Borsalarda Long ve Short Terimleri Ne Anlama Gelir?

Borsalarda Long ve Short Terimleri Ne Anlama Gelir?

Long ve short terimleri kripto para ile ilgilenenler için önemli terimler arasında geliyor. Bazıları kripto paraları bir yatırım aracı olarak kullanırlar. Bu kişiler genellikle sadece al-sat yaparak paralarını risksiz bir şekilde katlamayı amaçlarlar. Bu risksiz bir kazanç olsa da eğer sahip olduğunuz para çok fazla değilse kazanma süreniz oldukça uzun olacaktır. Ancak elbette kripto para dünyasında kısa yoldan çok para kazanmak ve kazancınızı katlamak da mümkün. Ancak bu durumda işin içine riskler girmekte.

Long Pozisyon Açmak Nedir?

Kripto para borsalarının bazılarında kaldıraçlı işlemlere olanak sağlanır. İşte kaldıraçlı işlemler sırasında long ve short terimleri sıklıkla kullanılanlar arasında. Kaldıraçlı işlemlerde kripto paranın yönünü tahmin etmek önemli. Belirli bir pata koyup kripto paranın yönünü doğru tahmin ettiğinizde kazancınız artıyor. Eğer 2 ve katları kaldıraç seçerseniz kazancını aynı ölçüde bu sefer katlanarak artıyor. İşte eğer kripto paranın yönünün yukarı doğru olacağını düşünüyorsanız o zaman long pozisyon açmanız gerekmekte. Long pozisyon açtığınızda eğer paranın değeri yükseliyorsa kazancınız da artacaktır. İşlemden çıkacağınız zamanı da kendiniz belirliyorsunuz. Ancak long pozisyon açmanıza rağmen paranın değeri düşerse bir noktada yatırdığınız parayı da kaybediyorsunuz.

Short Pozisyon Açmak Nedir?

Short pozisyon açmak yukarıda bahsettiğimiz long pozisyon açmanın tam tersidir. Yani kripto paranın değerinin düşeceğini düşünüyorsanız short pozisyon açarsınız. Long pozisyon açtığınız zamanki aynı riskler short pozisyon açtığınızda da vardır. Short pozisyon açtıktan sonra paranın yönü yukarı doğru olur ve belli bir değerin üzerine çıkarsa yatırdığınız parayı kaybedersiniz. Long ve short pozisyon açtığınızda kaybınızın az olması için Stop Loss adı verilen ve sizin belirlediğiniz bir nokta ile kaybınızı aza indirebilirsiniz. Bu zararın neresinden dönülürse kar olarak açıklanabilir. Yatırdığınız paranın hepsini kaybetmektense bir kısmını kaybedersiniz. Uzmanlar long ve short işlem yaparken mutlaka stop loss noktasının belirtilmesini öneriyorlar.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.