Borsada Pazar Değişikliği Nedir, Pazar Değişikliği Ne Zaman?

Borsada Pazar Değişikliği Nedir, Pazar Değişikliği Ne Zaman?

Borsada pazar değişikliği, Borsa İstanbul tarafından Pay Pazarlarının belirli kriterlere göre gruplandırılmasının ardından, şirketlerce bu kriterlerin yerine getirilmesi ya da getirilmemesi sonucunda meydana gelen işleyişe denilmektedir. Borsada Pazar değişikliği listesi her 3 ay da bir duyurulmaktadır. Bu duyuruya göre mevcut pazarında değişim yaşayan şirketlerin hisselerine erişebilmek mümkündür.

Yukarıda da bahsedilen, Borsa İstanbul tarafından Pay pazarlarını belirlemede uygulanan kriterleri yerine getiren şirketler, üst bir pazara yükselir ve Pazar değiştirir. Tam tersi olarak kriterlere uymayan ya da yerine getiremeyen şirketlerin hisseleri alt bir pazarda işlem görür. Bu değişiklikler tüm kamuoyuna 3 ayda bir düzenli şekilde duyurulmaktadır. Duyuruları Borsa İstanbul üzerinden ya da Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden takip edebilmek mümkündür.

BIST Pazar Değişikliği Nedir, Ne Zaman Yapılır?

BIST Pazar değişikliği, Borsa İstanbul Pazar değişikliği ile aynı anlama gelmektedir. Borsa İstanbul’da 3 ayda bir olacak şekilde Pazar değişikliği yaşayan şirketlerin hisseleri duyurulur. Duyurular tüm kamuoyuna aynı anda sunulur ve vatandaşlar bu duyuruları takip ederek yatırım faaliyetlerinde bulunur. Peki, BIST Pazar değişikliği ne zaman?

Pazar değişikliği en son 1 Temmuz 2021 tarihli karar ile duyurulmuştur. Buna göre bu tarihten 3 ay sonra yani 1 Ekim günü pazar değişikliği duyurulacaktır. Gelecekteki pazar değişikliğini takip etmek isteyen bireyler, Borsa İstanbul’u ya da KAP web sitesini ziyaret edebilir.

Borsada Pazar Değişikliği Ne Zaman Yapılır?

Borsa pazar değişikliği ne zaman, Pazar değişikliği 3 ayda bir yapılır. Bu sebeple en son 1 Temmuz 2021 tarihinde yapılan duyuru, 1 Ekim 2021 tarihinde yeniden güncellenecektir.

Borsada Pazarlar Neye Göre Belirlenir?

Borsa Pazar değişikliği Borsa İstanbul’un belirlediği 8 ana kritere göre yapılandırılır. Bu kriterler; Piyasa değeri, Fiili Dolaşımdaki payların Piyasa Değeri (FDPD), Fiili Dolaşım Oranı (FDO), Yerli Bireysel Yatırımcı Sayısı, İmtiyaz, Yerli Fon, Likidite ve Diğer şeklinde sıralanmaktadır. Bu kriterler Yıldız Pazar, Ana Pazar ve Alt Pazar için farklı değerlerde sıralanabilmektedir.

BIST Marjlar Ne Zaman Değişecek?

Fiili dolaşım oranı %5'in altındaki şirketlere bu oranı %5'in üstüne çıkarmaları için 1 Ocak 2021 tarihine kadar süre verilmişti. Şirketler bu tarihe kadar halka açıklığı artırmadığı takdirde paylarının Piyasa Öncesi İşlem Platformu'nda işlenmeye devam edeceği aktarılmıştı. Bu yıl için ise aynı senaryonun gerçekleşmesi bekleniyor.

Pay Piyasası Pazarları Nelerdir?

Pay piyasası pazarlar; Yıldız Pazar, Ana Pazar, Alt Pazar, Piyasa Öncesi İşlem Platformu (PÖİP), Yakın İzleme Pazarı olmak üzere 5 pazardan oluşmaktadır.

Borsada Yeni Düzenleme Ne Zaman Yürürlüğe Girecek 2021

Borsada yeni düzenleme ve borsa pazar değişikliği 2021 yılı içerisinde 1 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

BIST Pazar Değişikliği 2021: Pazar Değişimi Neden Yapılır?

Borsa pazar değişikliği, şirketlerin belirlenen kriterleri karşılamaları ya da karşılayamadıkları durumda meydana gelen değişimleri kapsamaktadır. Bu değişimlere göre kriterleri karşılayan şirketler bir üst pazarda işlem görür. Karşılayamayan şirketler ise aynı pazarda kalır ya da bir alt pazara düşer. Bu durum şirketlerin pay piysalarındaki konumunu ve sermayeleri hakkında bilgi sahibi olmamızda önemlidir. Ayrıca hisse senetlerine yatırım yapan bireyler, gruplandırmalar sayesinde pay pazarlarında aktif şekilde yatırım yapabilir. Bu sayede borsada pazar değişikliği nedir, neden önemlidir gibi konular daha iyi kavranmış olacaktır.

Yıldız Pazar Hisseleri Ne Demektir?

Yıldız Pazar hisseleri; borsada işlem gören şirketlerin halka arz edilen paylarının 300 milyon TL ve üzeri olanların grubudur. Yıldız Pazar hisseleri 2021 listesinde AFYON, BIMAS ve EKGYO gibi büyük şirketler bulunmaktadır. Peki, Yıldız Pazar iyi mi? Yıldız Pazar hisseleri büyük ve köklü şirketlerin hisselerinin alım-satımının gerçekleştirildiği pazarlardır. Bu sebeple güvenilir oldukları söylenebilir.

Ana Pazar Hisseleri Ne Demek?

Ana Pazar hisseleri, halka arz edilen kısmının piyasa değeri 300 ila 75 Milyon TL aralığında olan payları kapsamaktadır. Bu pazardaki hisselerin başında; ACSEL, ADEL ve ASUZU gelmektedir. Borsada Pazar değişikliği 2021 yılında, en çok Ana pazardan Yıldız pazara geçişler meydana gelmektedir.

Alt Pazar Hisseleri Nedir?

Pay piyasası Alt Pazar nedir? Alt Pazar; halka açık işlem gören hisselerin piyasa değeri 75 Milyon TL ile 40 Milyon TL aralığında değerlenen paylara denilmektedir. Alt Pazar hisselerinin bir kısmı şu şekildedir: AYCES, ARMDA, ATLAS, BANVT, CRFSA…

Alt Pazar Hissesi Aynı Gün Satılabilir mi?

Borsada hiçbir cezası olmayan, günlük işlemlere açık olan ve brüt takas uygulaması bulunmayan hisseler, günlük olarak alınıp satılır. Ancak süreli veya süresiz şekilde brüt takas uygulaması gerçekleştirilen hisseler, aynı gün içerisinde alınıp satılamaz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.