Borsada 4 Hissenin Açığa Satışına Yasak Geldi

Borsada 4 Hissenin Açığa Satışına Yasak Geldi

Borsa İstanbul, KAP üzerinden yaptığı duyuruda, SPK'nın alınan kararına bağlı olarak 4 farklı hisse için VBTS çerçevesinde bir aylık açığa satış ve kredili işlem yasağının başlatıldığını bildirdi.

Borsa İstanbul tarafından yapılan son açıklamada, SPK kararına istinaden Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi'nin (VBTS) devreye alındığı belirtildi. Bu karar doğrultusunda, belirli hisse senetlerine 24 Ekim 2023 seans sonuna dek açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.

Hangi Hisseler Etkilendi?

Bu kapsamda yasağa tabi olan hisse senetleri: AVHOL, CEMAS, KLRHO ve TUCLK olarak sıralandı. Bu şirketlerin hisseleri belirtilen tarih aralığında açığa satış ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun bu kararı, piyasa koşullarının istikrarını sağlamak ve olası spekülatif hareketleri engellemek amacıyla alındığı düşünülüyor. Ancak, bu tür yasakların geçmişte de piyasa üzerinde belirli bir etkisi olduğu gözlemlendi.

Bu yasağın, ilgili hisse senetlerinin fiyat hareketleri üzerinde nasıl bir etki yaratacağı merak konusu. Ancak, yatırımcıların ve piyasa uzmanlarının genel görüşü, bu tür tedbirlerin kısa vadede piyasa güvenini artırabileceği yönünde.

KAP Açıklaması

Konuyla ilgili KAP tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AVHOL.E, CEMAS.E, KLRHO.E ve TUCLK.E payları 25/09/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/10/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.