Borsada Bedelsiz Sermaye Artırımı Hisseyi Nasıl Etkiler?

Borsada Bedelsiz Sermaye Artırımı Hisseyi Nasıl Etkiler?

Bedelli sermaye artırımın hisseye etkisi nedir, borsada bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler gibi hisse işlemlerine dair konular bulunur.

Bedelli sermaye artırımın hisseye etkisi nedir, borsada bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler gibi hisse işlemlerine dair konular bulunur. Gerçekleştirilen sermaye artırımı sonrasında ortaya çıkacak sonuçlar bulunur. Sermaye artırımı bedelli ve bedelsiz gerçekleştirilir. Her iki yönteminin gereklilikleri ve sağlayacağı avantajlar farklılaşır.

Bedelli ve bedelsiz sermaye artırımı yapacak şirketler 2021 yılında farklı adımlar atmıştır. Sermaye artırımı yapmanın farklı sebepleri bulunur. Temelde işlem kâr elde etme ve borsada belirli bir hareketlilik oluşturmaktır. Sağlanacak hareketlilik firmanın hisseleri üzerine yoğunlaşmayı sağlayacaktır. Gerçekleştirilmesi için bedelli ya da bedelsiz yöntemlerden birisini seçmek yeterli olacaktır.

Borsada Bedelsiz Sermaye Artırımı Hisseyi Nasıl Etkiler?

Örnek ile Borsada Bedelsiz Sermaye Artırımı Hisseyi Nasıl Etkiler Sorusunun Cevabı!

Borsada bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler sorusuna cevabı bir örnek ile anlatmak daha net cevap sağlayacaktır. Teknik olarak bedelsiz sermaye artırımının hisseye etkisi şu şekilde gerçekleşmektedir: Firma sahibi ya da sahipleri hisseleri konusunda bedelsiz sermaye artırımı konusunda bir bedel oluşturur. Mevcut hisseler en basit tabir ile ikiye bölünür. Hisse sayısı artış sağlar bu sayede hareketlilik oluşur.

Bedelsiz sermaye artırımı örnek üzerinden daha net anlaşılacaktır. Örneğin ASELSAN bedelsiz sermaye artırımı yaptığını düşünelim. Firmanın Kamuyu Aydınlatma Platformu ile halka açık bir şekilde hisseleri satışa sunar. Temelde şirketin değerini 200.000 olarak alalım. Her bir hisse adedi ise 200 TL üzerinden satışa sunulsun. Şimdi bedelsiz sermaye artırımı hesaplama yapılabilir.

Borsada bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler sorusu şimdi daha net anlaşılacaktır. ASELSAN firması 200 TL değerinde hisseyi %200 üzerinden artırma kararı sonrası oluşacak adımlar bellidir. Firmanın başlangıçta olan 200.000 TL değeri iki katına çıkarak 400.000 olarak yansıtılır. 200 TL değerinden 100.000 adet olan hisse sayısı ise 100 TL üzerinden hesaplanır. 100 TL üzerinden mevcut hisse sayısı 200.000 sayıya ulaşır. Hisse takibi bulunan bireyler bu açıdan firmanın daha çok sayıda hisse sahibi olduğunu düşünür.

Örnek üzerinden inceleme sonrası anlaşılacağı üzere bedelsiz sermaye artırımı sonrası hisse fiyatı daha düşecektir. Hisse fiyatında oluşan düşme sonrası mevcut şirket değerini elde edebilmek adına ise hisse sayısında artış meydana gelecektir. Temelde değişiklik hisse değerlerinde oluşur. Ancak şirketin değeri konusunda bir farklılık oluşmaz. Borsa üzerinden hareketlilik ile kişilerin dikkatini çeker.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Etkileri Nelerdir?

Borsada bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler sorusuna bir örnek oluşturduktan sonra işlemin sonuçlarında oluşabilecek bazı durumlara değinmek gerekir. Bedelsiz sermaye artırımı ile:

  • Firmanın kısa ve uzun dönemli durumlarda olumlu durum elde etmesi,
  • Hissenin primli fiyatında artış,
  • Belirli periyotlarda gerçekleşen bedelsiz sermaye artırımı ile şirketin büyüdüğüne dair yorumlama oluşması,
  • Vergi avantajları,
  • Yeni yaptırımlara imkân oluşturma mevcut kılınır.

Peki Bedelli Sermaye Artırımı Nedir? Bedelli Sermaye Artırımında Ne Yapılmalı?

Bedelli sermaye artırımı sırasında şirketler hisselere karşı bir değer biçer ve sonucunda firmaların kasasına nakit girişi sağlanır. Bedelsiz sermaye artırımında kazanç elde etmek bulunmaz. Bedelli sermaye artırımı sırasında ortaklar arasında yeni bir hisse payına sahip olunabilir. Bu durum ‘rüçhan hakkı’ olarak adlandırılır. Hak sayesinde ortaklar hisse paylarını borsa da satışa sunabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.