Borsada Patronun Hisse Senedi Satması Ne Demek?

Borsada Patronun Hisse Senedi Satması Ne Demek?

Borsada patronun hisse senedi satması bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir

Borsada patronun hisse senedi satması bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Özellikle borsa dünyasında yeni giriş yapan yatırımcılar bazı kavramların ne olduğu konusunda fikir sahibi değildir. Şirketlerin hisse senedini satması, şirketlerin finansman ihtiyacının bulunması nedeniyle oluşacağı düşünülmektedir. Şirketlerin günlük faaliyetlerini devam ettirebilmesi için gün be gün finansal ihtiyacı artacaktır. Patronun hisselerin bir kısmını satması şirketlerin, uzun bir süre boyunca finansal anlamda desteğe sahip olmasına yardımcı olabilecektir.

Borsada Patronun Hisse Satması Ne Demek?

Öncelikle borsada patronun hisse satması ne demek sorusuna yanıt verilmelidir. Patronun hisse satması, şirketten var olan mülkiyetlerini satma yoluna gitmesi demektir. Bu işlem sırasında öncelikle şirketin toplam hisse senetlerinin değeri belirlenecektir. Hisse senetleri birden fazla ise bu durumda birden fazla hisse senedinin toplam değeri belirlenmelidir.

Borsada patronun hisse senedi satması öncesinde satacağı hisse senedi ve değerini şirketin sosyal medya platformları üzerinden duyuru şeklinde bildirebilecektir. Patron tarafından satın alınan bir hisse senedinin satın alınabilmesi için aracı ihtiyacı duyulacaktır.

Çünkü herhangi bir şirket sahibi ya da ortağı tarafından hisse senedinin satılması, yatırımcıyı olumsuz bir duruma düşürebilecektir. Çünkü yatırımcı hisse senedinin baskılanabileceği ya da sermaye çıkışı olabileceği endişesini yaşayabilecektir. Bu nedenle satılan hisse senedinin araştırılması ve beklentileri karşılayıp karşılayamayacağına karar verilebilmesi için aracıya ihtiyaç vardır.

Özel İçerik: 2021 Yılında Neye Yatırım Yapmalı?

Patron Hisse Senedini Neden Satar?

Yatırımcılar patron hisse senedini neden satar konusunu merak edebilir. Gelişme gösteren ülkelerin hemen hepsinde şirketlerin finansal gereksinimi oldukça fazla olacaktır. Şirketlerin finansal gereksinimini karşılayabilmesi için hisse satması gerekebilecektir. Bunun yanı sıra yine şirketlerin küresel ölçeklerde rekabet piyasası oluşturabilmesi içinde bu satış yöntemini tercih etmelidir. Bunun dışında borsada patronun hisse senedi satması nedenleri arasında;

 • Şahsi harcamaların kapatılabilmesi,
 • Yeni yatırımlara yönelme isteği,
 • Şirketin değerinin çok üstünde olması,
 • Şirket beklentileri gereği,
 • Ortaklık yapısı oluşturma ya da düzenleme,
 • Hisse devretme,
 • Vergi düzenlemeleri
 • Likidite sağlanması,
 • Kredibilite artışı,
 • Kurumsallaşma isteği,
 • Çıkış stratejisi,
 • Yasal kısıtlamalar yer almaktadır.

Patronun Hisse Satması Nasıl Gerçekleşir?

Borsada patronun hisse senedi satması için, satılmak istenen hisselerin öncelikle SPK’ya bildirilmesi gereklidir. Daha sonra KAP aracılığı ile herkese bildirilecektir. Hisse senedini almak isteyen yatırımcının karlılık oranını araştırmalıdır.

Borsada satılan hisse özellikle bir aile şirketine aitse, bu durumda şirketin sınırlı olacağının göz önünde bulundurulması gerekecektir. Böyle bir durum söz konusu değilse yatırımcının en doğru kararı alabilmesi için alanında uzman bir aracı ile çalışmasında yarar vardır. Hisse senedi alma kararının hayata geçirilmesi için patron ile notere gidilerek devir teslim yapılması gerekecektir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.