Borsada Yabancıların En Çok Aldığı Hisseler?

Borsada Yabancıların En Çok Aldığı Hisseler?

Borsada Yabancıların En Çok Aldığı Hisseler

Yabancıların en çok aldığı hisseler piyasadaki arz talep dengesini değiştirmekle beraber piyasada yeni bir arz talep dengesi oluşturmaktadır. Ülkedeki politik durumlara göre yabancıların en çok ve en az aldığı hisseler değişmektedir. Yatırımcıların algısında ekleyen siyasi olaylar riskler piyasadaki hisselerin düşmesine sebep olurken ülkenin sağladığı güvenle birlikte borsadaki hisselerin artışında doğru orantılı bir ilişkinin olduğunu söylenmektedir. Hissenin yükselmesi ile birlikte yabancı yatırımcıların yönelimi değişmektedir. BIST-50 endeksinde yer alan 31 hissenin yabancı payı artarken, 19 hissenin yabancı payı azaldı. Yabancıların en çok aldığı hisseler PGSUS, en çok azalan hisse ise TSKB oldu. BİST’in raporuna göre Ekim ayında yabancı yatırımcılar 17,274,278,203 dolar alım, 17,533,985,660 dolar satım gerçekleştirdiler. BİST verilerine göre, yılın ilk 10 aylık dönemde yabancı yatırımcılar 143,024,827,547 dolarlık hisse senedi alımı ile 149,222,374,879 dolarlık hisse senedi satış işlemi gerçekleştirmişlerdir.

Özel Haber: Bir Hissenin Yükseleceği Nasıl Anlaşılır?

Borsada Yabancıların En Az Aldığı Hisseler

 

Yabancıların en az aldığı hisseler, yabancı yatırımcıların ülkeye veya şirkete duydukları güvenle bağlantılıdır. Yabancı yatırımcının yatırım yapacağı şirket ya da ülkeyle alakalı birtakım çekinceleri varsa hisse borsada değer kaybeder. Borsada yabancıların en az aldığı hisseler tıpkı yabancıların en çok aldığı hisseler gibi arz talep dengesine göre şekillenmekte ve yeni bir arz talep dengesi oluşturmaktadır. Borsada yabancıların en az aldığı hisselerin başında gelen ALCTL, TCELL, ALGYO, ARDYZ, KOZAL, ECILC, TATGD, PETKM, IPEKE ve AKCNS gelmektedir. Ekonomi ve finans alanındaki gelişmelerle borsada yabancı yatırımcılar hisselere az talep etmesinin sebebi alınan hisse senetlerinin satışa çıkarılmasıdır. Bu da hisselerin değer kaybetmesine yol açmaktadır.

Yabancı Payında Düşüşte Olan Hisseler

Yabancı payında düşüşe geçen hisseler, yatırım yapılmadan önce yatırımcılar tarafından analiz edilmelidir. Yatırım yapılacak hissenin yabancı yatırımcı için yatırıma uygun olan bir ülkede yapılmamış olması, şirketteki olumsuz değişimler yabancı yatırımcıların yatırım yapma konusunda kararsız kalmalarını ve hisselerin arz-talep doğrultusunda değer kaybedeceğini göstermektedir. Yabancı payında hisse kaybedenlerin başında IPEKE gelmektedir. Bu da yabancı yatırımlarının IPEKE’ye olan güvenlerinin sarsıldığı ve şirketin değer kaybettiğini göstermektedir. Borsadaki yabancı payı piyasaya yön vermekle birlikte, şirketlerin hisselerinin yükselmesine ve düşmesine etki etmektedir. Şirketlerin yabancı yatırımcıların desteğini alabilmeleri için piyasaya güvenilir bir imaj vermesi önemlidir.

İnceleyebilirsiniz: Güçlü Al Veren Hisseler

Yabancı Payında Artışta Olan Hisseler

Yabancı payında artışta olan hisseler, yabancı payında düşüşe geçen hisseler de olduğu gibi yabancı yatırıcımlar tarafından oldukça iyi analiz edilmelidir. İyi bir analiz sonucu yabancı analizler çok daha fazla kazanç sağlayabilirler. Şirketin geleceğe dönük planlamasında olumlu yorumların bulunması, ülkenin ekonomik, finansal, siyasal sorunlarının olmaması yabancı yatırımcılar hisseye yatırım yapmasına teşvik etmektedir.  Yabancıların en çok aldığı hisseler gibi yabancı yatırımcıların güven ilişkisi kurması oldukça önemli bir noktadır. DEVA, VESTL, TOASA, THYAO, HALKB, TTRAK, MAVI ve KORDS yabancı payı artış trendinde olan hisselerde yer almaktadır. Yabancı payında artışta olan hisseler yabancı yatırımcıların ilgisini çekmiş ve grafiğini yukarıya çekerek hisse değerlerini yükseltmeyi başarmışlardır.

Yabancı Hisse mi Yerli Hisse mi Daha Kârlı?

Yabancı hisse ve yerli hisse arasındaki fark söz konusu olduğunda, bu farkların duruma göre değişiklik gösterdiği söylenebilir. Kendi ülkeniz sınırları içerisinde yatırım yapmak istiyorsanız, o zaman durum değişir ve yerli hisse sizi daha çok kâra sokabilir. Borsada döviz konusu çok ön plandadır. Bu nedenle özellikle borsada ihracat yapan yerli şirketlere yatırım yapmanız, sizi kârlı duruma düşürebilir. Türkiye sınırları içerisinde borsaya girmiş bir yabancı şirket hissesine yatırım yapmak da size getiri sağlayabilir.

Söz konusu yabancı şirketlerin hissesinden ve yerli şirketlerin hissesinden kâr elde etmek olduğunda, bu durum o anki duruma göre ve şirketlerin kâr ve zarar oranlarına göre de değişiklik gösterir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.