Borsada Tahtacı Ne Demek?

Borsada Tahtacı Ne Demek?

Borsada tahtacı ne demek sorusu, henüz bu alanda yeni yatırımcı olan kişilerin merak ettiği konular arasındadır. Borsada tahtacı, tahta yapıcı anlamına gelmektedir. Bu tabir, dijital ortama hızlı bir geçiş yapılmadan önce kullanılıyordu. Ancak dijital ortama geçiş sonrasında bu tabirin kullanımına gerek duyulmamaya başlandı.

Borsada Tahta Ne Demek ?

Tahtacı kavramına değinmeden önce, borsada tahta ne demek onu açıklamak gerekecektir. Teknolojinin bu kadar ilerlemediği dönemlerde hisse senedi hakkında yapılan tüm alış ve satış işlemleri tahtaya yazılırdı. Ayrıca her bir şirketin kendine ait olan bir tahtası bulunmaktaydı.

İlgili şirket ve yatırımcılar hisselerin alış ve satış işlemlerinin tamamını bu tahta üzerinden takip etmekteydi. Ancak zaman içerisinde teknolojinin bu denli gelişmesi ile bu işlemlere gerek kalmamıştır. Günümüzde cep telefonu, bilgisayar gibi akıllı cihazlar üzerinden, tüm varlık alım ve satım işlemleri gerçekleştirilebilir bir hale geldi.

Özel içerik: Hisse Geri Alımı Yapan Şirketler

Borsada Tahtacı Kime Denir?

 

Borsada tahtacı kime denir denildiğinde ise, hisse alış ve satışlarını düzenleyen kişi yanıtı verilecektir. Tahtacı bunun yanı sıra, eski yatırımcılara gör fiyatta artış yapabilmekte ya da düşürebilmektedir. Hisse senedinin fiyatlarında alış ve satış durumuna göre yükseliş ya da düşüşler yapılabilmektedir. İşte tam olarak bu noktada en fazla alış ve satış fiyatı veren kişiye tahtacı adı verilmektedir.

Kısacası borsada tahtacı demek fiyatı hareket ettirebilen, en kuvvetli alıcı ya da satıcı anlamına gelecektir. Yatırımcıların hemen hepsi her bir şirketin tahtacısının var olduğunu düşünmektedir. Eski dönemde alış ve satış işlemleri tahta üzerinden yapıldığı için, tahta yapıcılar bilinmekteydi. Ancak dijital ortamda bu işlemleri robotlar yapmış olduğu için işlemleri yapan kişiler bilinememektedir. Borsada tahtacı olan kişiler bu işlemi, borsanın her seansında gerçekleştirebilmektedir.

Tahtacılar verdikleri alış ve satış fiyatları ile, hisse senedi ve şirketin gidişatını belirleyebilecektir. Alış ve satış fiyatı ile tahtacılar, bir sonraki seansta hisse senedinin fiyatını belirleyecektir. Yatırım yapan kişilerin sayısı arttıkça hisse senedi de yükseliş gösterecektir. Hisse senedinin fiyatı yüksek ancak alıcısı çok azsa, bu durumda hisse senedi önemli bir düşüş yaşayacaktır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.