Borsadaki Sigorta Hisseleri Hangileridir?

Borsadaki Sigorta Hisseleri Hangileridir?

Borsadaki sigorta hisseleri hangileridir? sorusu 2023 senesinde portföylerine yeni hisseler eklemek isteyen yatırımcılar tarafından sıklıkla gündeme taşınıyor.

Borsadaki sigorta hisseleri hangileridir? sorusu 2023 senesinde portföylerine yeni hisseler eklemek isteyen yatırımcılar tarafından sıklıkla gündeme taşınıyor. Borsa İstanbul’da işlem gören sigorta şirketi hisseleri denildiğinde ise akla ilk olarak AK Sigorta ve Anadolu Hayat Emeklilik şirketlerinin hisseleri geliyor. İçeriğimizin devamında Borsada işlem gören sigorta hisseleri listesini, listedeki hisselere ilişkin analist yorumlarını ve bazı hedef fiyat beklentilerini sunuyoruz. Öte yandan makalemizden, 2023 yılında neden bazı sigorta şirketi hisselerinde artış bekleniyor? ve hisseler için ne zaman yükseliş bekleniyor? sorularına yanıt olabilecek bilgileri inceleyebilirsiniz.

Borsa Sigorta Hisseleri Listesi

Borsadaki sigorta şirketlerinin hisseleri aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

  • AK sigorta hissesi,
  • Anadolu Hayat Emeklilik hissesi,
  • Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi hissesi,
  • Türkiye Sigorta hissesi,
  • Ray Sigorta A.Ş hissesi,
  • Agesa Hayat ve Emeklilik A.Ş hissesi,

Borsadaki sigorta hisseleri hangileridir? sorusuna yanıt niteliğindeki bu listede aynı zamanda borsada en aktif şekilde işlem gören sigorta şirketi hisselerine yer verilmiştir.

Aksigorta Hisse Yorum

Aksigorta hisse geleceği için yorum İş Yatırım tarafından gerçekleştirildi. İş Yatırım, Aksigorta’nın trafik branşlarında piyasa liderliğine sahip olduğunu, branşlardaki hasar büyüklüğünün ise TL değer kaybına bağlı olarak yükseldiğini belirtti. Tamda bu yüzden Aksigorta hisselerinin teknik kararlılık göstergelerinin tarihi ortalamalarına göre kötü görünmeye devam edeceğini işaret etti.

İş Yatırım, Aksigorta’nın yatırım gelirlerinin hasar rakamlarını karşılayamayacağını, finansal baskı faktörü yüzünden şirketin yatırım gelirlerinin enflasyonun çok altında kaldığını ifade etti. Aksigorta için ileriye yönelik fiyat hedefini %12 oranında aşağı yönlü revize eden İş Yatırım, Aksigorta hissesinin 2023’te 2.09 TL altına inebileceğini tahminler bazında sundu.

Türkiye Sigorta Hisse Yorum

Türkiye sigorta hissesi için yorumlama gerçekleştiren finans kuruluşu İş Yatırım olarak karşımıza çıkıyor. İş Yatırım, 2021 senesinin özellikle hayat dışı sigorta sektörü için zorlu geçtiğini aktardı. 2022 ve 2023’te ise trafik branşlarının toplam prim üretimine yönelik düşük payı kur farkından olumsuz etkilenmelerini önledi.

İş Yatırıma göre, Türkiye Sigortanın teknik sonuçları diğer sigorta firmalarıyla mukayese edildiğinde olumlu bir görüntüyü ortaya koyuyor. Trafik dışı sigortada özellikle kaza, yangın ve genel zarar sigortalarında sektörün lideri olarak yer alıyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre şirketin kombine oranı geride kalan seneye göre önemli değerlenme gösterdi. Uzmanlara göre, şirkette güçlü prim üretim beklentisinin gerçekleşmesi, yatırım portföyünde hacim artışının oluşması, şirketin 2023’de bir kez daha karlılık elde etmesini sağlayabilecek. Türkiye Sigorta şirketi bu sene diğer sigorta şirketlerinin yaşadığı sermaye yeterliliğine ilişkin sorunlarla karşılaşmadı.

İş Yatırım tüm değerlendirmeleri kapsamında TURSG hissesine yönelik getiri potansiyelini %55 olarak güncelledi. 2023 senesinde hissenin değer kazanımı yapabileceğini ve kısa vadede 14.10 TL üzerinden fiyatlanabileceğini tahmini bazında sundu.

Agesa Hayat ve Emeklilik Hisse Yorum

Agesa Hayat ve Emeklilik hissesi hakkında yorumlar anonim borsa analistlerince gerçekleştirildi. Bazı teknik analiz verilerini borsa yorum platformları üzerinden paylaşan analistlere göre, AGESA hissesi 2023 Mart ve Nisan aylarında daha çok değer kayıplarıyla gündemde olabilir. Anonim borsa analistleri hissenin 2023 yıl sonuna doğru yatırımcı ilgisini çekebilecek bir değer kazanımı yapabileceğini öngörüyorlar. AGESA hissesi için analistlerin söz ettiği senaryo ise şu şekilde:

  • Analistlere göre AGESA hissesi 2023 Mart-Nisan ayları içerisinde 22.10 TL ile 27.42 TL bandı arasında hareket edebilir. Hissenin 11 Şubat 2023’te kayda aldığı fiyat ise 29.62 TL olarak gündeme yansıdı.
  • Analistler, AGESA hissesinin 2023 yıl sonunda önemli bir hareket yaparak 32.50 TL’lik direnci kırabileceğini ve 2024 başında fiyatını 34.64 TL üzerine taşıyabileceğini tahmin ediyorlar.

Hisse için yapılan yorumlara baktığımızda AGESA artış senaryosunun sene sonu için savunulduğunu görebiliyoruz.

Anadolu Hayat Emeklilik Hisse Senedi Yorum

ANHYT hisse geleceği hakkında tahminlerini yayınlayan İş Yatırım, hissenin ileriye yönelik getiri potansiyeli taşıdığını ifade etti. İş Yatırım, özellikle emeklilik sigortalarına ilişkin dinamiklerin ve şirketin yeni düzenlemelerinin başarılı bir geleceği getireceğini öngörüyor. Şirketin sigorta sektörünün büyük oyuncularından olduğunu, komisyon getirilerinden düzenli şekilde büyüdüğünü işaret ediyor.

Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş’nin 48 milyar TL’lik fon yönetimine, güçlü seyreden TL kredi rakamlarına sahip olduğunun altı çiziliyor. Şirketin sigorta gelirlerinin daha çok geçmişte verilen kredilerin devam eden prim ödemelerine dayandığı açıklanırken, şirketin hisseleri için “AL” tahmini devam ettiriliyor.

İş Yatırıma göre ANHYT hissesi 11 Şubat 2023’teki 17.10 TL’lik fiyatını 2023 içerisinde minimum 32 TL’lik hedef fiyata çıkarabilir. 2023 senesi için hissenin %87 oranında getiri potansiyeli taşıdığı tahminler bazında sunuldu.

Borsadaki Sigorta Hisseleri Ne Zaman Yükselir?

Borsadaki sigorta hisselerinin ne zaman yükseleceği konusu herhangi bir kesinlik içerisinde açıklanamaz. Ancak finansal şirketler ve fiyat analizinde profesyonel hale gelen borsa analistlerinin tahminlerine göre, sigorta şirketlerine ait hisseler 2023 yılı ikinci yarısında dikkat çeken fiyat artışlarıyla öne çıkabilecekler. Özellikle 2023 Şubat ayında en çok artışı yapan sigorta şirketi hisseleri listesinde yer bulan hisselerin Haziran ayı ardından %35 üzeri getiri potansiyeli sunabilecekleri öngörülüyor.

Borsadaki Sigorta Şirketi Hisseleri Neden Yükselebilir?

Borsadaki sigorta hisseleri hangileridir? Sorusuna ek olarak bu hisselerde neden yükseliş bekleniyor? sorusu sıklıkla gündeme geliyor. Borsadaki sigorta hisseleri neden yükselebilir? sorusuna yanıt ise borsa analistleri tarafından verildi. Borsa analistleri, FED’in güvercin tona geçişinin 2023’te risk iştahını yükselttiğini açıkladılar.

Ak Yatırım ise ekonomik büyümedeki yavaşlamanın, piyasalara ilişkin dalgalanma senaryolarından söz edilme oranının, BİST şirket karları için bir miktar zayıflama öngörüsünün güçlendiğini ifade etti. Bu durumda sektörel tercihlerin yatırımcılar için önem kazanacağı savunuldu. Borsadaki sektörel tercihlerin ise 2023 için sigorta, bankacılık, çimento şirketleri hisseleri olarak şekilleneceği, hisse değerlenmelerin bu stratejik talep artışı beraberinde gelebileceği aktarıldı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.