Borsadaki Turizm Hisseleri

Borsadaki Turizm Hisseleri

Borsadaki turizm hisseleri; turizm ve otelcilik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin kurmuş olduğu işlem gören hisse senetleridir. Ülkemizde aktif olarak faaliyet gösteren turizm ve otelcilik sektörünün hisse senetleri de mevsimsel olarak bir etkilenme yaşamaktadır.

Buna göre turizm hisselerinin düşüş ve yükseliş trendlerinde mevsimsel faktörlerin büyük rol oynadığı söylenebilecektir. Örneğin yaz döneminde hizmet veren bir şirketin sahip olduğu hisse senetleri ağırlıklı olarak yaz döneminde yükseliş trendi gösterebilecektir. Aynı şekilde kış döneminde hizmet veren şirketlerin hisse senetleri de kış aylarında yükselişe geçebilecektir.

Özel içerik: Güçlü Al Veren Hisseler

Borsada Turizm Hisseleri ve Şirketleri Hangileridir?

İstanbul’daki borsasının bünyesinde turizm ve otelcilik sektörüne bağlı olan yaklaşık 10’un üzerinde hisse senedidir. Borsada turizm hisseleri genel olarak şirketlerin isimlerinin kısaltılması ile kullanılmaktadır. İstanbul borsasında yer alan hisse senetleri ise şu şekildedir;

 • Avtur: Avrasya petrol ve turistik tesisler yatırımlar anonim şirketi tarafından kurulmuş olan bu hisse senedi, 07/10/2006 yılından günümüze borsada yer almaktadır.
 • Ayces: Altınyunus Çeşme Turistik Tesisleri A.Ş şirketinin sahip olduğu bu hisse senedi 1973 yılında kurulmuş olmakla birlikte, 1987 yılından bugüne halka arz edilmektedir. Bunun yanı sıra ortakları arasında Koç Holding de bulunmaktadır.
 • Fvori: Favori dinlenme tesislerine ait olan bu hisse senedi, 2001 yılından beri İstanbul borsasında yatırımcılarını beklemektedir.
 • Maalt:1987 yılında halka arz edilmeye başlanan bu hisse senedi, Marmaris Altınyunus Turistik Tesisleri AŞ tarafından oluşturulmuştur. Bu hisse senedi yaklaşık 5 yıldır devasa bir yükseliş trendi göstermiştir.
 • Martı: Martı Otel İşletmeleri AŞ’ye ait olan bu hisse senedi, İstanbul Borsasına 09.02.1990 yılında girmiştir.
 • Metur: Borsadaki turizm hisseleri arasında yer alan Metur’un sahibi olan şirket Metemtur Otel İşletmeleri AŞ’dir. 1985 yılında kurulan bu hisse senedi, 2002 yılında halka arz edilmeye başlanmıştır.
 • Nthol: Bu hisse senedi de Net Holding AŞ tarafından 14/01/1981 yılında kurulmuştur. 05.10.1989 yılında ise işlem görmeye başlanmıştır.
 • Pgsus: Pegasus hava taşımacılığı anonim şirketine ait Pgsus hisse senedi, 19.04.2013 yılından beri İstanbul borsasında işlem görmektedir. Özellikle son yıllarda yükseliş trendi bulunan bir hisse senedidir.
 • Tektu: Hisse senedi Tek- Art Turizm Zigana A.Ş tarafından 1987 yılında kurulmuş, kısa süre sonra borsada işlem görmeye başlamıştır.
 • Ulas: Ulaşlar Turizm Yatırımları AŞ’ye ait olan bu hisse senedi, 1985 yılında kurulmuştur. Ancak işlem görmeye başlama tarihi 30.07. 2012’dir.
 • Utpya: Borsadaki turizm hisseleri içerisinde yer alan Utpya, Ütopya Turizm İnşaat İşletmecilik AŞ. Tarafından oluşturulmuş, 2011 yılında ise halka arz edilmek üzere İstanbul borsasına işlem görmeye başlamıştır. Geçmişten günümüze ciddi yükselişe geçen hisse senetlerinden bir tanesidir.

İnceleyebilirsiniz: Borsada Yabancıların En Çok Aldığı Hisseler?

Borsa Turizm Hisse Senedi Trendleri

Borsa turizm hisse senetleri trendleri mevsimsel ya da benzeri koşullardan etkilenerek yükselişe ya da düşüşe geçebilecektir. Ülkemizde ve dünyada meydana gelen Koronavirüs salgını, turizm sektörünü olumsuz yönde etkilediği için, bu sektörün hisse senetlerinin de düşüşe geçmesine neden olmuştur.

Borsadaki turizm hisseleri, dış politikadan da önemli ölçüde etkilenmektedir. Özellikle ülkemize yakından etkileyen dış politika haberleri, yabancı turizme de etki edeceğinden hisse senetleri bu dönemde yükselişe geçebilir. Yine ülkemizde meydana gelen terör, turizm hisse senetlerinde düşüşlerin yaşanmasına neden olabilir. Genel anlamda yaz aylarında bir hareketlilik gözlenirken, hızlı düşüş yaşayan tüm senetler yine hızlı bir şekilde yükselişe geçmektedir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.