Borsada Pozitif Uyumsuzluk ve Negatif Uyumsuzluk Ne Demek?

Borsada Pozitif Uyumsuzluk ve Negatif Uyumsuzluk Ne Demek?

Fiyat hareketleri ile teknik analiz göstergeleri arasında pozitif veya negatif olarak gözlenen uyumsuzluklar, yatırımcılar için stratejik öneme sahip göstergelerdir. Yatırımcılar, bu uyumsuzlukları gözleyerek yatırımlarını çeşitli alanlara yönlendirebilir ve kâr etme şanslarını artırabilirler. Piyasa analizinde kullanılan bu formasyonları doğru şekilde analiz ederek daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Özel İçerik: 2021 Temettü Veren Hisseler ve Tarihleri

Teknik Analizdeki Pozitif ve Negatif Uyumsuzluklar

Pozitif uyumsuzluk, fiyatların düşüşe geçtiği durumlarda gösterge dipleri buna uyumsuzluk göstererek daha yükseklerde seyrettiğinde oluşur. Bu uyumsuzluk çeşidi, hisse senetlerinin yeni bir yükseliş öncesinde olduğu ve piyasanın alım yönüne kayacağı fikrini oluşturur. Borsada teknik analiz yapan yatırımcılar pozitif uyumsuzluk durumlarında yatırım planlarını alım yapma yönünde değiştirirler.

Negatif uyumsuzluk, fiyatların yükselişe geçerek bir öncekinden daha yüksek pikler oluşturmasına rağmen gösterge dipleri bu yükselişe uyum sağlayamadığında gözlenir. Bu uyumsuzluk ise hisse senetlerinin yeni bir düşüş öncesinde olduğu ve piyasanın satış yönüne kayacağı fikrini verir. Borsada teknik analiz yapan yatırımcılar negatif uyumsuzluk ile karşılaştıklarında yatırım planlarını satış yapma üzerine kurar.

Hissede PU ve NU Nasıl Tespit Edilir?

Borsa teknik analizinde pozitif ve negatif uyumsuzlukları tespit etmede en sık kullanılan metotlara RSI, MACD, CCI ya da Momentum göstergeleri örnek verilebilir. Bu göstergeler arasında birden fazla kez aynı uyumsuzluk gözlenirse sonuçların güvenilirliği de artmış olur.

Pozitif uyumsuzluk gösteren bir grafiği incelediğinizde fiyat hareketlerinin düşüşü bir önceki dipten daha da derin gözlenmesine rağmen referans alınan göstergedeki düşüşlerin derinlikleri azalmaktadır. Mavi eğilim çizgisi kırılımı ve kapanışın bu çizginin üzerinde olması da grafikte inceleyebileceğiniz görüntülerdir.

Fiyat grafik boyunca her seferinde bir öncekinden yüksek tepeler oluşturmasına rağmen referans gösterge bu tepelere ulaşamıyorsa ve kapanış mavi eğilim çizgisinin altındaysa bu negatif uyumsuzluk göstergesidir.

Pozitif ve negatif uyumsuzlukları borsa analizi için kullanılan hisse taraması da yapabilen çeşitli programları kullanarak hesaplayabilirsiniz. Türkiye’de en çok kullanılan programlardan biri de Matriks isimli borsa analiz programıdır.

Pozitif Uyumsuzluk ve Negatif Uyumsuzluk Nasıl Oluşur?

Pozitif uyumsuzluk gösterebilmesi için ilgili hisse senedinin piyasadaki düşüşünü tamamlaması ve yükselişe geçmek üzere olması gerekir. Yükselişe geçmek üzere olduğundan yatırımcıların bu hisse senetlerini alıma yönelmesi kazançlı bir durum sağlayacaktır.

Hisse senedi piyasadaki yükselişini tamamlamış ve artık beklenen ilgiyi görmüyorsa negatif uyumsuzluk göstererek bir düşüş başlangıcında olduğu sinyalini verir. Doğru analizi yapabilen yatırımcılar böyle bir durumda ellerindeki senetleri satmaya yönelirler.

Borsada yatırım yaparken belirlenecek stratejide pozitif ve negatif uyumsuzluk her zaman tek başına yeterli olmadığından diğer göstergeler ile bir arada değerlendirilmelidir. Yapılacak yatırımların vadelerine de grafiğin gösterdiği uyumsuzlukların periyotları izlenerek karar verilmesi daha faydalı sonuçlar verecektir.

Grafikte gözlenen bu uyumsuzlukların sebebi ise yapılan yatırım ve senetlere gösterilen ilgilerin kısa sürelerde gösterdiği pik ve diplerdir. Bu yüzden pozitif ve negatif uyumsuzluklar dikkatli bir şekilde devamlı takip edilmelidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.