Borsada Mevsimsel Yükselen Hisseler

Borsada Mevsimsel Yükselen Hisseler

Mevsimsel Yükseliş Gösteren Hisseler

Mevsimsel yükseliş gösteren hisseler iş sektörlerine göre farklılık gösterebilir. Bazı aylarda birçok hisse düşerken bazıları ise yükselişe geçebilir. Bu duruma örnek verecek olursak ; Gübre hisseleri Nisan ve Mayıs aylarında tarıma ihtiyaç olduğundan dolayı yükseliş yaşarken  yaz aylarında ise turizm, çimento, inşaat, gıda sektörleri ve hava yolu firmalarına ait hisseler de borsalarda yükselişe geçerler.

Borsa hareketlerini aylara göre incelediğimizde mevsimsel yükselişe geçen hisselerin tersine Mayıs ayında genellikle düşüş yaşandığı görülmektedir. Genel olarak baktığımızda ise borsada mevsimsel hareketlilik Mayıs ile Ağustos aylarında en çok düşüşün yaşandığı aylardır. En kazançlı ay ise Ekim ayıdır. Tabi bunların yanında Eylül, Nisan ,Aralık ve Temmuz ayları da kazançlı aylar olarak görülmektedir.

Borsada Mevsimsel Yükselen Hisseler Borsada Mevsimsel Yükselen Hisseler

Mevsimsellik Analizi Nasıl Yapılır?

Mevsimsel olarak  yükselen hisseleri değerlendirmeyi yazın ve kışın yükselen veyahut düşen hisselere olarak ayırıp değerlendirebiliriz. Eğer yaz aylarında borsada yatırım yapacaksanız beyaz eşya , mobilya , gıda sektörü, inşaat, hava yolu firmaları ve turizm sektörleri mevsimsel yükselen hisseler olacaktır. Bunları da örneklendirecek olursak  beyaz eşyada klima üretiminde olan firmalara ya da gıda sektöründe soğuk içecek , su firmalarına yatırım yapabilirsiniz.

Borsada mevsimsel hareketler ise kış aylarında  özellikle mevsime bağlı olarak gayrimenkul hisseleri , beyaz eşya, çimento, petrol ve kimya hisseleri öne çıkmaktadır.  Burada çimento şirketlerinin yüksek temettü sağlaması yaz ve kış yatırım yapılabilecek hisseler olarak öne çıkar. Yaz ve kış aylarında kazandıran istikrarlı büyük şirketler olsa da mevsimsel etkiler borsada iniş çıkışlara sebep olmaktadır. Borsada yatırım yapacaksanız mevsimsel etkileri göz önünde bulundurup  analiz etmelisiniz.

Mevsimsellik Analizi yaparken şunlara dikkat edilmelidir :

  1. Ekonomik gelişmeler  mevsimsellik hareketlerinde etkili olurlar. Bu yüzden ekonomik gelişmeler dikkatle takip edilmelidir.
  2. Mevsimsel yükselme yaşayacak bir hisse senedinin talep yoğunluğunun olması gerekmektedir. Bunun için borsada mevsimsel yükselen hisselerin analizi için arz - talep dikkate alınmalıdır.
  3. Yatırım yapacağınız sektörlerin hikayesini muhakkak bir göz atın ve inceleyin .
  4. Mevsimsel yükselen hisseler için küresel gelişmeler de dikkatle takip edilmelidir.  
  5. Bazı hisseler de dört mevsim hisse senedi kategorisine girmektedir ve sürekli olarak yükselirler.  Bu durumda da yapacağınız şey denge noktasından çok fazla talep görmüş hisselerin değer kaybı yaşayacağını unutmamaktır.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.