği olan altınları illa almanız gerekiyorsa, daha sade modelleri tercih edebilirsiniz. Bu modeller satış esnasında fiyatını o kadar etkilemez. Aynı şekilde düğünler için alınan altınlarda sade modeller tercih etmek, alırken yüksek fiyatları ödemenizi engeller.

Üretim tarihi bulunmayan altınlardan biri olan gram altın türleri, kaç ayarda ve gramda olursa olsun 2022 yılı için yatırıma en uygun altın çeşitleri olarak belirlenmişti. Bu altınları saklaması ve elden çıkarması kolay olduğu için satış esnasında da kar ettiren altınlar olarak tanımlayabiliriz.

Altın Değer Kaybeder mi?

Bozdurunca değer kaybetmeyen altınlar dışında, altın neye göre yükselir, hangi durumlar etkiler? Konuları da en merak edilen hususlardan biri olmuştur. Altınlar pek çok etmene göre fiyatında değişiklik yaşayabilir…

Öncelikle altın fiyatlarını her ülke kendi ekonomisine göre belirlemez. Yani altın fiyatları tüm dünyada aynı şekilde seyreder. Ülkelerin bulundukları konumlara göre altın hep faal bir şekilde ticarette olur. Türkiye’de alım-satım bittiğinde başka bir yerde başlar. Orada bittiğinde de başka bir yerde… Yani bu şekilde altın piyasada hep dinamik şekilde işlem görür. Bu durum altının fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden biridir.

Ayrıca ülkeler arası yaşanan olaylar ve dünya geneli oluşan ekonomik faaliyetler altın fiyatlarını belirleyebilir. Bu fiyatları belirleyen etmenlerden biri de tabi ki altınlar üzerinde hâkimiyeti en yüksek olan devletlerdir. Bu devletler attıkları her alanda fiyatları etkileyebilir. Sadece bu etmenler değil, piyasalardaki arz talep faktörleri altın fiyatlarını etkiler.

Bu durumda altına olan talep artarsa, aynı oranda fiyatında da artışlar meydana gelir. Yani altın, talep ile doğru orantılı şekilde yükselir ya da düşer. Tüm bunların dışında; jeopolitik olaylar, ülkeler arası ülke içi nakit akışı, reel faiz oranları gibi etmenler de fiyatları belirleyen önemli unsurlar arasında yer alır. Bu durumda yukarıdakilerde yaşanacak her türlü olumsuz durum altınların değer kaybetmesine de neden olabilmektedir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.